Co dalej????

Tego na dobra sprawę nikt nie wie. Są tacy którzy podają różne zestawienia za ostatni rok jaki to był wspaniały  dla inwestycji. Ale żeby wyciągnąć z tego wnioski na przyszły rok to nie jest wcale takie proste …. a może i w ogóle jest to niemożliwe.

Dlatego pozostaje przy tym co napisałem ostatnio i nic nie będę w tym zakresie zmieniać. Trzeba czekać na rozwój sytuacji

Ten post ma 45 komentarzy

 1. Andrzej

  Jest to raczej regula ze jak wiekszosc przewiduje ze beda spadki to gielda rosnie i odwrotnie. Teraz wszyscy sa nastawieni na dalsze wzrosty wiec raczej 2024 przyniesie straty (przynajmniej na sp500 czy nasdaq100).
  Moje wrozenie na 2024:
  Mocne wzrosty na Hang seng I gieldzie w shanghai I straty rzedu 5-10% z sp500 I nasdaq100.

  1. Michał

   Przecież Grantham od lat gada, że będzie krach. Kiedyś w końcu trafi.

   1. admin

    No i co z tego że ciągle gada o krachu, jak giełdy idą w górę.Uważam że wie co mówi , a dlaczego giełdy idą w górę to jest już zupełnie inna sprawa która być może się wyjaśni za jakiś czas.
    Czasami tak jest że jest piękna słoneczna pogoda i nikt nie widzi żadnego zagrożenia , aż tu nagle z minuty na minutę niebo zmienia się w czarne kłebiasty chmury i zaczyna lać jak z cebra.
    Przyroda to odczuwa takie zmiany , my ludzie niestety nie.
    Nawet jak widzimy pewne sygnały z przyrody bagatelizujemy to do czasu , dopóki niebo nie zmieni swojego oblicza.
    Dostrzegamy deszcz jak już zaczyna padać.
    Myślę że na giełdzie jest zupełnie podobnie.

    1. Michał

     Ech, znowu to gadanie.
     On sobie ciągle krach widzi a rynek swoje. Gdzie on ma rację?

     Ty też widzisz lepiej od innych i z tego tylko straty wynikają.
     Jak lubisz porównania to powiem, że jesteś takich Januszem co pojechał nad morze w lipcu i cały tydzień siedzi w kurtce bo zobaczył z daleka chmurkę i uznał, że pogoda się drastycznie zmieni. A chmura nie nadeszła. Cały tydzień słońca i nic z tego pogody słonecznej nie skorzystałeś.

     Tak samo teraz. Też sobie ubzdurałeś wielkie spadki a jest hossa i dokładasz do interesu. Reaguj na to co rynek pokazuje a nie bawisz się w jasnowidza.
     WIG ponad 10proc ponad ostatnim szczytem a Ty nadal mówisz, że to nie jest hossa.
     Kiedy będzie hossa? Jak wig będzie 90k? Czy musi być wyżej?

    2. Sławek

     Ty dostrzegłem w lipcu 21 że zaczęło padać i w sumie dla ciebie do dziś ciągle pada

   2. Andrzej

    Jak to mowia? Slepej kurze sie kiedys ziarno trafi? Jest pewne przeciez ze krach przyjdzie i masz racje Michal, kiedys mu sie uda dobrze przewidziec (jak dozyje).
    Peter Lynch kiedys dobrze okreslil wyniki takiej strategii: „Inwestorzy stracili znacznie więcej pieniędzy w związku z przygotowaniami do korekt lub ich przewidywaniem, niż w wyniku samych korekt”.

 2. Andrzej

  Czy to juz 7 fala wzrostowa na wig idzie?

  1. sławek

   Nie ciągle jest piąta tylko ta bedzie najdłuższa ale ta piątka podzieli się jeszcze na podfale

   1. Andrzej

    Slawek, dla mnie to jest czysta magia z tymi falami… rownie dobrze można by moneta rzucać. Właśnie mi wyszło że czekają nas spore spadki przed końcem roku, ciekawe czy się sprawdzi.

    1. Sławek

     AT ma sens tak grajan duzi gracze instytucjonalni.A gdzie to się zatrzyma wie jeden z największych graczy na globie.On technicznie założył gdzie ma to wszystko się odwrócić.Chyba że jakaś większą ilość uczestników gry to zauważy wtedy ten największy gracz zmieni strategie.Ale wszystko będzie zgodne z AT co każdy zobaczy po fakcie.
     Teraz jest zlot spekulantów na Europę za naszymi granicami jest regularna wojna dlatego większość nie inwestuje bo strach coś kupować w tych okolicznościach.Dlatego ulica jest bez akcji .A co jeszcze do AT większość bynajmniej w Polsce nie ma o czymś takim pojęcia dlatego co jakiś czas spekulanci z USA wybierają sobie takie rynki jak nasz i wchodzą po taniości.Za jakiś czas wybiorą sobie inny rynek na globie.
     A czy gospodarczo jest globalna hossa nie bardzo gdyż wzrost PKB jest w okolicach zera a po covidzie było to 6-7% .Także kto się tego spodziewal.Zadzialala psychologia i brak wiary w odbicie gospodarcze

     1. admin

      Zwróć uwagę że tzw. hossa zaczęła się praktycznie na wszystkich rynkach pod koniec września 2022.
      Pewno skończy się podobnie.
      Czy naprawdę ktoś jest w stanie sterować wszystkimi rynkami w tym samy czasie????

     2. Sławek

      Trochę źle opisałem że jeden duży gracz .Zapewne była to spółdzielnia dużych graczy .A czy we wszystkich na pewno Chiny nie brały udziału podobnie jak kospi z Korei też nie i parę innych.Wazne że hossa jest w USA bo bez nich wiekszosc by spadała jak tam by spadało.I tak zapewne będzie za jakiś czas.
      Kiedyś pisałem Andrzej że rzuć kontrakty i kup jakąś spółka np cyfrowy Polsat.Mysle że na naszych oczach dochodzi do zmiany trendu gdyż na miesięcznym tworzy się objęcie hossy.Ale ty wolisz kontrakty na których nigdy nie zarobiles

     3. admin

      Na razie zostaje przy kontraktach.

 3. PR2

  W ciągu ostatnich kilku lat, zrównoważone inwestowanie, które opiera się na teorii, że subiektywne czynniki środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem lub ESG powinny kierować polityką korporacyjną i decyzjami inwestycyjnymi rozprzestrzeniło się na Wall Street, zainspirowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, suwerenne rządy i instytucje finansowe organów regulacyjnych i wspierany przez naukowców, działaczy na rzecz ochrony środowiska, bojowników o sprawiedliwość społeczną i media. Jak dotąd nie było większego oporu społecznego ani sprzeciwu analitycznego, ponieważ ortodoksja ESG zintegrowała się z niemal każdym zakątkiem rynków finansowych. Do 2030 r. żelazna kurtyna zrównoważonego rozwoju całkowicie opadnie na Wall Street. Race to Zero ma na celu szczegółowe obalenie tezy o zrównoważonym inwestowaniu z perspektywy wieloletniego analityka i inwestora z Wall Street, a także współczesnego profesora finansów. Zrównoważone inwestowanie jest oszustwem, ponieważ nie polega na generowaniu nadmiernych zysków dla inwestorów ani realizacji celów etycznych, takich jak poprawa społeczeństwa czy ratowanie planety; chodzi raczej o kontrolowanie światowego systemu finansowego i określanie alokacji przepływów kapitału i inwestycji na rynkach. Jest to liberalna, postępowa polityka udająca finanse, której celem jest stworzenie zgodnego sektora korporacyjnego, który służy zarówno jako grecki chór, jak i źródło finansowania celów środowiskowych i społecznych, których broni rząd i klasa elitarna. Celem tej książki jest ukazanie tej prawdy prostym językiem – wolnym od żargonu finansowego – aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, w tym do milczącej większości na Wall Street, która teraz boi się mówić o ESG.
  https://sanet.st/blogs/first1/the_race_to_zero_how_esg_investing_will_crater_the_global_financial_system.4723958.html

 4. Michał

  Nikkei ATH ale oczywiście to hossa nie jest!
  Dax też dzisiaj kolejne ATH.
  Nie, to nie hossa.

  1. admin

   Co do Nikkei nie wypowoadam się , bo nie znam kompletnie tego rynku i nigdy się tym nie interesowałem.Dotarły do mnie szczątkowe informacje że Japończycy są zadłużeni sami w sobie.Nie są nigdzie zadłużeni na świecie.Zupełnie inaczej jak cały świat.Nie wiem co się może za tym kryć ale byc może po kilku dekadach wychodzą z dołka. Nam to nie “grozi”.
   Nie ogarniam tej hossy na naszym rynku i innych europejskich , czy w USA.Ale to się z pewnością wyjaśni.
   W bardzo dużym uproszczeniu nowe szczyt ATH na giełdach nie koniecznie muszą oznaczać hossę.Większość tak to widzi bo to jest proste i bardzo wygodne.

   1. Michał

    A jaka jest Twoja definicja hossy? Kiedy można rynek nazwać, że jest w fazie hossy?

    1. admin

     Definicje hossy znajdziesz w książkach.
     Zastanawiam się tylko skąd wzięło się powiedzenie że większość nigdy nie ma racji.

     1. Sławek

      Ktoś tu kiedyś dobrze napisał że większość nie ma racji w skrajnych przypadkach czyli na dnie bessy większość obstawia dalsze spadki.
      I na szczytach obstawia dalsze wzrosty.

     2. admin

      I z tym się całkowicie z Tobą zgadzam.

     3. Michał

      Ale przecież wcale taka zdecydowana większość nie siedzi na long.
      Masz euforię w mediach? Wg INI u nas 50proc inwestorów to byki. Więc nie ma jakiejś wielkiej przewagi.

      Większość to się myliła w szczycie hossy 2007 ale wtedy każdy kto miał kasę ładował w akcje. I wielu się dorobiło, wielu straciło.
      Ty nie masz racji już od wielu lat niestety. Ale ciągle twierdzisz, że lepiej wiesz.

     4. admin

      Nie twierdze że wiem lepiej.
      Mam inne zdanie na ten temat.

     5. Sławek

      Andrzej przez ten długi okres hossy jest przeciw tu wszystkim lub prawie wszystkim i co on ma rację czy ci co obstawiali dalsze wzrosty.Czyli większość nie ma racji tylko w ekstremalnych sytuacjach

     6. admin

      Co do tej hossy to tzw. wszyscy ja zobaczyli jak była juz bardzo wysoko.Teraz tez tzw. wiekszość …zdecydowana mówi że to hossa.
      Czas zweryfikuje kto ma racje.
      Wiadoma sprawa jest że na wzrostach “wszyscy” zarabiają.

     7. Sławek

      Żadna zdecydowana większość .Nikt w mediach nie mówi że wig bije rekord za rekordem kompletna cisza. Wręcz straszenie trzcia wojna światowa i to bardzo dobrze dla kontynuacji hossy.A gdy będzie już bardzo wysoko wtedy uruchomią się media plus trole ,którzy będą twierdzić że hossa będzie trwała wiecznie.Ale będą podsycać by opylić już towar.

     8. admin

      Analizowałem obecna sytuację i może być tak że DJI może wzrosnąć jeszcze o ok. 5 % , a nasz WIG o ok. 8 %.
      Ile te informacje są wiarygodne to sam wiesz , bo w końcu od ponad roku ciągle się mylę .

 5. Sławek

  Aha to nie jest hossa tzn co to jest.Czyli ty grając na spadki rozumiem że zarabiasz ?

  1. admin

   Nie zawsze na rynku się zarabia.
   Jakbym był taki mądry to dawno bym już porzucił giełdę i zajmował się zupełnie czymś innym.
   Dla mnie obecnie 8 marca jest dniem bardzo ważnym.Nie chodzi oczywiście o dzień kobiet.
   Ale w tym czasie na giełdzie dzieją się rożne dziwne rzeczy.
   Nie mam żadnych dowodów na to , ale intuicja mi to podpowiada.
   Jeśli w ogóle takie coś jak intuicja inwestora jest cokolwiek warta.

 6. Sławek

  Czyli giełdy nie porzucisz bo….wyjaśnij łaskawie .A graczem jak by tu powiedzieć inaczej wyjadaczem jestes od początku gpw

 7. Sławek

  A tak na koniec ostatnio pisałeś że 79700 na wig to szczyt w tym odbiciu bo hossa to to nie jest i co dalej???

  1. admin

   I dalej uwazam że to nie jest hossa.A co do tego poziomu to się znowu pomyliłem.Który to już raz !!!!

   1. Michał

    Strach pomyśleć co będzie jeśli się naprawdę zacznie hossa. Bo skoro mamy teraz takie wzrosty i rekordy a to nie jest hossa. To co dopiero będzie gdy nadejdzie!

 8. Sławek

  To jaki teraz poziom jest docelowy bo tych poziomów było chyba kilkanaście.
  Przecież używasz AT w czystej postaci

  1. admin

   Tego nawet już trudno komentować .Bo na pewno nie będzie lepiej ,a rynki idą w górę ( puki co ).

  1. Michał

   Naturalnews – chyba już tu komentowałem tę stronę. Dziadostwo z teoriami spiskowymi. Masa głupot pisanych. Więc pytanie czy jest sens sugerować się ich artykułami ekonomicznymi?

   1. admin

    Skoro nie jesteś zadowolony ze strony to ja zmień.Po co się meczysz i tracisz czas na komentarze.
    Chyba że masz jakieś konkretne pytania , to spróbuje na nie odpowiedzieć.
    Nikt przecież nie zmusza ciebie do słuchania radia maryja.

   2. PR2

    Znowu marudzisz. Czytaj do końca. Oni sami tego nie wymyślają, tylko dokonują weryfikacji na podstawie kilku stron. Źródła tego artykułu obejmują: CNN.com, ProactiveInvestors.com, FinancialPost.com

 9. Michał

  A Ty rozumiesz co ja komentuję? PR2 wrzuca newsy z jakichś spiskowych stron. Więc komentuje niską jakość takich źródeł.
  Śmieszny jest artykuł gdzie się sugeruje, że kryzys znowu nadchodzi. I podawane jak to jeden z banków zaciąga rezerwy na 300mln EUR bo jakieś pożyczki zagrożone.
  Tak dla porównania to Millennium Bank większe rezerwy zawiązywał na procesy o kredyty Frankowe.
  Przy obecnej płynności to są śmieszne kwoty. I od wielu lat banki podobne odpisy już robiły. Ale jak się chce to można napisać artykuł który będzie wieszczył kolejny krach. Robienie paniki bez sensownych argumentów.
  I mój komentarz jest więcej wart niż wklejanie na ślepo każdego linka. Bo najgorsze takie łykanie każdego newsa bez myślenia.

  1. admin

   Każdy sam musi ocenić wagę informacji.Jest mnóstwo rożnych informacji w internecie.Ja je z założenia nie czytam .
   Jak wpadnę na coś ciekawego to czasem podzielę się ta informacją.

Dodaj komentarz