Co jest grane ????

Od dłuższego czasu zastanawiam się co jest grane na giełdzie. Z jednej strony nasza giełda dostała „zadyszki „ , a DJI pnie się do góry. Co prawda odreagowanie na naszym rynku jest bardzo mocne  w porównanie do DJI ale mimo wszystko DJI osiąga nowe szczyty , a nasza giełda dostała zadyszki.

Co będzie dalej. To jest zapewne  pytanie na które wszyscy zadają sobie pytanie.

Ale odpowiedz można dać dla krótkiego okresu czasu – co dla mnie jest mało istotne.

Ale można tez zastanowić się co tak faktycznie dzieje się na giełdzie w dłuższym czasie i co może nas czekać w najbliższym czasie …i nie tylko.

Odpowiedz na to pytanie może stanowić wykres DJI który przedstawiam poniżej.

Może być taka sytuacja że DJI od stycznia 2022 tworzy falę korekcyjną a/b/c.

Początek fali wypada w styczniu 2022,fala „a” kończy się we wrześniu  2022 na poziomie 28 700 pkt.,

A docelowy poziom fali „b” wynosi 40 608 pkt.

Zatem możliwy jest jeszcze wzrost DJI o ok. 3 %.

Co zrobi w tym czasie WIG tego nie wiem.

Ale gdyby tak się stało to indeks DJI może po dojściu do szczytu fali „b” zanurkować do poziomu 22 900 pkt.

To sa oczywiście moje przypuszczenia .Ale gdyby tak się stało to będę wiedział dlaczego od października 2022 mamy taką „hossę”.

Oczywiście to co widzę obecnie nie musi się sprawdzić , ale warto się zastanowić nad tym co tak faktycznie się dzieje na rynku …..nie tylko naszym ale i na świecie.

Jeśli faktycznie DJI zbliża się do nowego szczytu to w mojej ocenie jeśli to się sprawdzi tak naprawdę szczytem hossy wszechczasów dla DJI nie będzie ten ostatni szczyt tylko początek tej korekty opisanej powyżej która ma swój początek w styczniu 2022.

Ale na to trzeba jeszcze trochę poczekać.

To co się dzieje ostatnio naprawdę jest bardzo do ogarnięcia. Pewno każdy z nas ma swój pomysł na to się dzieje ostatnio ale uważam że sytuacja jest bardzo ciekawa.

Jeśli to co pisze sprawdzi się to będę znał odpowiedz dlaczego nie uznaje tej “hossy” która jest na naszym rynku od października 2022.

Bedzie to być może któreś tam podejscie nietrafione ( być może i dziesiąte ) , ale jeśli się sprawdzi to będę miał odpowiedz dlaczego nie uznaje tej “hossy” za hossę.

Ten post ma 18 komentarzy

 1. Sławek

  Dlaczego stałe i wciąż korekty abc u ciebie rozpisywane są jako płaskie nieregularne.Czy ty naprawdę tylko takie widzisz gdzie fala b jest wyzej od a .Przecież takie korekty są zadkoscia .A ty co analiza i rysunek doszukujesz się korekt nieregularnych.Czy tylko takie znasz???.Jak obserwuje nasz indeks WIG jak się pnie w górę to zostawia za sobą normalne klasyczne korekty abc.A ty od początku swojego bloga od roku 2015 rysujesz nieregularne płaskie.I dlatego tak przewidujesz rynek jak kulą w plot

  1. admin

   Takie korekty nie zdarzają się czeto ale bardzo dobrym prognostykiem w okresleniu przyszłości.
   Lepiej stosować jedną sprawdzoną metodę niż stosować kilkadziesiąt innych nie do końca sprawdzonych.

   Jest jakaś tam szansa że to się sprawdzi , i jeśli tak będzie , być może będę miał odpowiedz dlaczego cały czas tą tzw. hossę od października 2022 nazywam korektą a nie hossą.
   To jest dla mnie bardzo ważne .Myślę że warto mieć kilka niesprawdzonych prognoz po drodze , ale jedną taką ważną na której możną odrobić wszystkie straty.

   1. Michał

    “Lepiej stosować jedną sprawdzoną metodę niż stosować kilkadziesiąt innych nie do końca sprawdzonych.”

    To może w końcu zaprezentujesz tę sprawdzoną metodę? Bo na razie żadnych sprawdzonych tutaj nie widziałem.

    1. admin

     Od przełomu roku 2021/2022 do października 2022 sprawdzała się bardzo dobrze.
     Miało spadać dalej , ale wybiło się do góry??????
     Co się stało i dlaczego nie wiem.
     Być może w najbliższym czasie się dowiem bo puki co jest to dla mnie wielka zagadka.

     1. Andrzej

      Z shortowaniem to wlasnie tak jest. Raz sie ida ale w dluzszej perspektywie to statystycznie nie ma szansy na tym zarobic. Kazdy shortujacy podczas spadkow mysli ze jest geniuszem. Podobnie teraz, wszyscy co inwestuja long mysla ze te wzrosty beda wiecznie trwaly. I tak cykl paniki/strachu i chciwosci sie toczy. Spadki przyjda, to jest pewne ale czy to bedzie spadek sp500 z 6000 na 4000 czy z 10000 na 8000 to juz przyszlosc pokaze. Najsmieszniejsze jest w tym wszystkim to ze najlepiej na tym wychodza inwestorzy ktorzy nie sa obarczeni wysokim intelektem tylko kupuja w stalych okresach czasowych, ignoruja caly halas informacyjny i reinwestuja dywidendy.

     2. Slawek

      To ,ze kiedys przyjdzie bessa jest pewne jak w banku .Juz może wczesniej niż póżniej .Ta hossa jest już dojrzała ale wciąż brak euforii dlatego to jeszcze nie koniec.Nawet technicznie jak spojrzymy na wykres na Wig czy Wig 20 w układzie dziennym to tak strome podejście jest w bardzo długim czasie nie do utrzymania .Taka stroma dzida była między 2003-07 i jak to się skonczyło wszyscy wiemy. A czy czasowo teraz moze być podobnie tego nie wiemy ale miejsce do zwyżek jeszcze jest nawet na kilkadziesiąt % Jak pisałem jest masa społek ,która nie brala udziału w tej hossie chocby nic nie znaczący new connect ,który technicznie dochodzi do podwójnego dna i rysuje trójkąt i może w koncu wybije sie górą.
      W tym indeksie zapakowane jest dużo ulicy dlatego wielu jeszcze jest sceptyków co do giełdy

 2. Sławek

  No to powodzenia z jedną krótką.Dobry analityk korzysta z wszystkich dostępnych technik a nie jednej na której może kiedyś się sprawdzi a może nie

  1. admin

   Myślę że jedna sprawdzona jest lepsza od dziesięciu niepewnych.
   To trochę tak jak w pracy ….lepiej być specjalistą w jednej dobrej branży niż znać się na wszystkim.

   1. Slawek

    No niezłe porównaie.To ta twoja jest najlepsza i sprawdzona w boju i trzepiesz kasiorę aż wióry lecą.
    To ci wszyscy pisarze napisali setki książek produkując się nie wiadomo czemu Jak mogli pizgnąć korektę abc nieregularną płaską na dwie strony ot i cała filozofia Analizy technicznej i wszyscy by zarabiali i byliby szczęśliwi do grobowej deski;
    Czy troche pomyslałeś przed odpowiedzią na mój post.
    To takie porownanie piłkarsko np: Deyny do Krzynówka.Ten i ten grali w piłkę ale jakie umiejetnosci miał ten a ten

 3. Michał

  Ale co się sprawdziło? Zarobiłeś na tym?
  Wszelkie pisanie o tym, że ktoś zarabia na long krytykujesz bo zawsze twierdzisz, że się może trend odwrócić.
  No ale tu masz na papierze zyski.

  Twoje spadkowe strategie dawały kiedyś wirtualny zysk a obecnie jestes 2-3 razy do tyłu porównując do kapitału początkowego.

  Rozwiązanie zagadki jest dość proste. Od dawna teoria o fali abc totalnie nie ma sensu. Więc rysujesz swoje wykresy ale to nic nie zmienia. Bo wszelkie gadanie o spadkach jest jedynie chciejstwem. Tak jak ktoś wybiera 6 liczb w totka i potem z wypiekami na twarzy trzyma kciuki aby te liczby maszyna wylosowała. Ty robisz podobnie tylko czekasz na wylosowanie wielkich spadków. Technicznie nie ma to podstaw. Fundamentalnie też nie bo mamy bardzo wysokie zyski i przy WIG na 28k które widzisz to byśmy mieli chyba historycznie najtańszy rynek na świecie, może w historii. Banki by miały dywidendę na poziomie 40proc nawet. No czegoś takiego to nie widziałem nigdy.

  1. admin

   Jeśli czegoś takiego nie widziałeś to może będziesz miał szanse żeby to zobaczyć , a potem zweryfikować swoje przemyślenia.
   Każdy ma swoje przemyślenia. A jak będzie zobaczymy.

   1. Michał

    Tak samo można pisać w drugim kierunku. Ciągle nie uznajesz tego rynku za hossę. A może SP500 idzie na 7000? Czemu nie?
    W sumie większa szansa na to niż wielkie spadki jakie prognozujesz od kilku lat.

    1. admin

     Szansa większa czy mniejsza …..to nie ma znaczenia……ja tak to widzę

     1. Michał

      To może lepiej w totka zagrać? Tam z kilku PLN można zrobić miliony. W sumie szansa podobna jak i w temacie wielkich spadków WIG na 28k. A zarobek też nie będzie duży.

      Skoro nie oceniany szans to totolotek chyba najlepsza opcja?

Dodaj komentarz