Fałszywe wybicia

Często spotykam się w komentarzach, że jak mi coś nie pasuje to określam to jako fałszywe wybicie.

Nie do końca jest to prawdą. Chodzi mi o to że czasami pewne formacje wybijają się poza swój nazwijmy to zakres notowań . A potem wracają do swojego „normalnego” układu.

W momencie kiedy się to dzieje nasza prognoza traci sens????

Tak się dzieje bo nie wiemy co tak naprawdę dzieje się na rynku. Zostajemy wytraceni z toku myślenia, i może to trwać nawet rok i więcej. A potem nagle, niespodziewanie notowania wracają na swój ustaloną wcześniej ścieżkę i wszystko nabiera innego wymiaru.

To co do tej pory było zagadką staje się zrozumiałe.

Dlatego analiza techniczna jest taka trudna do odgadnięcia.

Takie mam swoje przemyślenia , i weryfikuje to co się dzieje na rynku na bieżąco.

Pierwszy raz mieliśmy z tym do czynienia w marcu 2020 kiedy to indeks WIG niespodziewanie zanurkował w czasie pandemii. Po ok. roku wrócił na swoją ścieżkę i moja formacja A/B/C była w dalszym ciągu aktualna.

Drugi raz mieliśmy do czynienia z fałszywym wybiciem kiedy indeks WIG pokonał poziom 67 999 z dn. 28.06.2021 i dalej rósł. Po kilku miesiącach wrócił na swoje stare tory.

To pozwala mi wysunąć wniosek że takie fałszywe wybicia zdarzają się , i zakłócają nam prawidłową ocenę rynku. Dlatego ich ocena w oparciu o aktualne notowania jest praktycznie niemożliwa do prawidłowej oceny.

Możecie się ze mną oczywiście nie zgodzić bo sam nigdzie nie natknąłem się na taką interpretacje rynku.  Chodzi mi szczególnie o zachowanie rynku w długim terminie np. rok .

Krótkoterminowe fałszywe wybicia są powszechnie znane.

Wszystko to co tutaj piszę analizuje w oparciu o ośmioletnią już formację A/B/C która rozpoczęła się w maju 2015 r.

To co się aktualnie dzieje na WIG od października 2022 to także interpretuje jako fałszywe wybicie z trendu spadkowego który rozpoczął się na WIG na przełomie 2021/2022.

Czy to się sprawdzi nie ma żadnej pewności , ale jeśli WIG w najbliższym czasie spadnie poniżej swojego ATH z przełomu roku 2021/2022 to moja prognoza będzie bardziej wiarygodna.

Jeszcze większą pewność będę miał gdy WIG będzie dalej kontynuował spadek , i obniży swoje notowania poniżej dołka z października 2022.

Jestem przekonany że tzw. Fałszywe wybicia się zdarzają , tylko najważniejszą kwestią jest aby udowodnić to. Gdy dzieje się to w krótkim czasie weryfikacja jest stosunkowo prosta.

Natomiast gdy takie tzw. fałszywe wybicie ma np. 1,5 roku !!!!!!, tak jak ostatnio to trzeba „trochę poczekać” aby zweryfikować ta ocenę.

W przeczytanej literaturze nie znalazłem nigdzie takiego podejścia do analizy technicznej , dlatego jest to tym bardziej trudne do oceny .

Ten post ma 20 komentarzy

 1. Slawek

  Nie ma czegoś takiego jak fałszywe wybicie 1,5 roczne..Fałszywe wybicia trwają bardzo krótko i niewiele nadbijają poziomy wybicia.Byłbym skłonny uwierzyć fałszywke w covidzie bo spadł jak grom ale rozrysowałem to kiedyś tobie jako spadek abc
  I tu ciekawostka covidowy dołek na indeksie Mwig 40 wypadł idealnie na 61,8 fibo.

  i

  1. admin

   Wiem że nie przekonam ciebie do tego , ale być może uda mi się to udowodnić.Kto to wie?

   1. Michał

    Mam wrażenie, że za 2 lata przy WIG na 110k też byś pisał to samo.
    Tylko, ze fałszywe wybicie 4letnie i czekasz bo może się uda udowodnić.

    A ktoś kto gra na giełdzie to ma swój limit i gdy rynek podchodzi w pewne rejony to uznaje, że się pomylił i trzeba wycofać się z tego zagrania. U Ciebie czegoś takiego widzę, że nie ma. Bo najwyżej wpisujesz to w kategorię fałszywe wybicie i czekasz, czekasz …

 2. Sławek

  Nawet jak by dziś nastąpił totalny zwrot to to co było nie było falszywym wybiciem tylko normalna hossa i do niczego mnie nie przekonasz Od półtora roku trzymasz się swojej mega stratnej pozycji i nie możesz się pogodzić ze okropnie się pomyliłeś .
  A jak tam admin ciągle korespondujesz z grubszymi rybami i opowiadasz swoją wizję przyszłości ???

  1. admin

   Nie koresponduje z tzw. grubymi rybami już od dawna bo one nic nie wnoszą do mojej prognozy.
   Ale jest jedna niezaprzeczalna zaleta tej korespondencji.
   Mam to wszystko zarchiwizowane na przestrzeni ok, 10 lat i zawsze mogę wrócić do swoich przemyśleń z tego czasu.
   Od czasu do czasu tak robię.
   Nie przywiązuje tez większej wagi różnych analiz wykonywanych nawet przez uznane autorytety , mam swoje przemyślenia i je weryfikuje.A co inni myślą to jest zupełnie inna sprawa.
   Puki co moja prognoza w wzroście złota się sprawdza , a być może trzeba trochę poczekać żeby sytuacja na rynku akcji się wyklarowała.

  1. Andrzej

   Jest takie powiedzenie ze rynek akcji jest jedynym rynkiem gdzie wszyscy uciekaja ze sklepu jak jest wyprzedaz. Jakie to prawdziwe. Miejmy nadzieje ze jakas wyprzedaz bedzie w tym roku.

 3. Damian

  Od dzis nowe ATH dla wig to 85 405,56 pkt .Admin oczywiscie wieszczył tydzień temu odwrót ,który to juz raz .Ale jest nadzieja że kiedyś zaczną się spadki wtedy wymysli 100 kłamstw i 100 powodów jak nowy rząd ,ze miał racje.
  !.To była korekta w bessie
  2.To było fałszywe wybicie
  3 Mam wszystko udukomentowane i wyciągne to nawet po 10-ciu latach ,ze miałem racje
  4.To była formacja 5 -cio letnia ,przepraszam 6-cio sory 7-mio sory osmioletnia jeszcze raz przepraszam 9-cio letnia
  I nie ma innej opcji miałem racje pomimo że jestem bankrutem.

  Miałem już tu się nie udzielać .Ja zwykły leszcz pisałem tu ostatni raz pół roku temu i szedłem o zakład z blogierem ,ze idziemy na nowe szczyty.Ale nie podjął rękawicy bo dziś nie miałby nawet na jedną krótką

  1. admin

   A jednak jedną krótką dalej utrzymuje.

 4. Damian

  I dlatego miałeś rację bo utrzymujesz jedną krótka.Admin zawsze wygrywasz.Twoj blog to istna wyrocznia.A powiedz na koniec skoro pół roku temu byłeś bardzo przekonany do swojej wizji nadal masz tylko jedną krótka i czemu nie więcej.

   1. Andrzej

    Przeciez ryzyko inwestowania teraz jest ogromne (a shortowania male).
    Tylko szalency teraz inwestuja na raz duza gotowke teraz moim zdaniem.
    Ryzyko inwestowania jest male podczas spadkow/krachow.

    1. admin

     wszystko zależy też od tego jaką kto ma pozycję.

     1. Andrzej

      Ale wlasnie o to chodzi. Dlaczego wiecej krotkich pozycji teraz nie otwierasz? Ryzyko napewno mniejsze teraz niz poltora roku temu.

     2. admin

      Masz racje ryzyko jest mniejsze ,ale poczekam trochę aż WIG i DJI spadnie poniżej swojego ostatniego ATH z przełomu 2021/2022.
      Jak trochę jeszcze zarobie na spadkach do wtedy dokupię krótkie.
      Bardzo dużo mnie kosztowała ta strata i jestem ostrożny.
      W początkowych okresach spadków indeksy są bardzo niestabilne .
      Poza tym nie mam “pewności ” czy to jest naprawdę koniec tej “hossy”

 5. Sławek

  Wig banki drugi raz na 14100 pkt kiedyś pisałem że wydłużona fala 5 w tych rejonach powinna kończyć swój bieg ..Drugi scenariusz bardziej optymistyczny to szerokość wybitego kanału wzrostowego .Ciekawe jak to rynek rozegra.

 6. Sławek

  Kiedyś pisałem że indeks WIG banki powinien zakończyć wydłużoną falę 5 ponad 14000 pkt.Wczoraj indeks doszedł do podwójnego szczytu.Nadzieja dla benchmarku jest wyjście góra z kanału wzrostowego i dojście do górnej bandy o szerokość.Ciekawe jak to rynek rozegra

 7. Sławek

  Żeby dalsza hossa trwała indeks WIG banki nie może się zalamac .Inaczej dup….. blada.

Dodaj komentarz