Nagle świst , nagle gwizd , para buch ,koła w ruch

Moja lokomotywa ruszyła ospale w dół. Nie wygląda to jeszcze imponująco bo to jest dopiero początek spadku cen akcji >Dotyczy to zarówno indeksu DJI jak i WIG.

Moim zdaniem zaczynają korektę ostatniego wzrostu.

Ja jestem o tym przekonany ,ale trzeba poczekać aby ten ruch spadkowy był bardziej widoczny dla wszystkich.

Nie warto szukać przyczyn tej rozpoczynającej się korekty , bo jest ich wiele i są tak rozrzucone w czasie że nie wiadomo jak jest ich przyczyna.

Tak samo jak szukanie przyczyny ostatniego wzrostu.

Na FB miałem ostatnio komentarz że jak czegoś do końca nie jestem pewien to nie powinienem się na ten temat wypowiadać. Chodziło o mój wpis z listopada 2021 że „na przestrzeni roku WIG spadnie do poziomu 28460 pkt.”

Na giełdzie nigdy nie można być niczego pewnym ,ale można zawsze się swoimi spostrzeżeniami podzielić. Jeśli  chodzi o ten ostatni wpis to co do czasu na pewno się pomyliłem. Z czasem w prognozach zawsze mam największy problem bo jest on dla mnie bardzo trudny do określenia. Zawsze są to moje szacunki. Natomiast co do poziomu spadku WIG do 28 490 pkt. , tego jestem bardzo pewny.

Ponownie zakładam że może to się stać w bieżącym roku .W każdym razie w najbliższym czasie.

Co do tego że WIG od listopada 2021 jest w trendzie spadkowych jest to dla mnie jednoznaczne i w tym zakresie moja prognoza jest jak najbardziej aktualna.

Jakie mogą być przyczyny tak gwałtownego załamania rynku żeby WIG spadł do poziomu który prognozuje tzn. 28 490 pkt. ….nie znam.AT nie odpowiada na takie pytania.

Dlatego nie będę spekulował dlaczego tak się ma stać. Bo po prostu nie wiem.

Ale jakaś przyczyna pewno będzie , jeśli moja prognoza ma być aktualna.

Jeśli chodzi o rynek metali szlachetnych złoto i srebro to nic ciekawego się tam nie dzieje.

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Michał

  Francuski CAC historyczny szczyt obecnie, podobnie londyński indeks.
  DJI kilka procent od szczytów.
  Gdzie ta słabość i spadki widoczne?
  Wig się trzyma ponad wsparciem 57k. No i mam wierzyć, że nagle przyjdzie spadek ponad 50proc bo tak falki pokazały? Można pokazać setki analiz AT z których wyjdzie, że będą wzrosty albo spadek dużo mniejszy.

  Wzrost po ścianie strachu. Skoro na rynku jesteś dłużej niż rok to chyba znasz pojęcie.

  1. admin

   W czerwcu 2021 napisałem że na giełdzie lepiej to już było i czeka nas krach stulecia.Nikt nie traktował tego poważnie.Można powiedzieć że 99% odpowiedzi była kpiąca z tego co napisałem wtedy.
   Widać podobnie jest i dzisiaj…nie masz kompletnie przekonania do tego że lepiej to już było.
   Czas zweryfikuje kto ma racje i trudni mi z Tobą na chwile obecną polemizować w tym temacie

   1. Michał

    No i gdzie ten krach stulecia?
    Od czerwca 2021 jeszcze urosło przez kilkanaście tygodni. Nawet jeśli ktoś wtedy kupił i trzyma do dzisiaj to na indeksach typu Paryż czy Londyn jest do przodu, na niemieckim Daxie chyba też.
    Mija już niemal 2 lata od tej zapowiedzi i nadal jak widać racji nie miałeś. Więc może też weź pod uwagę, że ci co wyśmiewali to może też mieli rację. Co innego gadać, że będą spadki czy bessa. A co innego prognozować spadki po 60proc i więcej. Zresztą kiedyś dawałeś target dla DJIA na kilka tysięcy pkt. Więc spadek chyba ponad 80proc. Ostatni taki spadek był w USA chyba w czasie wielkiego kryzysu. Potem niemal 100lat bez takiej bessy.

    1. admin

     Widzę że należysz do inwestorów których dopiero fakty są w stanie przekonać o tym co się dzieje.Ja uważam że trzeba przewidywać co będzie się działo w przyszłości i tak grać.Dla Ciebie bessa lub krach stanie się faktem jak WIG i DJI spadnie o 50 %.
     Tylko że wtedy będziesz niestety w tzw. czarnej dupie.Nie chce Cie przekonywać do swoich racji bo nie dostrzegasz ich i tak naprawdę cie nie interesują więc musimy sobie ten temat zostawić.
     Jeśli uważasz że ostatni krach był 100 lat temu i teraz na chwile obecną nic nam nie grozi,to uważam że robisz duży błąd.Ale to jest moje zdanie i dobrze że dzielisz się swoimi spostrzeżeniami nie tylko ze mną ale i z innymi którzy czytają mojego bloga.
     To że np. DAX podchodzi do swojego ostatniego szczyty może oznaczać że utworzy np. podwójny szczyt , a co będzie dalej to już jest abc analizy technicznej .Możesz sie z tym zgodzić lub nie ale to zwykle czas zweryfikuje kto ma rację.

     1. Michał

      Ale widzisz, że Wig20 od dołka urósł jakieś 46proc? Tak, 1337 do 1955 chyba.
      Więc mamy wzrosty bardzo duże a sam uznajesz, że to musi dalej spadać.

      Odnoszę się tylko do tego, że opisujesz spadek 50proc jako jedyny czynnik, który sprawi, że zobaczę krach.
      Masz odwrotność niemal krachu a nadal się trzymasz tego S.

      Problem jest taki, że w ogóle nie bierzesz pod uwagę argumentów w drugą stronę. Swoją strategię z wykresu falkowego bierzesz jako pewnik i w sumie chyba nie ma takiego poziomu, który byś uznał za to, ze jednak Twoja strategia jest błędna …

     2. admin

      Jest taki poziom .34 589 pkt. dla DJI z dn. 30 listopad 2022.

  1. admin

   Bardzo cenie sobie prognozy i opinie Tomasza Hońdo z TFI Querkus.
   On jest tylko analitykiem i nie zawsze zgadzam sie z jego opinią ale on zawsze wyraża swoja opinię na temat aktualnej sytuacji …..decyzje podejmuje zawsze doradca inwestycyjny lub inwestor we własnym zakresie.
   Praktycznie jest to jedyny analityk którego czytam.

Dodaj komentarz