Co dalej ???

Ostatni miesiąc nie był zbyt udany dla mnie ponieważ giełdy odbiły mocno w górę. Zarówno DJI jak i WIG. Utrzymuje jednak swoją pozycję krótką na kontraktach i nic nie zmieniam.

Tak dla przypomnienia od czerwca 2021 kiedy zająłem pozycje krótka na kontraktach nic nie zmieniam w swojej strategii długoterminowej.

Praktycznie wszyscy komentatorzy giełdowi i inni experci od giełdy uzależniają to co się na niej dzieje od czynników zew. ( czy Jerome Powell wystraszy inwestorów, co zrobi P. Sasin, jak sobie poradzi nasz rząd z brakiem węgla , jaki wpływ na giełdę będzie miał zbliżający się krach na rynku nieruchomości w Chinach itp.).

Ja mam inne zdanie na ten temat i uważam że w chwili obecnej czynniki zew. nie mają większego znaczenia na to co się dzieje zarówno na naszej giełdzie jak i na rynkach światowych.

Rodzi się pytanie dlaczego tak uważam? Bo mogę mieć swoje zdanie na ten temat   i  nie muszę powielać  opinii innych

.Od początku blogu dokładnie piszę dlaczego tak uważam , i nie zmieniłem swojego zdania w tej kwestii.

Na rys. 1 i 2 przedstawiłem wykres WIG i DJI w ujęciu świecowym tygodniowym.

W obu tych przypadkach na obu wykresach tzn. WIG i DJI utworzyła się w podobnym czasie luka tygodniowa na świecach. Dla WIG ( 52 282/51 043 ) dla DJI ( 33 706/33 283).

W mojej ocenie te luki będą odgrywały bardzo ważną role w przyszłości i nie zostaną obecnie pokonane. Tzn. że moim zdaniem zarówno DJI jak i WIG rozpoczną spadek.

Mogę się oczywiście mylić i jeśli rynek pójdzie w górę to będę miał bardzo poważne problemy.

Jakby spojrzeć na wykres metali szlachetnych to moim zdaniem zarówno złoto jak i srebro osiągnęły już swoje dno i zaczynają rosnąć. Złoto i srebro to dla mnie inwestycja bardzo długoterminowa tzn. 4-5 lat i to co się dzieje obecnie na tym rynku ( mam na myśli aktualne spadki ) nie są dla mnie bardzo istotne ,a obecne ostatnie wzrosty uważam za początek wzrostów.

Jak zwykle na koniec miesiąca aktualizuje swój portfel inwestycyjny.

wartość portfelazysk %zysk zł
Portfel nr. 1Pozycja krótka na kontraktach na WIG 4046 369 zł34434 369 zł
Portfel nr. 2Złoto,srebro, Quercus short        11 261 zł13  1 293 zł

Na kontraktach dużo straciłem w stosunku do poprzedniego miesiąca , ale pozycje mam jeszcze bezpieczną i nie robię żadnych ruchów. Jak WIG i DJI pokona luki na świecach które przedstawiłem na wykresach to wtedy będzie dla mnie bardzo źle, ale puki co nie zakładam takiego scenariusza.

Drugi portfel tzw. bezpieczny  utrzymuje stabilnie swoja pozycję.

Ten post ma 15 komentarzy

 1. PR2

  Patrząc na SP500 to luka jest na 4040-4085 i tam też jest możliwy pełny zasięg obecnej fali, ale teraz oporem jest 3940 lub 3960. U nas jak wig20 przejdzie 1550 to mamy 1577 a dalej to dopiero 1640 . Nie ma sensu ciągle trzymać jednej pozycji, tylko trzeba grać falami, bo samo to jednym ciągiem nie spadnie. Na razie to jest zabawa, ale wkrótce żarty mogą się skończyć, bo coś za cicho jest w polityce i widać, że nie mają już czym straszyć, ale w USA zaczynają straszyć wyniki części spółek. Możliwe więc, że zabawa dopiero się zacznie i koniec roku będzie szalony, tylko za bardzo nie wiadomo w którą stronę, może w obie strony.

  1. admin

   Przeczytałem ostatnio że w Niemczech kilka bardzo znanych i starych spółek które miały kilkusetletnią tradycje upadły.Czyżby to był wierzchołek potężnej góry lodowej który powoli się odsłania.Niby to niewiele ale przecież tak na dobra sprawę to my obserwując wszystko z brzegu nie widzimy co się tam pod wodą dzieje.Pewno są inne metody które potrafią odkryć taka górę lodową,ale większość obserwatorów posługuje się najprostszą metodą.To co widza gołym okiem jest dla nich ważne i tyle.Ja posługuje się AT i czynniki zew. nie są dla mnie istotne.One tylko zaburzają to co widzę więc je pomijam.

 2. Sławek

  Luki tygodniowe utworzone przez te dwa indeksy to silny opór w trendzie spadkowym. Bandy Lini trendu spadkowego dla wig to 50-51 tys wig 20 1550 pkt. Przebicie ich to nie lada problem. Na moje rynek jeszcze nie jest gotowy do wzrostów. Jeszcze musi nastąpić rezygnacja i kapitulacja. Według mnie jesteśmy w fali korekcyjnej 4. Przed nami jeszcze 5.Fale 5 z reguły są najkrotsze i najszybsze. Wig jeszcze musi domknąć tygodniówkę na 41 tys i wtedy korba w górę. Wig 20 mocne wsparcie to 1250 i tam zapewne zmierzamy. Zobaczymy?

  1. admin

   Jeśli WIG zacznie spadać , a tak zakładam to zamknie tą tygodniówkę na 41 000 w biegu.Takie jest moje zdanie.W międzyczasie WIG 20 przebije poziom 1250 pkt.

 3. Sławek

  A jeżeli wig zatrzyma się na tygodniach i jej nie domknie
  to zły znak dla dalszych wzrostów tzn rynek nie jest gotowy do nowej trwałej hossy i tak się może zdażyć gdyż uciążliwa inflacja wysokie stopy % i ich kolejne zapowiedzi będą jeszcze źle wpływać na wzrost gospodarczy na całym świecie. Ale zawsze po silnej wyprzedaży i po pewnych sygnałach odwrócenia zgodnych z AT choć w średnim terminie jest duża szansa na większe odbicie.
  Andrzej np nie bierze pod uwagę psychologii i nastrojów rynku. A to ważny aspekt jeżeli nikt już nie wierzy we wzrosty, następuje odbicie i tak jest teraz. Ilość niedźwiedzi jest ogromna na rynku dlatego giełdy odbijają

 4. Sławek

  Otwarcie z luka, krótkoterminowo jest przegrzanie. Zobaczymy na koniec dnia jak się zakończy. Tą lukę zapewne w niedługim czasie domkna

 5. Sławek

  Dochodzimy do mega oporu czyli tygodniowej luki bessy oraz górnej Lini spadkowego na wig czyli kumulacja oporów I co teraz o to jest pytanie.??? Na moje dzisiejsza luka dzienna zostanie niebawem domknięta. Mocne odbicie tak ale to chyba jeszcze nie tym razem?

  1. admin

   Moje zdanie znasz na ten temat.Bronie krótkiej pozycji pomimo dużej straty bo mam bardzo duże przekonanie że luka tygodniowa na WIG nie zostanie pokonana.
   I to jest na razie tyle.

 6. Sławek

  Trzeba obserwować dzis godz 19 .Posiedzenie fed jeżeli nastawienie będzie gołębie to co się moze stać no Wall street i jutro u nas ????

  1. admin

   Sławek doskonale rozumiem twoje podejście do inwestycji.To co się obecnie dzieje na giełdach uzależniasz tak jak praktycznie wszyscy od tego co zrobi FED itp. itd.Ja ma inne zdanie na ten temat bo mogę mieć inne zdanie i pisze o tym.
   Jeśli to o czym pisze i moje podejście do prognozowania giełdy jest właściwe to FED w chwili obecnej nie ma żadnego wpływu na to co się będzie działo na giełdzie.Uważam że dotarliśmy do zarówno dla DJI jak i WIG do bardzo mocnego oporu którego indeksy nie przebiją i rozpoczną sie spadki.
   Nie interesują mnie komentarze po fakcie szukające przyczyny spadku .To dla mnie nie ma sensu.Jest godzina 21.34 a DJI ma 1,54 % spadku.
   Czy naprawdę uważasz że to jest wina FED ?????

 7. Sławek

  Jak by fed nie drukowal pustej kasy to ten krach wszechczasów bys miał 5-10 lat temu. Teraz to są postawieni pod scianą .Dodruk jeszcze bardziej gospodarce by zaszkodził bo wywolalby hiperinflacje.To rynkom pomoglo by na chwile i pod to grają spekulanci,.krótkoterminowi lub ci co wiedzą wiecej
  A twoim zdaniem co jest przyczyna spadku bo chyba nie sam wykres .Są jakies dane mikro i makro ten wykres muszą rysować .Wiec jakie ?? Parytet zlota zdjęto 50 lat temu to pól wieku to dopiero się materializuje? Kazda bessa jest inna i ta też będzie inna od tej poprzedniej. A podawanie poziomów docelowych jest totalnym wróżeniem z fusów.Nie ma takiej możliwosci by trafic w sam dołek .W górke juz bardziej gdyz hossa wchodzi po schodach a bessa skacze z balkonu

  1. admin

   Mówisz że podawanie poziomów docelowych spadków jest wróżeniem z fusów,nie ma takiej możliwości by trafić w dołek.
   Rozumiem Ciebie doskonale.
   To dlatego nikt nie wierzy w to co pisze.
   Dopiero jak trafie i okaże się że mam racje i będę to mógł udowodnić to okaże się że jest to możliwe.
   Co będzie dalej trudno powiedzieć.
   Luka tygodniowa na WIG nie została pokonana.Po wczorajszych spadkach na DJI jest bardzo duza szansa na kontynuacje spadków.
   A złoto i srebro szoruje po dnie.
   Jak BTC w najbliższym czasie przebije poziom 18 055 to dopiero będzie “zabawa”.

 8. Ewcia

  Nasz rynek pokazuje moc. Na dobrej drodze do pokonania tej luki na WIG.

  WIG20 już ponad 20proc od dołka.

 9. Sławek

  Ciekawostka Wig układ dzienny https://imgur.com/a/93FXKtE
  Wig wykres tygodniowy luka tygodniowa domknieta https://imgur.com/a/t0UKWHQ
  Wig zniesienie fibo ostatniej fali wyprzedazy jestesmy na 23,6 https://imgur.com/a/QGGPlDi
  Wig 20 wykres miesieczny swiecowy https://imgur.com/a/pQAsC3L mega wsparcie aż się prosiło o odbicie
  Wig 20 wykres zwykly miesieczny https://imgur.com/a/w2fZuC1
  I teraz niech kazdy sobie odpowie co dalej .Kazdy widzi co innego a rynek wyrysuje tak by najmniej się spodziewać ale zgodnie z AT

  1. admin

   Dzięki za wykresy i twoje spostrzeżenia.Jak zwykle co do przyszłości nigdy nie mamy pewności , ale z największym prawdopodobieństwem każdy musi sam decydować się co będzie dalej działo i jak inwestować.Niby wszyscy widza to samo ale każdy może mieć swoja interpretacje wykresu.

Dodaj komentarz