Trudne 2 miesiace

Ostatni miesiąc a właściwie 2 miesiące  były dla mnie bardzo trudne. Z jednej  strony po bardzo dużym wzroście WIG  od października 2022 praktycznie straciłem wszystko to co zarobiłem na przestrzeni ostatniego roku , a z drugiej strony DJI który jest dla mnie obecnie wyznacznikiem dalszego trendu od 2 miesięcy praktycznie dryfuje wokół poziomu 34 108 pkt. ( rysunek przedstawiłem w poprzednim wpisie ).I nie chce odbić w dół.

Zgodnie z tym co prognozuję powinien zacząć spadać ale trzyma się bardzo mocno poziomu wsparcia 34 108 pkt wyznaczonego w dn. 13 XII 2022.

Niestety nie mam innej alternatywy i muszę czekać.

1.02 br. było posiedzenie FED które jak zwykle miało zdecydować o tym co się będzie działo na giełdach. Przynajmniej większość analityków i inwestorów tak uważa.

Osobiście mam zupełnie inne zdanie na ten temat i uważam że FED w dłuższym terminie nie ma większego wpływu na to co się dzieje na giełdzie.

FED był powołany w 1913 r. i miał zapobiegać krachom na giełdzie , a okazało się że 1929 r. nic nie wskórał i nie był w stanie przeciwdziałać  temu krachowi.

Podobnie będzie i teraz. To jest oczywiście moje zdanie i nie musicie się z tym zgadzać.

Od czasu do czasu czytam różne artykuły na temat aktualnej sytuacji w gospodarce w kraju  i na świecie i tak np. sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła przed niewypłacalnością rządu Stanów Zjednoczonych. Co morze zrobić kongres ….podnieść poziom zadłużenia  i znowu  wydrukować puste bezwartościowe pieniądze. W lutym 2022 opisałem swoje spostrzeżenia dotyczące FED.W najbliższym czasie ponownie do tego wrócę i opisze to z dzisiejszego punktu widzenia.

Jakby tak poczytać co było przyczyna krachów na świecie przez ostatnie 200,300 i 1000 lat. To scenariusz był bardzo podobny.

Tylko nam się wydaje z naszego dzisiejszego punktu widzenia że to jest niemożliwe. Bo my patrzymy na to co się dzieje dzisiaj , rok a może i nawet 2 lata i na tej podstawie oceniamy rynek.

Na rynku złota i srebra rozpoczyna się korekta. Nie jestem pewien  czy będzie to 0,382 , 0,5 , lub 0,618 poprzedniego wzrostu .Nie ma to dla mnie większego znaczenia bo uważam że trend wzrostowy zostanie utrzymany.

A teraz moje uaktualnienie portfela inwestycyjnego

wartość portfelazysk %zysk zł
Portfel nr. 1Pozycja krótka na kontraktach na WIG 409 500 zł-5-500 zł
Portfel nr. 2Złoto,srebro, Quercus short    11 308 zł13  1 339 zł

Niestety przez tą ostatnią zwyżkę na WIG straciłem praktycznie to co zarobiłem przez ostatni rok.

Teraz mam sytuacje podbramkową bo tak jak aktualnie prognozuję DJI powinien zacząć spadać zgodnie z tym co opisuje powyżej i niestety muszę czekać aż to się stanie.

Jeśli tak się stanie zacznę odrabiać straty , ale wszystkich już na pewno nie odrobię.

Złoto i srebro trzyma się bardzo stabilnie w moim portfelu bez większych zmian. Co prawda od piątku rozpoczęła się mocna korekta , ale w dłuższym terminie nie powinno mieć to większego wpływu na wynik mojego portfela.

Ten post ma 29 komentarzy

 1. Sławek

  Tak to jest by nikt nie wiedział co się stanie. A już dwa wątki wcześniej pisałeś że jest dobrze. Ale niestety dla ciebie nie jest. Ogólnie wiekszasc zarabia jak są wzrosty, wszystkie fundusze emerytalne ppk ppe itp. Większość zarabia na wzrostach a nie na spadkach.
  A co do Fed oczywiście wszystkim nie pomoże W roku 1929 nie pomagał bankom i te instytucje padały a z nimi tonęła cała gospodarka a ten kryzys rozlał się na cały świat. Świat teraz nie może pozwolić sobie na kolejny taki kryzys bo wojna już jest.
  Na sp 500 przebita linia trendu spadkowego. Czy to jest fejk okaże się w najbliższych dniach. Może indeks idzie na podwójny szczyt.
  Teraz ciekawostka dolar mocno rośnie czy to oznaka spadek rynków wschodzących?? Całkiem możliwe choć wykres EM World pokazuje że utworzył się tam ogr z zasięgiem na wyższe poziomy. Generalnie jak trochę słucham youtoba to większość obstawia korektę tych mocnych wzrostów. Tyle tylko czy większość ma rację??

  1. admin

   We własnych prognozach nie biorę pod uwagę co mówi tzw. większość.Prognozuje wg. tego co sam zobaczę a potem dopiero porównuje to co na ten temat mówi większość.
   O tym że jest dla mnie dobrze prognozowałem już pod koniec grudnia gdy odkryłem na DJI trójkę korekcyjną a/b/c którą opisałem 15.12.2023 pod nazwą “Moja latarnia morska świeci pełna mocą ” a potem 20.01.2023 we wpisie ” jest dobrze”.
   Niestety nie spodziewałem się że DJI przez 2 miesiące będzie dryfował wokół poziomu 34 108 ustanowionego w dn. 13 XII 2023.
   Póki co ta moja prognoza o kontynuacji spadku DJI jest nadal aktualna , i tak też inwestuje.
   Spadek DJI pociągnie za sobą pozostałe giełdy , lub jak ktoś uważa można to inaczej nazwać że giełdy światowe razem zaczną kontynuować dalsze spadki.
   Tak ja to widzę , ale niestety większość ma inne zdanie w tym temacie.Już się do tego przyzwyczaiłem.
   Odnośnie FED tez mam inne zdanie , bo świat nie będzie w stanie nic zrobić żeby zażegnać ten nadchodzący kryzys.
   Potęga gospodarcza USA legnie w gruzach i ktoś inny na świecie przejmie pałeczkę pierwszeństwa.
   Pierwsze sygnały ku temu już są ,słabnący dolar , wykładniczo narastający dług publiczny, dodruk pustych bezwartościowych dolarów na potęgę by ratować gospodarkę ???????????????.
   Przyrównaj ten dług publiczny USA do własnego gospodarstwa domowego.Jakbyś we własnym gospodarstwie domowym musiał zaciągać nowy kredyt żeby spłacać poprzednie to znaczy że jesteś na granicy bankructwa i długo nie pociągniesz. A dokładnie to samo robią tez Stany Zjednoczone.Żeby móc spłacać swoje zadłużenie muszą przeforsować zmianę w wysokości zaciąganych kredytów.A tak w nieskończoność się nie da. Historia temu dowodzi.To nie jest moje odkrycie.
   Dolar rośnie a złoto i srebro spada. Te dwa rynki uważam że są ze sobą odwrotnie skorelowane.Pytanie tylko brzmi jak długo to potrwa.
   Czy to jest korekta na rynku metali kolorowych? Moim zdaniem tak.

 2. Michał

  A w ogóle wiesz, że DJIA jest słabym wyznacznikiem rynku jako indeks? Indeks cenowy a zatem mamy takie kwiatki, że Travelers ma większy udział w DJIA niż Apple chociaż ma kapitalizację ponad 50 razy niższą!

  Jaka kontynuacja spadku na DJIA? DJIA jest 8proc od historycznego szczytu. Ci co siedzą na short są zazwyczaj mocno w plecy. Ci z longami w większości na dużym zysku.
  DJI to fatalny indeks jeśli chodzi o dobre odwzorowanie rynku USA. Czemu nie SP500?

  1. admin

   W Polsce bardzo dużo analityków posługuje się do analizy rynku WIG 20 . Dla mnie nie jest on dobrym wskaźnikiem rynku.
   Jeśli chodzi o DJI to nie mam wyrobionego zdania na temat tego indeksu , ale sprawdzał mi się kilkakrotnie w moich prognozach więc nie mam nic przeciwko niemu.Być może SP500 lepiej odwzorowuje rynek. Musze się temu przyjrzeć.Dziękuję za wskazówkę.

  1. admin

   Bardzo ciekawe spostrzeżenie z tymi kartonami.Najprostsze wzkażniki zawsze są najlepsze.

  2. admin

   Patrząc na dzień dzisiejszy nie dostrzegamy wielu rzeczy i zjawisk które stanowią o fundamentach gospodarki.Ja tez ich nie dostrzegam podobnie jak większość.
   Sprawa polega na tym są osoby , a teraz jest ich większość którzy maja nadzieję że będzie lepiej bo analizują rynek pod kątem ostatnich zdarzeń….rok, 2 lata , 3 lata.
   A dzisiaj warto spojrzeć na rynek z perspektywy nie tylko ostatnich lat ale dekad.
   Jak ktoś to bagatelizuje to może się bardzo pomylić.Wystarczy przestudiować historie ostatnich krachów gospodarczych za ostatnie np. 1000 lat.Scenariusz zawsze jest bardzo podobny.
   To że teraz jest bardzo dobrze w porównaniu do np. ostatnich 3 dekad wcale nie oznacza że zawsze już tak będzie.
   Ja nie jestem jasnowidzem , ale za pomocą AT na przestrzeni ostatnich kilku dekad dostrzegłem bardzo niebezpieczne sygnały dotyczące perspektywy rynków.Były to dla mnie sygnały bardzo oczywiste , i na tej podstawie stwierdziłem że ” lepiej to już było ” i czeka nas krach wszechczasów.
   Wtedy wszystko to co dzieje się na rynku i w gospodarce w dłuższym terminie stało się proste w ocenie.
   Patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego sytuacja np. na DJI skłania się do mojej prognozy.Co prawda od 2 miesięcy trwa konsolidacja , ale stawiam na to że wyjdzie ona dołem .Nie mam 100 % pewności , ale stawiam w 95 % na mój scenariusz.Niestety inwestując nigdy nie mamy 100% pewności i musimy na coś postawić.
   Tylko analitycy mogą pisać że rynek albo wzrośnie , albo spadnie i do każdej opcji maja zawsze wytłumaczenie.

  3. Michał

   Dużo podobnych artykułów byś znalazł i kilka lat temu. Przecież gadanie o kryzysie czy krachu jest dość popularne. Masa osób już na tym spore pieniądze straciła.

   1. admin

    Mam wrażenie że nie jesteś do tego krachu przekonany?

    1. Michał

     Nie jestem przekonany bo nie widzę silnych podstaw. A już na pewno nie w AT.
     Już kiedyś pisałem, że na rynku jestem ponad 15lat. Przy czym niemal cały czas kontrakty terminowe. Skoro tyle w tym siedzę to nie muszę dodawać, że raczej nie dokladam.

     Jeśli ktoś z AT wyczytuje krach to wiem, że zbytnio pojęcia nie ma. To nie jest coś co wychodzi nagle z AT. Z AT można sobie punkt wzrosty wyłapać z większym prawdopodobieństwem, można kontynuację trendu itp. A krach to jest tylko jeden z rodzajów trendu spadkowego i ciężko takie coś z wykresu wyczytać. Krach to jednak jakiś święty graal dla wielu osób. Zamiast mówić bessa czy trend spadkowy to gadaja o krachu.
     Miałem już dużo sytuacji gdy zarobiłem na spadkach naprawdę nieźle. Nigdy ale to nigdy nie nastawialem się na krach bo to jest chciejstwo a nie sensowna strategia. I zarabiałem mimo to nieźle. Byłem w mocnych shortach gdy zaczęła się panika covidowa, byłem na S gdy szła druga fala covidowa. Byłem na S gdy był krach po Lehmanie. I jeśli brałem S to dlatego, że miał być spadek który daje dla mnie dobra wartość oczekiwana. A nie zaraz gadka, że krach i koniec świata. Teraz nawet ciężko wskazać argumenty za jakiś wielkimi spadkami. Większość spółek daje nadal solidne wyniki, kasy na rynku dużo. Ulica w USA wcale jakoś mocno obkupiona nie jest. Zresztą obecne zasady na giełdach też mocno ograniczają ew krach. Max 7proc spadku i zawias na 15min, potem zawias na dłużej jeśli dalszy spadek. Covid zrobił prawdziwy krach a w sumie nic takich wielkich spadków nie sugerowało. Poleciało bo się zrobiła panika i dość szybko straty odrobione. O upadku finansów USA czytam od 2009 roku. W t czasie indeksy zrobiły olbrzymie wzrosty. I może niedługo będzie podobnie? Nie wiem. Dla mnie bez różnicy grac L czy S. A co do struktur falowych to ja już pisałem, że totalnie nie mam zaufania. Śledziłem sporo osób, które to grały i nie wiem czy ktos się na dorobił. Bo na falach większość chyba gra aby widzieć wielkie spadki. A te wcale często nie przychodzą. Częściej przychodzą hossy i regularne wzrosty …

     1. admin

      Nigdy nie nastawiałem sie na krach .Po prostu odczytałem go z AT i tyle.Uważasz że nie da się odczytać krachu z AT.Czas to zweryfikuje.Pozdrawiam

 3. Slawek

  Teraz kluczem do losów giełd jest kurs usd /pln .Kurs przed dalszym spadkiem napotkał na silne wsparcie na 4,25 sa to górki na przełomie 2016/17 i marca 2020 ..Czy na wykresie utworzy sie rgr pod 4,5 pln i kolejne testowanie 4,25 czy lecimy znów na 5 i spadki na gieldach

  1. admin

   Jeśli miałbym skomentować to co napisałeś to trudno mi to ocenić bo nie analizuje tak precyzyjnie rynku walutowego i USD.
   Uważam że rynek złota i srebra od września 2020 jest na etapie nowej hossy a konsekwencją tego będzie spadek kursu USD.
   W najbliższym czasie złoto i srebro może skorygować ostatnie wzrosty a USD może w związku z tym rosnąć.
   Co do prognozowania giełdy tak jak napisałem uważam że DJI zacznie spadać a w konsekwencji tego również i inne indeksy np.WIG który od początku stycznia dryfuje sobie.
   Takie jest moje zdanie , a co jest ważniejsze czy USD , czy rynek złota i srebra czy WIG tego nie wiem.
   Uważam że są one w jakiś tam sposób skorelowane ze sobą i tak na dobra sprawę nikt nie ma większego wpływu na to co się stanie.
   Na pewno nie nasi politycy lub inne rekiny biznesu np. FED.

 4. Michał

  A czemu pozycja long w złocie i srebrze przy jednoczesnym oczekiwaniu krachu? Przecież srebro czy złoto jest skorelowane z giełdami. Już podczas silnych wyprzedaży podobny ruch był na tych metalach.

  1. admin

   Jeśli będzie krach na giełdach to złoto zacznie rosnąć.Tylko ono utrzyma realnie swoja wartość.

   1. Michał

    Chyba tego dokładnie nie sprawdzałeś. Bo złoto spadało i w czasie covidowej paniki i w czasie kryzysu finansowego. Wiadomo, spadki nie były duże ale long na zlocie przynosił wtedy straty. Tak samo kiepski okres dla akcji czyli 2022 to większość czasu złoto w dół. Tak naprawdę zaczęło odrabiać gdy giełdy szły w górę, czyli odbicie w Europie i EMM w Q4.

    1. admin

     Moim zdaniem złoto nie musi w każdym ( krótkim ) terminie być odwrotnie skorelowane z rynkiem akcji.
     W długim terminie tak.
     Nie traktuje złota jako inwestycji spekulacyjnej tylko jako długoterminowe zabezpieczenie swojego portfela ( na dzień dzisiejszy 4-5 lat ).
     Z drugiej strony w 2006 roku kupiłem kilka sztabek złota jednouncjowych za ok. 500 $ za sztukę i trzymam je do dzisiaj .
     Jak moja prognoza dotycząca rynku akcji zacznie się sprawdzać to dokupię jeszcze trochę złota , a będę je sprzedawał jak ulica zacznie je kupować po każdej cenie ( za ok 4-5 lat ).
     Takie mam podejście do złota i srebra i krótkoterminowy wahaniami ceny się nie przejmuje.

  2. Sławek

   Jeżeli kurs USD ma spadać to dla polskich aktywów to super sprawa .Nasza hossa pokoleniowa 2003-07 była poparta rekordowo tanim USD pod 2 PLN.
   Ciekawa sprawa jest teraz dolara znów zawraca .Czy przebije wsparcie 4,25? Jak tak to GPW ma kolejny sygnał do wzrostow

   1. admin

    Nie jestem przekonany do twojej interpretacji.Trzymam sie swojej prognozy.Ale kazdy może i powinien miec swoje zdanie i zgodnie z tym inwestować.

 5. Michał

  DJIA zamknął sesję powyżej 34100pkt.

  1. admin

   Masz rację. Mój wyznaczony poziom wsparcia został ponownie pobity.Co prawda na razie nieznacznie ale jednak.
   Mimo wszystkiego nadal trzymam się swojej strategii bo to pokonanie oporu jest jednak nieznaczne.
   Nigdy nie mam 100 % pewności co do swojej prognozy.Szczególnie w krótkim terminie .Ale na coś trzeba stawiać.Nie utrzymuje się z pisania analiz i nie muszę się zabezpieczać zarówno od wzrostów jak i spadków tylko po to by w następnej analizie zawsze racja była po mojej stronie.
   Obstawiam wzrost lub spadek rynku , i tak tez inwestuje.
   Aktualnie w dalszym ciągu stawiam na spadek DJI i WIG ,a jak rozwinie sie sytuacja zobaczymy.
   W czerwcu 2021 zdecydowanie obstawiałem początek spadku WIG , ale jednak WIG jeszcze przez 4 miesiące rósł by ostatecznie zaczął spadek w listopadzie 2021.
   W połowie tego wzrostu doszedłem do wniosku że może to być ponowne fałszywe wybicie ( zaznaczyłem to na rysunku i szczegółowo opisałem w blogu ).Cały czas się uczymy i popełniamy błędy.Ważne jest tylko to żeby tych błędów było jak najmniej.

 6. Sławek

  Ogólnie sam jestem sceptyczny co do dalszych zwyżek. Świat nie idzie w dobrym kierunku ogromne zadłużenie państw to kiedyś musi się źle skończyć. Ogólna drożyzna ludzie mają mniej pieniędzy na podstawowe potrzeby.
  Ogólnie covid owa panika i zwala wszystkich aktywow z surowcami włącznie i obniżenie stop do zera to w krótkim terminie było pod co rosnąć. Teraz nie widzę takich możliwości w dłuższym terminie.
  Oczywiście to nie znaczy że jeszcze trochę spekulanci nie podciągną.
  Ale mam takie wrażenie że coś wisi na wlosku

  1. admin

   Ciekawy artykuł.Osobiście nie mam przekonania do żadnych automatycznych programów ( w końcu piszą je tylko ludzie , którzy tez się mylą ). Data tez ciekawa.Od dwóch miesięcy indeksy dryfują i to nie może trwać wiecznie.Albo wyjdzie górą ( co jest w mojej opinii bardzo małoprawdopodobne ) , albo wyjdzie dołem , tak jak ja zakładam.Kiedy ten ruch się rozpocznie nie wiem.Czas jest zawsze dla mnie największą zagadką.Ale na pewno wystąpi.Być może w okolicach 15 lutego coś się wydarzy.
   A jeśli tak się stanie to warto by sobie zadać pytanie czy naprawdę AT tego nie przewidziała ?????????
   To że większość może źle odczytywać co mówi AT to już zupełnie inna sprawa.

  1. admin

   Moim skromnym zdanie BTC będzie dołował razem z DJI i WIG.

Dodaj komentarz