Armagedon na giełdach

Armagedon na giełdach

W czwartek wybuchła wojna na Ukrainie .Giełda w Warszawie  spadła o ok . 11 %.Giełda na Wall Street około 2 %.W następny dzień nastąpiło odreagowania i korekcyjne wzrosty.

O tym wszyscy wiedzą i nie ma sensu tego komentować.

Trzeba sobie zadać pytanie co będzie dalej ?

Uważam że zjawiska okołorynkowe typu: wojna na Ukrainie ,polityka FED ,stopy bezrobocia ,polityka USA wobec Chin itp. nie mają większego znaczenia w dłuższym terminie .Powodują jedynie chwilowe turbulencje na rynku i tak się tez stało w czwartek. Po chwilowym załamaniu giełdy  w Warszawie w piątek nastąpiły korekcyjne wzrosty. Warto spojrzeć co się działo na Wall Street w tym samym czasie. Podczas gdy nasze notowania spadały o 11 % DJ spadł o ok. 2 % by w  następny dzień odreagować korekcyjnym wzrostem.DJ ponownie dotarł do poziomu ok. 34 000 pkt. wracając do poziomu wybicia z powyższego poziomu .Tzw. ruch korekcyjny.

Zmierzam do tego że ta wojna na Ukrainie moim zdaniem nie będzie miała większego długoterminowego wpływu na giełdę zarówno w Warszawie jak i na giełdy światowe.  

Zdaje sobie sprawę że 99,9 % inwestorów ,analityków i innych expertów od giełdy uważają że czynniki zewnętrzne maja bezpośredni wpływ na giełdę .Na podstawie swoich kilkunastoletniego doświadczenia mam inne zdanie i uważam że zarówno giełda w Warszawie i giełdy światowe poruszają się w chwili obecnej po równi pochyłej gdzie WIG zmierza do poziomu 28 490 pkt. niezależnie od tego co się dzieje na świecie. Co będzie dalej będę mógł napisać jak sprawdzi mi się mój aktualny  scenariusz . Prawdopodobnie to wszystko jest zawarte już w cenach .Zgodnie z moją prognozą i strategia inwestycyjna w czerwcu 2021 zająłem pozycje krótką na kontraktach terminowych na WIG 40 i będę ja utrzymywał aż WIG spadnie do poziomu 28 490 pkt . dokupując nowe kontrakty .W poniedziałek otworzyłem drugą krótka na kontraktach na WIG 40 .Aby moja prognoza była bardziej wiarygodna przedstawiam swój portfel  który aktualizuje na bieżąco i przestawiam go na końcu mojego wpisu .

Kiedy w październiku 2021 pisałem że dotarliśmy do szczytu  CHOSSY STULECIA  która rozpoczęła się na Wall Street w 1932 r. i obecnie rozpoczął się moim zdaniem KRACH STULECIA to na FB miałem same negatywne komentarze ……nikt w to nie wierzył. Dzisiaj sytuacja wygląda już trochę inaczej i myślę że nasza giełda pokazała jak kruche są wszystkie fundamenty mówiące o możliwych dalszych wzrostach. W 2009 roku pisano o bankructwie Grecji itp. Jaki wpływ na rynki finansowe miała ta sytuacja trudno powiedzieć ,ale jeśli indeksy zarówno światowe jak i nasz WIG będą  kontynuowały spadki to moja prognoza długoterminowa będzie bardziej wiarygodna. Tylko czas zweryfikuje kto ma rację i prawda się sama obroni tak jak mówi Rafał Zaorski bardzo popularny tzw. „Król” spekulantów.

Na pewno w dalszym ciągu tzw. społeczność giełdowa jest na pewno przekonana że dalsze wzrosty są możliwe i ja nie chce nikogo do tego przekonywać , bo to nie ma sensu. Pisze jak ja to widzę a każdy sam musi zdecydować o swojej długoterminowej lub krótkoterminowej strategii .

Gdybyście mieli jakieś pytania odnośnie mojej strategii to chętnie odpowiem na wszystkie. Nie zawsze to co jest dla mnie jasne i oczywiste  , jest takie oczywiste dla odbiorcy tego co piszę .

Poniżej przedstawiam aktualny portfel inwestycyjny na dzień 25.02.2022

 1. Portfel nr. 1   -Pozycja krótka na kontraktach     – zysk 13 969  zł     zysk  –139,7 %
 2. Portfel nr. 2  – Złoto,Srebro i Querqus Short       –zysk 1043 zł         zysk  -10,43  %

Na kontraktach mam zysk w wysokości 13 969 zł  – 139,7 %

a na portfelu nr. 2 mam zysk  w wysokości 1043 zł – 10,43 %

Nie zawsze było tak dobrze .Pozycje krótką na kontraktach otworzyłem w czerwcu 2021 r. i w październiku maiłem stratę ok 60 %.Ponieważ byłem bardzo przekonany do swojej strategii inwestycyjnej utrzymałem ją i dzisiaj już mam 139 % zysku. Pisze o tym w moich starych wpisach .Czasami trzeba przetrwać chwilowe problemy jeśli mamy dużą wiarę w swoja prognozę.

Złoto i srebro zaczyna przynosić mi zysk. Jak zwrócicie uwagę to złoto w ostatnich dniach wybiło się mocno w górę ponad poziom szczytu z ostatniego roku .Analogicznie Indeks WIG pokonał poziom wsparcia w tzw. formacji fałszywego wybicia siedmioletniej formacji A/B/C który przedstawiam  wykresie .Uważam że te wybicia nie sa bez znaczenia i prognozują zarówno dalszy spadek indeksów jak i kontynuacje wzrostów złota i srebra.

Inwestuje długoterminowo i czasami trzeba „trochę „ poczekać żeby prognoza się spełniła .

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Michał

  Witam. Pana artykuł podesłały mi dziś aktualności Google’a na komórkce. I jestem za. Sam w sierpniu i wrześniu wrzuciłem wszystkie swoje oszczędności w QUE3 (Quercus short). Zaalarmowała mnie polityczna wojna z TVN-em i rozpędzająca się inflacja. Giełda miała górkę w końcu października, byłem 8% na minusie. Przed “operacją specjalną” na Ukrainie byłem już na plus ok. 10%, 24 lutego już 20%. Aktualnie około 13% i czekam na więcej, minimum 30% oczekuję.

  1. admin

   Super gratuluje trafnego wyboru ,ciekaw jestem w jaki sposób dotarłeś do mojego bloga bo słabo się poruszam w tym środowisku,jestem z epoki “dinozaurów” i współczesna informatyka nie jest moją najmocniejszą stroną, publikuje czasem coś na FB zacząłem pisać na bithub.pl i tak staram się poszerzyć grono osób zainteresowanych moim podejściem do inwestowania.Na blogu na bieżąco komentuje to co się dzieje i na razie wszystko się sprawdza .Uważam że jeszcze czeka nas potężny spadek na WIG i na giełdach światowych , tak jak to pisze w swojej prognozie pozdrawiam

 2. Michał

  “W jaki sposób dotarłeś do mojego bloga”?. Napisałem wyżej, że aktualności Google’a na smartfonie mi zapodały. Te aktualności to są sugerowane artykuły z różnych dziedzin. Czyli ktoś albo jakiś algorytm zwrócił uwagę na Pana blog (i osiągnięte zyski). Akurat dzisiaj giełda odbija, złotówka też wyżej. Trzeba jednak być konsekwentnym, amerykanie mają podnosić stopy procentowe by walczyć z inflacją i już samo to może spowodować recesję w USA.

Dodaj komentarz