Jak zrozumieć giełdę ….i przetrwać ….by potem wygrać

W ostatnich dniach mieliśmy potężne załamanie giełdy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie .Wszyscy dosłownie wszyscy komentatorzy rynków kapitałowych sądzą że to załamanie giełdy …w Warszawie indeks WIG spadł o ok. 11 % …..  wynika bezpośrednio  z wojny na Ukrainie .……Ja mam inne zdanie na ten temat i postaram się to poniżej przedstawić to  i udowodnić .Tak jak pisze od dłuższego czasu uważam że zjawiska tzw. około rynkowe nie maja większego wpływu na to co się dzieje na giełdach .Zdarzają  się oczywiście chwilowe turbulencje na rynku i tak było tez teraz po wybuchu wojny na Ukrainie .Wojna wybuchła w dn. 24.02.2022 i WIG spadł w tym dniu ok. 11 % do poziomu 56 086 pkt . by w następnych dniach powrócić  do poziomu 61 659 pkt. nieznacznie niżej od poziomu 62 826 pkt . z dn. 23.02 tzn. w przeddzień rozpoczęcia wojny. To tak jakby wystraszyć stado dzikich koni mustangów , spanikowane gwałtownie uciekają ale potem jak ochłoną to zawsze wracają do punktu wyjścia .Piszę o tym również w innym przypadku na  naszym indeksie WIG z dn. 20 lipca 2020 r.   pt. „Krach się rozpoczął „. Wtedy ten czas powrotu do punktu wyjścia trwał 15 miesięcy , teraz trwał on 7 dni.

Ten gwałtowny spadek o 11 % na WIG traktuje jako jedynie chwilową turbulencje w długoterminowej „korekcie” WIG która rozpoczęła się w dn.  5 listopada 2021 na poziomie 74 813 pkt i moim zdaniem dążymy w tej korekcie do poziomu 28 490 pkt. który stanowi koniec fali „C” korekty płaskiej nieregularnej siedmioletniej którą przedstawiłem na poniższym rysunku .Oczywiście to jest tylko moja prognoza co do której jestem przekonany w 95% ,natomiast tzw. większość inwestycyjna tzn. 99 % inwestorów pewno uważa to za bzdury. To że jestem w mniejszości i nikt mnie nie zna „dzisiaj „  nie znaczy że nie mam racji .Na poniższym rysunku przedstawiam również odnośnik do tego gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy .W chwili obecnej jesteśmy na poziomie WIG 58 386 pkt. to znaczy w ok. 1/3 przedstawionej korekty. Przed nami jeszcze 2/3 korekty która rozpoczęła się 5 listopada 2021 r. O tym czy mam rację nie zdecydują experci od giełdy którzy nie maja zielonego pojęcia co się dzieje na giełdzie a to że indeks WIG spadnie do poziomu 28 490 pkt . który wyznaczyłem 2 lata temu.

Jeśli można wyznaczyć dno „korekty” z wyprzedzeniem 2 lata to będzie jednoznacznie znaczyło że czynniki zewnętrzne  nie maja większego wpływu na to co się dzieje na giełdzie  i analiza techniczna sprawdza się bardzo precyzyjnie.

Zapraszam do dyskusji.

Jeśli jakiś watek mojej prognozy jest niejasny proszę o komentarz a wyjaśnię to .

Aby uwiarygodnić to co piszę przedstawiłem swoje  2 portfele inwestycyjne :

 1. Oparty na pozycji krótkiej na kontraktach terminowych na WIG 40
 2. Oparty na złocie ,srebrze i TFI Querkus short

W czerwcu 2021 zająłem pozycję krótka na kontraktach terminowych i będę ja utrzymywał aż WIG spadnie do poziomu 28 490 pkt.

Na dzień dzisiejszy na portfelu na kontraktach mam zysk 226 %  , a na bardzo bezpiecznym funduszu opartym na złocie ,srebrze i Querkus short  – 25,9 %.

Nie zawsze było tak dobrze . W październiku 2021 na kontraktach miałem stratę 60 % , czego nie ukrywałem  i otwarcie przedstawiłem w swojej prognozie ,ale przetrwałem to, bo byłem bardzo przekonany do swojej długoterminowej prognozy.

Ten post ma 11 komentarzy

 1. Sławek

  Wiem , że może to się nie zajmujesz ale może odpowiedź ,chodzi o Rosyjski indeks giełdowy tam nastąpił totalny krach czy AT też to uwzględniała????

 2. admin

  Pewno tak ale nie analizowałem tego .Obserwuje co sie dzieje na naszej giełdzie , na Wall Street ,Dax.Te indeksy zachowuja sie moim zadaniem podobnie ……będą gwałtownie spadały równolegle z WIG tak jak to opisuje na blogu

 3. Sławek

  To ,że będą spadały to tez tak zakladam dlatego zainwestowalem wiekszość moich środków w etf beta w20 st ,który rośnie jak Wig 20 spada. Nie chcę ryzykować pozycji krótkich a tym bardziej zlewarowanych by nie stracić wszystkiego..
  Mam jeszcze kilka pytań
  1.Przewidujesz spadek w tym roku wig do 28490 tak?
  2.Jezeli kurs zleci w te okolice do ilu z tych poziomów przewidujesz odbicie?
  3.Spadek DJ do 14000 w tym roku?
  4 .Docelowy spadek DJ.ponizej 500 pkt czy to juz nie globalna wojna światowa ,totalne zalamanie wszystkiego i bankructwa wielu firm i samobojstw ,czy swiat w tej rzeczywistości jest na to gotowy?
  Pozdrawiam i będe dalej czytał twoje wpisy z zainteresowaniem

  1. admin

   sory że dopiero teraz odpowiadam
   1. Myślę że wig spadnie do poziomu 28490 pkt w tym roku
   2. Odbicie będzie mam swoje założenia ale będę o tym pisał jak już dotrzemy do dna.
   3. DJI będzie spadał równolegle z WIG i DAX.
   4. Skąd wiozłeś ten pomysł że DJI może spaść poniżej 500 pkt

 4. Sławek

  W 2015 roku zrobiłem obliczenia dla indeksu DJ , bo zobaczyłem że czeka nas krach.

  Wyliczyłem że indeks DJ na przestrzeni bliżej nieokreślonego czasu ( ok. 5 – 10 lat ) spadnie do wartości trzycyfrowej .

  Celowo nie podaje tej wartości bo to jest moja tajemnica ale mogę powiedzieć że spadnie znacznie poniżej 500 pkt.

  Gdy zobaczyłem na kalkulatorze wartość dna i sprawdziłem ten poziom z tym co się działo w 1929 r. na Wall Street to zaparło mi dech .Sprawdzałem ta wartość chyba z 10 razy i nie chciało być inaczej.

  Tu jest cały twój wpis kilka wątków wcześniej .Dla mnie to juz kompletny nonsens ten poziom

  1. admin

   Nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.To ma ścisły związek z tym co pisze o podwójnym szczycie na WIG40.
   Ale narazie trzeba się skupić na tej korekcie WIG do 28490 pkt.

 5. Sławek

  Jeszcze nie bardzo kumam twojego rysunku .Przeważnie korekta ABC jest korekta pieciofalowego wzrostu i piąta fala na pewno jest wyzej niż fala B w korekcie wzrostowej ?.z twojego wykresu wynika ,iz szczyt fali 5 to 57379 ale juz fala korekcyjna B przewyzsza tą falę 5 i znajduje na 67 300 .Jak to mozliwe że fala B aż tak przewyższa falę 5

  1. admin

   We wpisie z dn. 29.07.2021 Krach się rozpoczął – ciąg dalszy przedstawiam w wersji uproszczonej wykres fali korekcyjnej A/B/C .
   Szczyt fali B jest powyżej początku fali A.
   To jest moim zdaniem najbardziej zdradliwa i trudna do identyfikacja fala ,ale zdarzają się one bardzo często na rynkach akcji i nie tylko .
   Koniec fali B wykracza poza obszar fali A , a fala C wykracza wyraźnie poza koniec fali A.
   To nie jest fala impulsu ( wzrostowa ) ….to jest fala korekcyjna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania pisz śmiało …odpowiem .Jeśli ty masz pytania co do tej prognozy to inni tez je pewno maja tylko nie chce im się pytać o szczegóły..A diabeł zawsze tkwi w szczegółach.Domyślam się że dlatego mam tak mało komentarzy w blogu bo większość czyta to po łebkach i nie komentuje ,a na FB rozpisują się bardzo tyle że nie wiele z tego rozumiejąc po przeczytaniu paru wierszy nie wchodząc a szczegóły.A szczegóły są tu bardzo ważne.Nie masz pojęcia ile miałem nieprzespanych nocy jak coś mi nie pasowało w rozpracowaniu tego co się dzieje na giełdzie.Giełda nigdy się nie myli ,to my nie potrafimy tego prawidłowo zinterpretować. Najlepszym przykładem jest wybuch wojny na Ukrainie i ten spadek na WIG w jeden dzień o 11 % , by potem przez następny miesiąc nadrobić te straty z nawiązką. Gdybym to mógł przewidzieć to byłbym jasnowidzem , ale nim nie jestem….natomiast uważam ten spadek o 11 % na WIG za chwilowe zjawisko turbulencyjne w długoterminowym spadku …zgodnie z falą “C”. Przez następny miesiąc WIG nadrobił straty z nawiązka i jesteśmy na WIG w punkcie wyjścia tak jakby tej wojny nie było.I WIG w dalszym ciągu porusza się zgodnie z moja prognoza na równi pochyłej zmierzając do poziomu 28490 pkt.Potwierdzeniem tego bedzie jak WIG spadnie poniżej dna z 24.02.Puki trzeba czekać zeby to się potwierdziło.
   Zycze zdrowych i spokojnych Świat

 6. Sławek

  A książkowo fala B nie może być dłuższa niż fala A ,ewentualnie równa .Przeważnie fale B są krotsze ale nigdy dłuzsze niż A a u ciebie to nie współgra .Fala C oczywiscie moze być najdłuzsza

  1. admin

   To co przedstawiłem na rysunku to fala A/B/C płaska rozszerzona tzw . zygzak gdzie fala B wykracza poza zasięg fali A ,zaś fala C wykracza wyraźnie poza koniec fali A .”Teoria fal Elliotta napisana przez Roberta Prechtera strona 37.

  2. admin

   Może być jeśli to jest fala korekcyjna płaska nieregularna .Pisze o tym R.Prechter w Teorii fala Elliotta ,strona 37.

Dodaj komentarz