Podwójne dno na wykresie stóp procentowych Fedu

Przymierzałem się dzisiaj z rana do napisania nowego postu. I tak naprawdę nie miałem żadnego konkretnego pomysłu. Pojechałem więc do kiosku po sobotni Parkiet który regularnie kupuje.

Czytam tam z reguły artykuły Tomasza Hońdo który tworzy ciekawe wypowiedzi. Praktycznie nie korzystam z tego na co dzień ale od czasu do czasu coś ciekawego dla mnie się tam pojawia.

I tak dzisiaj zobaczyłem artykuł  a właściwie wykres Stóp procentowych FED-u.

Szkoda że wykres ten nie dotyczy 4 dekad ,ale wykres taki znajdziecie w moich poprzednich wpisach dotyczących FED.

Pomiędzy latami 2009 i 2022 dostrzegłem podwójne dno na wykresie.

Każdy ślepiec powinien je zauważyć , ale tak naprawdę dopiero dzisiaj uzmysłowiłem sobie że jest to formacja podwójnego dna na wykresie dekadowym stóp procentowych FED.

Co to oznacza każdy analityk techniczny i nie tylko powinien wiedzieć.

Ale tak wykładając kawę na ławę. Jeśli przez 40 lat średnia z wykresu  stóp tworzyła równię pochyłą, to teraz po tym podwójnym dnie średnia powinna się odwrócić i wspinać się do góry.

Na bardzo mało profesjonalnym wykresie przedstawiłem to na wpisie w dn. 17.02.2022 i 25.03.2023.

Jednocześnie polecam spojrzeć na wykres z dzisiejszego parkietu w artykule Tomasz Hondo.

To co robił FED przez ostanie 20 lat ( patrz na wykres ) jest kompletnie bez sensu. Najpierw obniża drastycznie stopy by potem je gwałtownie podnosić.

Wystarczyłoby przez te ostatnich 40 lat wybrać średnia malejącą i cały ten FED byłby kompletnie niepotrzebny. Ale kto by drukował puste bezwartościowe dolary żeby „ratować” gospodarkę?

Przeciętny uczeń ze szkoły podstawowej nie mający pojęcia o ekonomii mógłby stwierdzić że to co robił FED przez ostatnie 40 lat nie ma sensu.

Ale dlaczego fachowcy tego nie widzą???????

To jest dobre pytanie.

Bardzo ciekawe spostrzeżenie zrobił ostatnio Michał stwierdzając

 ” akcje spadały bo był problem a stopy w dół to jedynie następstwo tej sytuacji ”

Wygląda na to że FED podąża za tym co się dzieje na rynku , a nie odwrotnie.

Dlatego popada z jednej skrajności w drugą.

Ale ważne jest to jakie wnioski z tego może wyciągnąć przeciętny inwestor.

Dlatego jeśli pewne strategie długoterminowe na rynku hossy sprawdzały się ( kup na spadku  i trzymaj ), to niekoniecznie będą się sprawdzały na obecnym rynku.

Moim zdaniem trudno przewidzieć jakie będą notowaniu jutro i pojutrze ,czy rynek pójdzie do góry lub w dół , ale w perspektywie długoterminowej zakończyła się długoterminowa hossa na rynku , i obecnie rynek zmienił długoterminowo charakter na bessę.

Czy to się sprawdzi pokażą dopiero następne lata , ale jak ktoś jest na rynku dzisiaj i chce tam pozostać to warto to wziąć pod uwagę.

Ten post ma 14 komentarzy

 1. Slawek

  Bardzo ciekawa sytuacja na indeksie w20. Banki w piątek mocno zdrożały a kilka spółek bardzo mocno spadały.
  Widać zagranica gra jak u siebie. By jeszcze nie wywołać mocnego ruchu w dół równoważy spadek bankami. Ciekawe jak to rozegraj w nowym tygodniu

 2. PR2

  https://blogi.bossa.pl/2023/10/08/wykres-dnia-amerykanskie-akcje-wszystko-zniosa/
  Historycznie rzecz biorąc, zakończenie pełnego cyklu rynkowego zazwyczaj przywracało potencjalne całkowite stopy zwrotu S&P 500 powyżej dominujących rentowności obligacji skarbowych. Obecnie S&P 500 musiałby stracić około 64% swojej wartości, aby przywrócić te normy. Oznacza to spadek S&P 500 do około 1600 pkt.! Można to porównać tylko do tego co było po krachu w 1929 roku, tylko że wtedy było to normalne, a teraz mamy cud i widać, że rynek gra w inną grę. What The 50% Collapse In Bond Prices Means For The Stock Market https://bullandbearprofits.com/Investing-Insights/

  1. admin

   Ja prognozuje spadek WIG do poziomu 28 490 pkt co daje spadek ok. 55 %.
   Spadek S&P 500 o 64 % też jest jak najbardziej możliwy.Powiedziałbym nawet że S&P500 może w tym samym czasie spaść jeszcze więcej.
   Cudów nie ma.Zdarzają się one tylko w ludzkiej wyobraźni.

   1. Andrzej

    64% spadek , trzymac kciuki! Tylko z jakiego poziomu.. 4600 do 1600 czy z 46000 do 16000?

  1. admin

   Warto czytać różne opinie na temat aktualnej sytuacji na rynku bo tylko wtedy możemy zdecydować się co nam najbardziej pasuje ,albo co jest najbardziej prawdopodobne.
   Jak bym oglądał i słuchał tylko TVP nie miał bym szansy na zweryfikowanie czy to co oni mówią jest prawda czy nie.

 3. Michał

  No dobra, krytykować FED łatwo. I tak samo twierdzić, że ostatnie 40 lat to powinni stopy ustalać tak czy siak. Po czasie łatwo oceniać.
  A teraz pytanie czy polityka FED zrobiła jakieś większe krzywdy? USA jest mocarstwem światowym. Trzymają w ryzach światową gospodarkę. Największe korporacje to głównie firmy amerykańskie.
  Dolar nadal rozdaje karty niemal na całym świecie. I trzyma mocno wartość. Euro czy funt – tutaj jest dużo gorzej.

  Przeciętny Amerykanin żyje naprawdę nieźle. Duży dom i auto marki premium. Mają olbrzymią siłę nabywczą. Wiadomo, jest też bieda, problemy ale to USA pozwala na lepsze życie niż w 90proc krajów na świecie.
  Zaraz ktoś napisze, że żyją na kredyt. No racja, żyją. Ale co z tego? Skoro ich stać na więcej. Mają wyższy poziom życia i z ich kasą mogą sobie wybrać inne miejsce do życia. Pytanie ile jest krajów, które pozwalają na podobne życie? Niewiele. Głównie w UE.
  Amerykanie mają zebrany duży majątek osobisty. Stoi za tym mocna gospodarka, która nie jest oparta na pojedyncze sektory jak to mają Chiny.
  FED swoją polityką prowadzi od kryzysu do kryzysu. Ale czy bez FEDu byłoby inaczej? Przecież kryzysy i zapaści gospodarcze to zjawiska znane długo wcześniej niż banki centralne.
  Drukowanie kasy nie ma nic wspólnego ze stopami procentowymi. To się zaczęło od QE po kryzysie 07/08 i tak naprawdę płynność była wpompowana nawet w 2023 przy wysokich stopach. Czy to zły wymysł? No ciężko powiedzieć. Teraz widać, że większość banków centralnych to rozwiązanie kopiowało, włącznie z NBP.

  Tak naprawdę to spekulant albo inwestor powinien się cieszyć, że FED trochę miesza. Bo jest zmienność i okazja do zarobku.
  Jeśli ktoś w latach 70-80tych w USA inwestował nawet niewiele pieniędzy w akcje ale dość regularnie to obecnie jest milionerem, tak samo jak jego rodzina. Był upadek Lehmana, był upadek banków w 2023 ale nadal system jest stabilny.

  Trzeba brać pod uwagę, że populacja ludzi na świecie rośnie. Pieniądza jest coraz więcej. W USA wcale nie ma dużo nowych emisji spółek. Ludzie zarabiają ogólnie więcej niż wydają więc tej kasy przybywa, która mogłaby być inwestowana.
  Podobnie w Polsce. Dużo ludzi ma mnóstwo kasy. Narzekanie na nieruchomości a ostatnio znajoma sprzedała mieszkanie za 1.5m na Mokotowie. W 2 dni, za gotówkę! 4-5 lat temu kupowała je za 600k chyba, więc nawet z wykończeniem “zyskała” 100 procent. A nawet wtedy były głosy, że jest drogo i powinna poczekać.
  Na polskim rynku jest dostępna kasa tylko nie ma mody oraz zaufania do giełdy. Wskaźnikowo jest dość tanio więc nie będzie łatwo o wielkie spadki. Kasa z PPK czy PPE płynie regularnie. Problemem nadal odpływy związane z OFE ale za jakiś czas to będzie bardzo minimalny wpływ. Więc bez jakiegoś czarnego łabędzia ciężko o krach wielki. A, że z wykresów wyszło? Ja cały czas powtarzam – jakby tak te wykresy wszystko dobrze mówiły to byś nie grał 2 kontraktami tylko operował inną kasą.
  ja aktualnie wskoczyłem na L i zobaczymy jak to dalej pójdzie. Znowu są bardzo negatywne nastroje a więc idealny moment na przesilenie. Żałuję, że Orlenu nie kupiłem bo przy takiej wycenie i możliwościach idealna akcja na lata.

  Kasy jest dużo na rynku. Więc to blokuje spadki.

  1. admin

   Nie wiem jaka może być przyczyna tych spadków które prognozuje bo wynika ona z AT a dokładnie mojej własnej metody.
   Czy to się sprawdzi tego nie wie nikt.Ale takie są moje założenia długoterminowe i tego się trzymam.
   Spekulacje w krótkim terminie mnie nie interesują chociaż sprawdzam na bieżąco co się dzieje na rynku.
   To co opisywałem ostatnio na temat tych dwóch latarni morskich na DJI to nic innego jak spojrzenie mikro na rynek.
   Wychodzę z założenia że to co odczytałem na AT odnosnie krachu jest prawdziwe i tego sie trzymam.
   Ale tez szukam innych przyczyn dlaczego tak się może stać.Pomimo tego że widocznych przyczyn na dzień dzisiejszy nie widać.
   Może to zabrzmi śmiesznie ale w 1929 r. tez nikt się krachu nie spodziewał.
   Masz racje że USA jest potęgą światową , ale podobna potęgą finansową i gospodarczą były kiedyś Portugalia,Hiszpania , Anglia Francja.
   Zgadzam się że amerykanom żyje się obecnie bardzo dobrze podobnie jak i nam.
   Jak 40 lat temu dostałem swoje mieszkanie , bo wtedy mieszkania były z przydziału , to pralkę kupowałem na raty bo mnie nie było stac na kupno za gotówkę.
   Dzisiaj z jednej pensji mógłbym kupić kilka pralek bez większego problemu.
   Więc żyje nam się dużo lepiej niż kiedyś.
   Ale ok 60 lub 70 % amerykanów żyje z dnia na dzień nie mając żadnych oszczędności.
   Czy to jest naprawdę dobrobyt społeczeństwa.
   Nie jestem ekonomista ale mam wrażenie że FED najpierw swoja polityka wznieca pożary by potem je gasić.
   Wszystko po to by politycy mieli pieniądze na pokrycie swoich obietnic przedwyborczych.
   I tworzą z bankowcami tzw. mafie na której wzbogacają się nieliczni.
   A tzw. “gawiedź” ( do której my należymy ) zbiera resztki ze stołu i wydaje im się że jest lepiej.
   Patrzenie się na to co się dzieje dzisiaj na giełdzie i w gospodarce może być dużym błędem.
   Ale żeby ocenić to z perspektywy kilku dekad jest jeszcze trudniejsze.
   Z AT wyczytałem że będzie krach , a teraz próbuje doszukać się przyczyny tego , bo AT nie daje odpowiedzi na to pytanie.
   I to co pisze to są tylko moje przemyślenia.
   Czy okażą się słuszne tego nie wie nikt.

  2. Sławek

   Dwa dni bardzo mocnych wzrostów o niczym jeszcze nie świadczy.Wybicie kanału wzrostowego na wig 20 też było parę sesji wstecz teraz podejście pod wybita linię.Ale wszystko jest w grze nawet wbicie w owy kanał. Mwig tez doszedł do wieloletniego oporu 5000-5050 pkt Najbliższe sesje pokażą kierunek..
   A podbitka ewidentnie na ogólnym strachu .u nas wybory i związana z nimi niepewność oraz kolejna wojna w Izraelu.
   A co do Orlenu nadal wskaznikowo ,podejrzanie tanio C/Z 2 wręcz ekstremalnie tanio,tylko ciekawe jak z zyskiem za trzeci kwartał gdy paliwo tak tanie.Cena 60 a max to 135 czyli ponad 100% wyzej czyli mozna brać nadal tanio ?????

   1. admin

    Mam pewne przemyślenia co do tych ostatnich wzrostów na naszej giełdzie ale wypowiem się w tym temacie na koniec tygodnia.
    Teraz jest za wcześnie.

  1. admin

   Nie jestem pewien co do przegranej PIS-u.Zatwardziały ciemnogród popiera dobroczyńce.

Dodaj komentarz