Być albo nie być

Inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem .Czasami większym , czasami mniejszym ,ale bywa też i tak że podejmujemy ryzyko ekstremalne.

Po dzisiejszej sesji okazało się V-ce premier Sasin już nie jest winny tym spadkom????????

To komu zawdzięczamy te dzisiejsze wzrosty ??????

Tak jak pisałem w ostatnim wpisie szukanie winnych za spadki i komu zawdzięczamy wzrosty to są kompletne bzdury. Nasi komentatorzy szukają sensacji i zachowują się jak chorągiewka na wietrze.

To kompletnie nie ma sensu.

Na wykresie nr. 1 przedstawiłem lukę tygodniowa jaka ukształtowała się na wykresie WIG w marcu 2020.Luka ta otworzyła się w marcu 2020 na poziomie 49 326 pkt. i zamknęła na poziomie 47 597 pkt.

Szerokość luki to 1729 pkt.

Została ona zamknięta w maju 2020 r.

W tym samym obszarze luka tygodniowa na WIG otworzyła się 23.09. 2022 na poziomie 48 081,16 pkt. i nie została domknięta w dniu dzisiejszym tj. 4.10.2022 na poziomie 48 070,03 pkt.

Szerokość luki 9 pkt.

Można by to zbagatelizować , ale dla mnie jest to bardzo ważny poziom.

Dowiemy się o tym prawdopodobnie za rok  a może 1,5 roku.

W mojej ocenie luka ta nie zostanie domknięta i notowania zarówno WIG jak i np. DJI będą kontynuowały spadki.

Postawiłem wszystko na jedna kartę i nie zamykałem dzisiaj żadnych krótkich pozycji na kontraktach pomimo tak dużych strat. Mogę się oczywiście mylić ale ryzykuje i najbliższe dni pokażą czy mam racje.

Jeśli będę miał rację to odrobię szybko straty jakie miałem w tym tygodniu , jeśli nie to stanę nad krawędzią przepaści i będę musiał zamykać krótkie pozycje żeby nie zbankrutować.

Czasami trzeba bardzo ryzykować żeby odnieść sukces.

Oglądałem kiedyś film „Ostatni samuraj” który utkwił mi bardzo w pamięci .A szczególnie scena kiedy Tom Crusise główny bohater filmu grający porucznika armii amerykańskiej w Japonii po przegranej bitwie z armią samurajów pod wodzą Katsumoto walczył do końca nie poddając się nawet gdy był otoczony przez samurajów i był bez szans by wyjść z tego „pojedynku” żywy .Walczył do końca nawet gdy już nie miał żadnej szansy na uratowanie życia ,w akcie desperacji zabijając samuraja który który chciał mu odebrać życie.

I to go uratowało. Katsumoto uratował mu życie .

Uważam że podobnie dzieje się na giełdzie , w akcie desperacji bronisz swojej pozycji , ale nigdy nie masz pewności czy wygrasz czy przegrasz. Jeśli wygrasz to się podniesiesz i wyjdziesz z tego pojedynku z tarczą , jeśli przegrasz możesz stracić albo bardzo dużo , albo i nawet wszystko.

Czasami trzeba podejmować takie decyzje jak się jest przekonanym do swojej strategii.

Taka sytuacje mamy dzisiaj.

Jeśli notowania od jutra będą kontynuowały spadek wyjdę z tego pojedynku z tarczą i szybko odrobię straty. Jeśli nie to będę miał poważne  kłopoty.

Uważam że ta ostania luka tygodniowa na WIG nie zostanie domknięta .Co prawda luka  z marca 2020 miała zakres 1729 pkt. , a ta ostania w chwili obecnej ma zakres 10 pkt.

Ale co jest najważniejsze …………nie została domknięta.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Jestem przekonany że tzw. większość nie przywiązuje do tej luki żadnego znaczenia, bardziej koncentrują się na aktualnych wypowiedziach polityków i od tego uzależniają dalsze notowania giełdy.

Cały czas warto szukać potwierdzenia swojej prognozy.

Dla mnie np. takim potwierdzeniem długoterminowej prognozy jest ostatni artykuł w Bankier.pl – „Pogłoski o śmierci dolara „.

Dla mnie to jest czubek góry lodowej który pokazuje się na oceanie. Nikt nie widzi góry lodowej i po co się przejmować jakimiś  tam bryłami lodu pływającymi w oceanie jak na pokładzie Titanica zabawa trwa w najlepsze .

W poniedziałek notowania srebra skoczyły o 9 %.

Biorę to za dobry znak do dalszych wzrostów złota i srebra, i uważam że korekta na kruszcach się już zakończyła.

Ten post ma 30 komentarzy

 1. Sławek

  Widzę ,że masz problem z lukami a szczególnie tygodniowe. Na poziomie 48080 nie ma żadnej luki są szpulki ,które na każdym poziomie były transakcje.a nawet jak by tam była to rynek ostatnio wykazuje siłę i jestem przekonany by ja domknął Pierwsza od góry niedomknięta tygodniowa to 51664 pkt i ona służy jako opór https://imgur.com/a/U3fdF3g i dwie wyżej. Na tygodniach świeczki sugerują coś jako objęcie hossy przynajmniej w krótkim terminie pod opór.A ta dzisiejsza luka na dziennym myslę,ze spokojnie w niedalekiej przyszlości będzie domknięta Nasz Rynek był ostatnio totalnie zmasakrowany ,najgorszy na swiecie A co do didzeja domknieta luka tygodniowa to dobry znak przynajmniej krótkoterminowo ,gdyż rynek wiedział ,że kiedyś musi ją domknąć .Choć niżej jest jeszcze jedna niewielka luka i pewnie rynek ja kiedyś domknie.
  Nie sadzę by to była nowa hossa lecz jakies odreagowanie. Jeszcze nigdy w historii nie tworzyla się hossa a zarazem podwyższanie stóp %.Hossa się wykluwała wtedy jak FED choć raz obnizał stopy% choć i dziś w stanach bardzo mocna sesja.
  Ciekawie wypowiadał sie ten analityk o którym wspominałem jezeli cały wrzesień będzie bardzo zły to pażdziernik może być byczy .Zobaczymy

  1. admin

   Byłbym wdzięczny za link do wywiadu tego analityka o którym wspominasz….ciekawi mnie jakie argumenty na to ze w październiku powinna być hossa ,bo jeśli tym argumentem jest to ze jak we wrześniu była bessa to dla mnie to jest słabe.
   Co do luk tygodniowych to masz racje …faktycznie luka tygodniowa na WIG to 48081/47305.
   Po dzisiejszych notowaniach WIG spada ….i uważam że dalej będzie spadał…..to jest oczywiście moje zdanie …….prawda jest taka że każdy z nas może to widzieć inaczej , ale każdy z nas na własne ryzyko sam podejmuje decyzje inwestycyjne i odpowiada za nie.

 2. Sławek

  Ta pierwsza tygodniowa to około 51586 .Przepraszam

  1. Sławek

   No i ten analityk nie mylił się październik był mega byczy

 3. pijakizlodziej

  Ja kompletnie NIE rozumiem Ciebie. Masz jakąś teorię i się jej trzymaj!!! Co z tego, że indeksy pójdą do góry 10 czy 15%!
  To tylko zmniejszy Twój zysk. Dlaczego masz zamykać krótkie pozycje??? Masz zbankrutować??? Coś mi tu nie gra!!!

  1. admin

   Nie wiem czy grałeś na kontraktach ,ale jeśli indeks by poszedł np. 10 % do góry podczas gdy ja zajmuje krótka pozycje to nie zamykając części pozycji w celu zminimalizowania straty bym zbankrutował.Dopłata do depozytu przewyższyłaby gotówkę która posiadam i bym zbankrutował.

 4. Ewcia

  Jesli ma być luka na 48k a to wg mnie wątpliwe to dziś duża szansa na zamknięcie tej luki.
  Dynamika odbicia duża. Ekstremalnie wysokie nastawienie na spadki.
  Nie tylko sama ulica siedzi mocno bez akcji ale jeszcze fundusze hedge mocno shortują.

  Ponadto wszędzie negatywne newsy. O upadku Credit Suisse nawet pisały niefinansowe portale. A upadku nie będzie zapewne.
  Więc idealny moment na naprawdę mocne odreagowanie.

  Do tego dolar wyraźnie się osłabił a to zawsze pomaga naszemu rynkowi.

  1. admin

   Ciesze się że dzielisz się swoimi przemyśleniami , i bardzo to szanuje bo każdy powinien mieć swoje zdanie.
   Ja mam inne zdanie na temat aktualnej sytuacji , ale nie opieram się na informacji jak inwestuje większość , jakie są nastroje ulicy ,jaką strategie mają fundusze hedge ,jakie są newsy w mediach , co się stanie z Credit Suisse………tylko i wyłącznie czysta AT.
   AT nic nie mówi o przyczynach spadków lub wzrostów , ale pozwala wyznaczyć ważne punkty zwrotne na giełdzie.
   Każdy ma prawo wybrać sobie najlepsza strategie ….a najważniejsze w tym wszystkim jest to żeby się ona sprawdzała.

 5. Sławek

  Co będzie w tym tygodniu to się okaże. Jest bessa i kropka .Kazdy analizuje wykres i widzi co innego to się zgadza .Jezeli kazdy wie ,że jest bessa to wielu ustawionych jest na short .I co myslisz ,że jak wiekszość gra na spadek tak jak ty to jestes w mniejszosci czy już jesteś w większości ??? Może pojawić się nagle taki short qizz że z butów wylecisz .I teraz na mysl mi przychodzi jedna spółka.CD Projekt w pozycjach ,krotkich ostatnio juz 5 funduszy bylo zarejestrowanych w knf na short i nagle co się dzieje .Kurs w parę dni z 78 pln podchodzi pod 120 ciekawe ike z tych funduszy wysadziły longi w powietrze.
  Ale bessa się jeszcze nie skończyła bo to panika ją zakończy ale czy to nie będzie rozciągnięte w czasie to się dopiero okaże ale nawet czasowo to do konca bessy jeszcze trochę . Na razie nie widać światelka w tunelu ale jakies niespodzianki mogą nastąpić.Nie konsumuje zysków z kontraktów ,a to co zarobiłem reinwestuje w kontrakty i zwiększam pozycje.I tak zamierzam utrzymać tą pozycje do poziomu WIG 28490 pkt.

 6. pijakizlodziej

  Ktoś tu kogoś za durnia robi!!!! Jeżeli trzymasz krótką pozycję od poziomu o którym piszesz do teraz to jeżeli jesteś do przodu kilkaset pkt. to 100 pkt dla Ciebie nie robi różnicy. Masz zysk. (I kupa kasy jeszcze do zarobienia jak indeks dotrze do poziomu o którym piszesz)
  Chyba, że powiększałeś krótką pozycję na niższych poziomach albo skonsumowałeś już zyski, które wpłynęły na rachunek.
  I zaczynasz pękać :)))
  Obawiam, że zacząłeś się bawić zabawkami (kontraktami terminowymi), które nie są przeznaczone dla Ciebie!!!

  1. admin

   Ja od czerwca 2021 mam otwarta krótka pozycje na kontraktach terminowych na WIG 40 .Na dzień dzisiejszy mam już otwartych 10 kontraktów , a zacząłem od jednego w czerwcu 2021 . Pisze o tym szczegółowo na blogu i co miesiąc uaktualniam swój portfel który się nie zmienił.Gram na kontraktach już od ponad 10 lat wiec nie mów że to nie jest dla mnie …..fajnie by było jakbyś mógł mi wytłumaczyć dlaczego uważasz że kontrakty terminowe nie są dla mnie.

 7. pijakizlodziej

  I to jest klucz. Zacząłeś od jednego, a masz teraz 10! :)))
  POWODZENIA!!!
  Z taką strategią niestety będziesz dawcą kapitału.
  Nie wiem czy to zrozumiesz, ale:
  Kontrakty terminowe to gra o sumie ujemnej!!!

  1. admin

   Co to znaczy wg.Ciebie że kontrakty terminowe to gra o sumie ujemnej

 8. pijakizlodziej

  To znaczy, że średnio wszyscy gracze tracą.
  Suma pkt -ów pozycji krótkich i długich sie zeruje, ale niestety od każdej transakcji płaci się prowizję.
  Więc suma jest ujemna. Im więcej transakcji się wykonuje tym bardziej jest ujemna.
  Jak trzeba być dobrym graczem (nie inwestorem), żeby wyjść na zero, a co dopiero na plusie.

  1. admin

   Krótko mówiąc jeśli ja zarobie to ktoś będzie musiał stracić i bilans wyjdzie na zero.
   Mam nadzieje że ja będę tym wygranym.
   Ciekaw jestem jak to będzie z posiadaczami akcji które spadną np. o 50 %.
   W sumie bilans tez wyjdzie na zero .

 9. Sławek

  Ciekaw jestem jak to będzie z posiadaczami akcji które spadną np. o 50 %.
  W sumie bilans tez wyjdzie na zero .

  Dobrze kalkulujesz tyle ,że na akcjach mogę zbankrutować z chwila upadlosci. ale jezeli zainwestuje w tak zwany wig 5 czyli PKN, PKO BP, PEKAO.SA, KGHM czy PZU upadłość tych firm jest praktycznie zerowa .
  PKO BP w szczycie covidovej hossy smigało po 50 pln dzis po 22 z hakiem spadek ponad 50 % i ten co brał po 50 nie jest bankrutem lecz ma stratę ponad 50 % ale jeszcze żyje .ty takiej straty nie przeżyjesz bo zbankrutujesz i zostajesz z niczym.
  A PKO BP przy cenie 17- 18 pln będę brał w ciemno i wiem że 100 % ugram spokojnie

  1. admin

   To czy ktoś inwestuje w akcje czy kontrakty to jest jego wybór.Wiadoma sprawa że na akcjach nie zbankrutujesz ,ale możesz być dużo stratny ,jak spanikujesz i sprzedasz w dołku.Na kontraktach możesz zbankrutować , ale i wygrać dużo więcej.
   Każdy z nas wybiera sam w co inwestuje.Trzeba mieć twarde jaja żeby kupować po spadkach 70 %. Wydaje się to proste i logiczne ale niewiele osób sprzedało akcje na przełomie roku i teraz czekają aż jeszcze trochę spadnie .Może należysz do nich .Jeśli tak to gratuluje.
   Ja swój portfel inwestycyjny publikuje.Na razie jestem na plusie i mam nadzieje że tak będzie i dalej.
   A jak wygląda z grubsza twoja inwestycja na przestrzeni ostatniego roku.

 10. Sławek

  Oczywiście nie jestem inwestorem długoterminowym .Jestem zwykłym spekulantem .Kompletnie nie gram na kontraktach to nie dla mnie .Gram często na ETF -ach .ale tylko jeden jest na spadek W20ST odzwierciedlający wig 20 i zyskujesz jak spada i na tym nie zbankrutuje .Kupowany po około 290 pln sprzedane po 390pln .Dzis 430 pln i pewnie ponad 500 będzie gdyz uważam ,że wig 20 jeszcze poleci. Spółka Yolo ,kupowałem po 0,4 pln ,nastepnie spółke zawieszono za brak raportu za 2 kwartał ,myslałem,że straciłem kapitał choc to bylo 20000 tys akcji bardzo mało ale zawsze ale mysle takie zycie spekulanta.ale co nagle pojawia się raport i społka wraca do żywych i sprzedaje po 1 pln intraday 1,25 pln dziś 0,5 pln.Posiadam jeszcze trzy spółki na jednej mam 4 % zysku, spółka bardzo mała ale kapitał tam wlożony znaczacy .No i jedna z Wig 20 tam mam strate 12 % i czekam i myslę że kiedyś zarobię. W czasie bessy zarabianie na akcjach jest niezwykle trudne

  1. admin

   Dzięki za informacje.Daje mi to obraz w jaki sposób inwestujesz.
   Czy zagrabienie na bessie jest bardzo trudne ???? Nie zgodzę się z Tobą.Wystarczy zająć krótką pozycję.
   Moja strategia jest wbrew pozorom bardzo prosta.Stawiam na spadek indeksów i mam zamiar tyle na tym wygrać ile się da.
   Moim zdaniem na obecnym rynku zarabianie na wzrostach akcji jest łapaniem brzytwy w locie.

 11. Sławek

  Pozycja krótka oczywiście .Ale pisze po raz enty nie gram na kontraktach .Choć mysle ,że w ostatniej fazie bessy krótkie to zniwa niby takie proste wszyscy zarabiaja na short Nic tylko obstawić i zarabiać A co do brzytwy faktycznie czasem łapie te spadające noże i czasem trzeba się pokaleczyć ale takie życie spekulanta.
  Ale masz strategie i trzeba jej się trzymać oby do celu.

  1. admin

   Pozycje krótką możną tez zając na akcjach

 12. Sławek

  Wiem że można ale to jeszcze większe ryzyko

  1. admin

   Patrząc na to co się obecnie dzieje na rynku i na świecie szukanie wzrostów na rynku jest dużo większym ryzykiem niż stawianie na spadek.
   Nie chce Ciebie absolutnie namawiać do mojej strategi ,ale musisz przyznać że skoro już się tym zainteresowałeś coś w tym musi być.
   Zawsze można jakąś drobna cześć kapitału alternatywnie zainwestować…tak dla sprawdzenia.
   Teraz jest moim zdanie bardzo dobra okazja wejscia na rynek z pozycja krótką.
   Tak jak pisze uważam że w chwili obecnej jest bardzo małe prawdopodobieństwo aby WIG pokonał poziom wsparcia wyznaczony przez lukę tygodniowa na świecach h tzn. 48 081/47 859.Jakby się tak stało to zawsze możesz zamknąć pozycję.
   Kto nie ryzykuje nie pije szampana.

 13. Sławek

  Na prawdę nie wiem o czym piszesz z tymi lukami tygodniowymi. Jeszcze raz piszę na tych poziomach nie ma żadnej luki tygodniowej wszystko jest na tym rysunku. Jezeli piszesz o wsparciu na tym poziomie to chyba piszesz o swojej pozycji short to dla ciebie byłoby to wsparcie a nie dla indeksu wig byłby to opór. Piszę tak choć tam nie ma żadnych oporów ani wsparć. Wsparcie dla ciebie to teraz około 51500 tam zbiega się ostatnia tygodniowa luka bessy oraz linia trendu spdkowego. Natomiast dla pozycji długich jest to silny opór
  https://imgur.com/a/PtvGv7J

  1. admin

   ok. Dla mnie luka tygodniowa w cenach zamknięcia w marcu 2020 powstała na poziomach 49276/47597 pkt. a teraz w wrześniu luka tygodniowa w cenach zamknięcia lub szpulka tak jak ty to opisujesz powstała na poziomach 48081/47859. I nie została do dnia dzisiejszego zamknięta.
   Oczywiście luka z marca 2020 została domknięta .Ale patrząc na te dwie luki to maja one wspólny otwarty obszar 48081/47859 , który dla mnie jest bardzo ważny.W chwili obecnej stanowi on opór przy potencjalnych wzrostach.
   Bardzo dziękuje za ten wykres

  1. admin

   ok. ale z punktu widzenia poziomów zamknięcia nie została ona zamknięta.

 14. Sławek

  ok. ale z punktu widzenia poziomów zamknięcia nie została ona zamknięta.

  Zamknięcia nie ale domknięta została tranzakcjami pomiędzy zamknięciem .Czyli już jej nie ma .Widzę,ze raczej specjalizujesz się bardziej w teorii fali chyba tylko na tym opierasz swoja inwestycję A swiece japońskie to chyba jakas nowość dla ciebie.Jest jeszcze wiele narzędzi ,trójkaty linie trędu itp.itd
  A co do AT każdy widzi co innego .I tu jest cały szkopuł .Im wiecej ludzi widzi cos co jest oczywiste w AT to rynek pojdzie całkiem w innym kierunku i też patrząc na ten wykres będzie zgodne z AT

  1. admin

   Masz rację.Słabo się znam na świeczkach , nigdy nie korzystałem z nich chociaż książkę na ten temat kupiłem chyba 15 lat temu ale gdzieś głęboko schowałem i nie mogę jej odnaleźć .To że w ciągu dnia została ona domknięta , to nie przykładał bym do tego większej wagi …..dla mnie ważniejsze są ceny zamknięcia .
   Z tym że każdy widzi w AT coś innego to tez racja.Ale ważne żeby to co widzisz się sprawdzało,…jeśli się nie sprawdza to wcale nie znaczy ze AT się nie sprawdza a to ze nieprawidłowo interpretujesz to co widać ….a tak bardziej to co “wszyscy” widzą rzadko się sprawdza, bo rynek nigdy nie zachowuje się tak jak go widzi większość.Gdyby tak było to większość zawsze by wygrywała a to jest niemożliwe.

 15. Sławek

  No to opisałem wyzej

Dodaj komentarz