“Czyli jak zawsze ,wiadomo ,że nic nie wiadomo….”

Na łamach Parkietu , 22.04 .2023 ukazał się artykuł który napisał Piotr Neidek „ Złoty na szerokich wodach”. Jest to bardzo znany analityk techniczny i z pewnością zna się na rzeczy ale po całym artykule w którym opisuje szczegółowo historie notowań złotego itp. na przestrzeni ostatnich 3 dekad zakończył artykuł takimi słowami „ czyli jak zawsze ,wiadomo że nic nie wiadomo….”.

Bardzo spodobało mi się to określenie, absolutnie nie umniejszam fachowości P. Piotra bo z pewnością wie o czym pisze.

Ale wygląda na to że nawet ci najlepsi mają problem z odczytaniem tego co się obecnie dzieje na rynku.

Wczoraj z kolei słuchałem wywiadu Rafała Zaorskiego na didaskalia.

Z wypowiedzi Rafała wynika że czekają nas dalsze wzrosty na naszej giełdzie , bo giełda będzie rosła wraz z inflacją.

Do pięt nie dorastam Rafałowi pod względem sukcesów inwestycyjnych , bo jest chyba najlepszym spekulantem na naszej giełdzie. W krótkim czasie zarobił kilkaset milionów złotych rozpoczynając praktycznie od zera po swoim bankructwie.

Ale on inwestuje w krótkim czasie i posługuje się zupełnie innymi metodami niż ja.

Ale uważam że nie ma racji w tym co mówi że nasza giełda i WIG 20 w dalszym ciągu będzie rósł.

Podobne zdanie mają tez inni znani analitycy lub inwestorzy na rynku np. Trader 21 , Kuba Midel którzy zachęcają do zakupu nieruchomości , a właściwie nie zachęcają tylko mówią że to robią.

Z mojego punktu widzenia tzn. długoterminowego zarówno WIG jak i np. DJI i inne indeksy światowe od przełomu roku 2021/2022 są już na etapie BESSY która skoryguje cały stuletni wzrost .

Dlatego te wszystkie tzw. prognozy moim zdaniem nie maja sensu , bo  wynikają z tego że tak naprawdę „wiem że nic nie wiem „.

Nie oznacza to że ja jestem od nich mądrzejszy , ale mam inne zdanie na ten temat i  swój scenariusz który publikuje na blogu i tylko czas zweryfikuje czy mam rację.

To co się w chwili obecnej dzieje to tak jak już wcześniej wspominałem to jest końcowy etap korekty wzrostowej która rozpoczęła się w październiku 2022 .

Na indeksie WIG skorygowała ona spadek od listopada 2021 , a na DJI spadek od stycznia 2022.

Szczegółowo opisuje to w kilku moich poprzednich wpisach .

Od ostatniego tygodnia praktycznie nic się nie zmieniło.

WIG zatrzymał się na poziomie Fibo 0,618 ( korygując spadek od listopada 2021 ) , a DJI dryfuje w swoim kanale od praktycznie 5 miesięcy z tendencja spadkową. Pięciomiesięczny poziom oporu nie został pokonany i DJI systematycznie  obniża notowania.

Czynniki zew. tzn. wojna na Ukrainie, potyka FED czy RPP , nie maja większego wpływu na to co się w chwili obecnej dzieje na rynku i rynek będzie systematycznie obniżał swoje notowania.

Poziomy wsparcia dla WIG – 45 621 pkt z dn. 13 XI 2022 i dla DJI – 28 725 pkt. zdn. 30 IX 2022 zostaną w najbliższym czasie pokonane.

Nie znam niestety przyczyny tego spadku bo odczytuje go z wykresu , ale jakiś powód na pewno się pojawi wkrótce i będzie ogólnie znany .

Ten post ma 39 komentarzy

  1. admin

   Tym ludziom którzy wprowadzają swoje regulacje w UE się w głowach poprzewracało.Dostali władze we własne ręce i chcą za wszelka cenę rządzić i ustawiać warunki , a sami pewni nigdy nie byli przedsiębiorcami i nie maja o tym zielonego pojęcia.
   To tak jakby kościół i księża pouczali i wyznaczali obowiązki małżeńskie i uczyli rodziców wychowywać dzieci.

 1. Kasia

  No to jak wszyscy widzą 61,8 na wig to czas na przebicie tego poziomu i dalsza droga na północ.
  A co do Zaorskiego to przecież on ostatnio mówił że kupuje shorta na dax

  1. admin

   Być może tak ale w dłuższym terminie prognozuje dalszy wzrost indeksów.A mnie to interesuje.

  2. Michał

   No właśnie poziomy Fibo to są nic niewarte. DAX czy CAC40 nawet zbytnio się nie męczyły na tych poziomach. SWIG80 także.

   1. admin

    Bo ty byś chciał żeby to wszystko było takie proste jak w książce….po fakcie łatwe do odczytania.
    Ale tak nigdy nie jest.
    Po fakcie wszystko można będzie “łatwo” to zrobić.
    I ja na pewno tez odniosę się do tego.
    Ale puki co uważam że fibo sprawdzi się dla WIG .A linia oporu pięciomiesięczna dla DJI którą opisuje już od dłuższego czasu.
    Dlaczego nie sprawdzi się dla wszystkich innych indeksów ….spróbuj odpowiedzieć sobie sam na to pytanie.
    I to jest moja prognoza przyszłościowa.

    1. Michał

     Ale czy analizowałeś w ogóle skuteczność tego poziomu, nawet na WIGu?
     Przecież to jak wróżenie z fusów. W 2020 się nie sprawdziło. Rynek poszedł wyżej zanim znowu spadło. I ten spadek też był pułapką bo potem nadeszła mocna hossa.
     Zresztą analizujesz dla WIG a grasz na MWIG40, który jest mocniejszy. Doklejanie na siłę strategii do innego instrumentu.
     Powinieneś od początku tylko analizować MWIG40 skoro nie masz możliwości grania na WIGu.
     Zwróć uwagę na DJI ….jak zaczyna się powoli obsuwać.
     Niby te indeksy tzn. WIG i DJI nie maja ze sobą wiele wspólnego ….ale jednak.
     To jak sinusoida i cosinusoida….dla laika zachowuje się zupełnie inaczej …..a jednak mają ze sobą dużo wspólnego

 2. Damian

  Prowadzący bloga jest już na skraju bankructwa i zapewne tak się stanie. Rynek wie swoje i prze do góry. Po chwili postoju idziemy w górę
  W ciągłej zwyżce pomaga umacniający złoty czyli kapital z zagranicy płynie na nasze aktywa

  1. admin

   Jeśli rynek pójdzie w górę to prawdopodobnie zbankrutuje.
   Ale jeśli nie pójdzie w górę to będę zarabiał.
   Wydaje się to na pierwszy rzut oka proste.
   Ale tak nie jest.
   Jak rynek wyjdzie górą to na dzień dzisiejszy nie mam gotowego scenariusza.
   Prawdopodobnie zamknę pozycje krótką , albo będę ja bronił dokładając do depozytu.
   Ale będę się martwił tym jak tak się stanie.
   W 95% jestem pewien swego.

  1. admin

   Trudno jednoznacznie z tych informacji coś wnioskować,ale na pewno są to sygnały że nie jest najlepiej.

 3. Sławek

  Z moich obserwacji wnioskuję że wiele małych zapomnianych spółek podnosi niepostrzeżenie swoje notowania. Na razie bez fajerwerków ale pną się w górę sukcesywnie. Ciekawe co to oznacza dla szerokiego rynku. Czy wykluwa się po wolna hossa na GPW!

 4. Damian

  Nasz rynek jest wyceniany c/z 8 i jest nawet po tych wzrostach bardzo tani i tu teraz zagranica parkuję swoją kasę. Dla porównania giełda USA c/z około 20.
  Ale jest tak że to giełdy bazowe dają kierunek. Dlatego zanosi się na to, że giełdy w USA mogą iść w bok a nasza będzie się piela na nowe szczyty

  1. admin

   Tak może być , ale dla mnie prawdopodobieństwo takiego scenariusza to jedynie 5%.
   A jakie jest prawdopodobieństwo wg ciebie.

   1. Michał

    A jak wyliczyłes te 5proc? Przecież to liczba wyssana z palca.

     1. Slawek

      No ciekawie się robi na indeksach .Sciana 1955 na wig 20 zamurowana .na razie nie do przejścia.Te 5 fal na wig i wig 20 robią swoje .Grubasy nadbijaja tę piątkę ale to wszystko na co stać byki.Indeksy zagraniczne dax ,cac,nikkey ten ostatni dochodzi do mega oporu 3700-800 .Wszedzie albo szczyty wszechczasów lub podwójne szczyty.Na naszych duzych bankach tez piątki eliota .
      Na moje rynek musi się schłodzić po takim rajdzie

     2. admin

      A teraz dodaj do tego że DJI praktycznie od 6 miesięcy jest w trendzie horyzontalnym.
      Zbiera albo potencjał do wzrostu , albo spadku.
      Na co ja stawiam pewno wiesz.

 5. Slawek

  A co jeszcze ciekawe usd-pln w mocnej korekcie ,czyzby zagranica zbierała zabawki????

  1. Slawek

   Twoja prognozę to już znam od samego początku..To czy się sprawdzi może ci powie wróżbita Maciej albo Jackowski choć tez watpie Prawda jest taka ,ze przez 8 miesięcy tracisz .Większosć ma tracić nie zyskiwać.Moze się okazać że didzej wybije się gorą i pójdzie na podwójny szczyt.a za nim wig jeszcze podciagną wtedy stracisz resztę,hoc sumy jakimi grasz to ja bym się w ogóle nie przejmował to są drobne na waciki.
   Rynek może spokojnie przebić kolejne opory i wysadzać kolejne shorty ale czym bardziej bedzie szedł w góre tym większe moze być bęc.Nie gram na kontraktach mam kilka małych spólek nisko wycenionych ,które powoli pna się w wycenach.Okreslone poziomy sprzedazy mam poparte AT.stracę jak spółka upadnie l,choc raz juz taki przypadek miałem całkiem niedawno straciłem 50 kilo na Getin Noble Zagrałem mega ryzykownie wiedziałem jaka jest kondycja spółki ale zaryzykowałem i to 4 dni przed zawieszeniem pod koniec wrzesnia .Uznałem że 0,15 na tym banku to mega wsparcie od kilku kwartałów .niestety 30 wrzesnia zrobiono resolution i zdjeto go z giełdy.A co zadziało się na giełdzie od 1 pazdziernika wiedzą wszyscy .Banki porosły po 70-80 a mniejsze nawet 100% i na to liczyłem. Niestety rzadzacy politycznie zabrali drugi bank Czarneckiemu przez tzw plan Zdzisława ale niestety za błedy trzeba płacić.
   A co do pewności na giełdzie to nigdy nie możesz być pewny powtórzę nigdy bo przegrasz.Pewne to jest smierć i podatki

   1. Andrzej

    Slawek, podziwiam za odwage ale 50k w spekulacje bym nie wrzucil. Wiem ze sumy to zawsze skala wielkosci portfolio ale mimo wszystko. Mam nadzieje ze to byl dla ciebie maly ulamek portfolio. Ja dopiero zaczynam (od dekady) i dopiero przekroczylem pierwszy milion w zeszlym roku zainwestowany w gielde ale chyba po stracie 50k to bym sie porzadnie upil…

    1. Slawek

     No spoko to ulamek portfolio choć suma nie mała szkoda ale trudno.A co do Getin noble na covidovej hossie na tym banku zarobiłem około 100 % kupno 0,18 sprzedaż 0,35 spółka doszła pod 0,5.Ale niestety nic dwa razy sie nie zdarza.
     Tam zarobiłem tu straciłem

   2. admin

    Masz racje , nigdy nie można być pewnym na 100 % .
    Ale jak jestem pewny na 95% to w to wchodzę.

  2. Slawek

   I jeszcze jedno co do złota ,też zderza się ze sciana chyba 4 raz poziom 2030 usd nie do pokonania.Ciekawe co bedzie dalej czy pare krokow w tył i znów uderzenie.????
   Jeszcze jedna mysl mi przyszła do głowy co do spolek .Najwiecej wazącym w indeksie wig oraz wig 20 jest PKN Orlen .odpowiednio 9,03% udziału w wig i 14,43 % w wig 20 .Ale do czego zmierzam cena do zysku tej spółki to 2,20 .przeciez to smiech na sali,skrajnie nisko a c/wk 0,54
   Teraz na tej spółce jest marazm jak diabli ,ale jak to kiedys ruszy to wartosć wigu skoczy potwornie

   1. Michał

    Z PKN jest taki problem, że to spółka państwowa. Więc jak będzie głupi pomysł to wszystko zrealizują. Włącznie z finansowaniem projektów pod publikę. Zresztą już były lata gdy PKN kiepsko wyglądał.

    1. Slawek

     Oczywiscie Michał spólka skarbu państwa ale wycena to wycena .Oczywiście to jest wycena na dziś za pare miesięcy moze byc inna bo zysk może być inny.zaburzony np, zdarzeniami jednorazowymi .
     Ale pamietam jak sentyment na tej spólce był zgoła odmienny jak pis wygrał wybory i uszczelnił przejazd paliw z Białorusi .Pkn z 30 pln skoczył na 135 pln..I nikt nie patrzył ,że to spółka SP.
     Wielu graczy nie tyka spólek SP gdyz mysli ,ze na tym nie da się zarobić .Otóz się da tylko ma na to musi przyjsć czas . Ale ten czas przyjdzie ,wczesniej czy pózniej jak prawdziwy kapitał wejdzie w Emergin marcet wtedy beda brać wszystko co się rusza.
     Teraz co obserwuje to resztki kapitału po ostrym covidovym dodruku ,jest go coraz mniej ale ciagle duzo by rozruszac mało płynne rynki w tym Polskę.jakoś brak mi wiary na nowa hosse pokoleniową na teraz .

   2. admin

    No właśnie , jak kiedyś ruszy……a jak nie ruszy?….i zacznie spadać pomimo tak niskiego c/z i c/wk….co wtedy

 6. Slawek

  I jednak poszło 1955 pęka choć jak to piszę o godz 11 do końca sesji jeszcze sporo.Ale jak większość obstawiała spadek z pod oporu grubasy ciągną.
  I od razu trzeba przerysować wykres na wig i wig 20 i ta piątkę z kwietnia przerysować i uznać jako potfale a to wybicie dzisiejsze uznać jako piątkę.Przy okazji tworzył się na wykresie trójkąt ,który zostaje wybijany góra a zasięg tej formacji to ponad 2000 na wig 20.
  A wszystko to na godz 11 na dzis

 7. pijakizlodziej

  Do Andrzeja!
  stosunek zysku do straty jest OK.
  A Ty albo jesteś pajacem albo prowokatorem lub nigdy nie wsadziłeś 1pln na giełdę.

  pozdr

  1. admin

   Niestety nie masz racji i nie trafiłeś…strzeliłeś kula w płot

 8. pijakizlodziej

  ok, :)))

  chodziło mi o jego przypadek:
  o to, że 50.000 straty do przynajmniej 1 mln jest ok.

  P.S. A jak widzę jak gościu na forum pisze, że ma na giełdzie 1mln, to dla mnie pajac..
  I pewnie ma 1 tys. (no i strata 50.000 to dla niego robi wrażenie)

  pozdr.

  1. Andrzej

   Pijakizlodziej, wszyscy oprocz admina jestesmy tutaj anonimowi wiec albo mozesz wierzyc albo nie. Chodzilo mi o to ze niezaleznie od kwoty jaka sie ma zainwestowana 50tys to duzo jak na spekulacje. Mowimy tutaj o stracie 50tys a nie wachaniach portfolio.

 9. pijakizlodziej

  OK.
  I na tym koniec.

 10. Andrzej

  Gratulacje Slawek! Wazne ze tez zarobic sie dalo! Ja juz nie mam nerwow na spekulacyjne zakupy. Z czasem stwierdzilem ze mi sie to nie oplaca. Nawet jak mi by sie udalo zrobic 10x ze spekulacji to i tak by to nie zmienilo mojej sytuacji bo duzo bym w spekulacje nie wlozyl. W wiekszosci w nudnych indeksach, etfach i funduszach inwestycyjnych (na same akcje) siedze. Tylko czesc mam w indywidualnych duzych spolkach wydobywczych bo przewiduje ze surowce (miedz) moga w ciagu 10-20 lat mocno wyskoczyc w gore. Mowiac o miedzi to KGHM moglo by sie wydawac ciekawa pozyjcja ale to spolka w duzej czesci panstwowa wiec dla mnie to przez to za duze ryzyko, chociaz zasoby maja super…. Wole duze prywatne – Rio i Bhp. Zycze wszystkiego dobrego i powodzenia na gieldzie!

Dodaj komentarz