Czy coś łączy DJI i DJT

Na pewno tak , ale mimo wszystko zachowują się trochę inaczej..

Oglądałem wczoraj na Yoy Tube wywiad z Trader 21 z zeszłego roku. Nie słucham tych wywiadów żeby uzyskać informacje co się będzie działo na rynku , bo sam  to oceniam zgodnie ze swoja wiedza i intuicją. Ale to jest facet który ma dużą wiedze na temat rynku i w każdym jego wywiadzie znajduje cos co mnie zainteresuje. Bardzo często żeby znaleźć dla siebie jakaś ciekawą informacje musze przeczytać lub wysłuchać np. na You Tube  bardzo dużo informacji ,a jedynie 1 lub 2 % z nich jest dla mnie przydatna. W tym jego wywiadzie wspomniał o DJT .

Pomyślałem że warto by rzucić okiem na wykres DJI I DJT i porównać je jak się maja do siebie w obecnej sytuacji.

A to co zauważyłem opisuje poniżej.

Na pierwszy rzut oka DJT rozpoczął korektę w listopadzie 2011 , a DJ w styczniu 2022.

Ale czy na pewno tak to należy interpretować patrząc się na wykres.

Na rys .2 – DJT wykonałem oznaczenia fali korekcyjnej płaskiej nieregularnej a/b/c która rozpoczęła się na wykresie w dniu 12.05.2021.Zgodnie z tym oznaczeniem moim zdaniem korekta na DJT rozpoczęła się nie w listopadzie 2021 a ok. 12 maja 2021.

Czy ma to jakiekolwiek znaczenie ??? Uważam że tak bo zgodnie z moimi oznaczeniami szczyt hossy na DJT wypada ok. 12 maja 2021 na poziomie 15 900 pkt . a nie w listopadzie na poziomie 16 800 pkt.

Więc korekta na DJT trwa już od maja 2021.

DJI rozpoczął korektę dopiero  w styczniu  2022.

Na wykresie nr. 1 DJI zaznaczyłem w mojej interpretacji korektę na tym wykresie która również rozpoczęła się ok. 12 maja  ale dokładnie rok później. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie ….nie wiem …ale być może za miesiąc lub za rok , lub 5 lat wrócę do tego i znajdę odpowiedz na to pytanie. AT ma wiele tajemnic których nie jesteśmy z dnia na dzień prawidłowo zinterpretować.

31.05.br w moim wpisie prawidłowo opisywałem tą korektę jako a/b/c. Ale nie spodziewałem się że rozwinie się jako a/b/c/d/e.Widać wszystkiego nie da się przewidzieć , a czas pokaże czy mam racje.

Pisze o tym żeby nie umknęło mi to z czasem , bo pamięć jest zawodna.

W chwili obecnej uważam że korekta wzrostowa zarówno dla DJT jak i dla DJI się zakończyła i indeksy będą kontynuować spadek

Jeśli ktoś z was ma ochotę wypowiedzieć się w tym temacie zapraszam do dyskusji.

Ten post ma 16 komentarzy

 1. Sławek

  A WIG 20 w zestawieniu od początku roku najgorszy index a świecie.Dlatego oczekuję jakiegoś odreagowania. Co prawda nie zainwestowałem w etf na wzrost lecz jeden z naszych największych banków .Czekam i liczę na parę % zobaczymy przy okazji wpadła dywidenda.

  1. admin

   Bardzo dziękuję za to bardzo ciekawe spostrzeżenie .Ale zwróć uwagę że bierzesz tylko krótki okres odniesienia dla WIG 20 bo 1 rok.
   To jest to o czym pisałem wcześniej że większość tak właśnie robi i to może być bardzo duży błąd .Dało mi do przemyślenia pewnej kwestii .
   Bardzo często szukam u innych jakiś ciekawych spostrzeżeń i próbuje je rozwiną i szerzej przeanalizować.
   Tak było ostatnio o czym pisałem z Trader 21 który zwrócił mi uwagę na DJT i porównałem to z DJI ( powstał z tego wpis ).
   Zauważyłem że początek korekty dla DJT I DJI które opisałem rozpoczęła się 12.05 z rocznym przesunięciem.
   Napisałem również że cytuje ”
   ” Na wykresie nr. 1 DJI zaznaczyłem w mojej interpretacji korektę na tym wykresie która również rozpoczęła się ok. 12 maja ale dokładnie rok później. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie ….nie wiem …ale być może za miesiąc lub za rok , lub 5 lat wrócę do tego i znajdę odpowiedz na to pytanie. AT ma wiele tajemnic których nie jesteśmy z dnia na dzień prawidłowo zinterpretować.”
   koniec cytatu.
   patrząc na moją fale siedmioletnią przy okazji zauważyłem że miała ona początek 8.05.2015.Znowu ten maj i to bardzo blisko siebie 12.05 i 8.05.Nigdzie w literaturze nie znalazłem żadnej informacji że może to mieć jakiekolwiek znaczenie ,ale pisałem że może wrócę do tego za miesiąc lub 5 lat .A tu nagle wracam do tego po 2 dniach i analizuje ponownie. Czy ma to jakieś znaczenie nie wiem ale mam to zjawisko gdzieś z tyłu głowy w pamięci i być może w przyszłości da mi to jakiś ciekawe pomysł do poszerzenia wiadomości o AT.
   Bardzo się rozpisałem ale chciałem Ci przedstawić jak podchodzę do AT.
   Diabeł tkwi w szczegółach i to że poświeciłem na ten temat kilka godzin wcale nie znaczy że jest on zmarnowany.
   Odkryłem nową rzecz , to że moja korekta również rozpoczęła się w maju 2015 i trwa do nadal.
   Korekta na DJT rozpoczęła się 12.05.2021 , korekta na DJI rozpoczęła sie 12.05.2022 , i analogicznie jak spojrzysz na moje ostatnie wykresy np. WIG korekta wzrostowa rozpoczęła się również 12.05.2022 i moim zdanie już się skończyła. To samo dotyczy WIG 20 jak i WIG 40.
   Ale do rzeczy postanowiłem zrobić pewne porównanie:
   Za początek tego porównania przyjąłem 5.05.2015 czyli początek mojej formacji fali płaskiej nieregularnej na WIG.
   Dlaczego ten akurat moment – ponieważ od tego momentu WIG i DJI bardzo się rozjechały moim zdaniem i jest to początek mojej korekty siedmioletniej na WIG
   8.05.2015 – WIG 20 poziom 2389 pkt 5 list. 2021 poziom 2439 wzrost 2,09 %
   8.05.2015 – WIG poziom 57 379 5.list.2021 poziom 74813 wzrost 30,3 %
   8.05.2015 – DJI poziom 18 191 5.list.2021 poziom 36 327 wzrost 99 %
   8.05.2015 – MWIG 40 poziom 3876 5 list. 2021 poziom 5853 wzrost 51 %
   Wracając do Twojego spostrzeżenia dotyczącego WIG 20 – skoro WIG 20 na przestrzeni ostatnich lat tzn. 7 lat ( te 7 lat tez być może nie jest bez znaczenia ) był taki słaby że wzrósł w wyznaczonym terminie tylko 2,09 % , a WIG 30 % , DJI 99 % , czy MWIG 40 51% dlaczego miałby nagle odrobić jakieś straty o których piszesz. Wychodzisz z założenia że że skoro jest bardzo słaby od roku to powinien odrobić te zaległości. Ale jeśli on już taki jest ( słaby ) to nic z niego możesz nie wyciągnąć. Jeśli coś jest tanie to zawsze może być jeszcze tańsze .
   Moim zdanie jak WIG 20 przebije poziom 1613 pkt. , a WIG 51 418 to będą to mocne sygnały do kontynuacji spadku .DJI będzie miał jeszcze daleko do poziomu 29 888 ale i na niego przyjdzie czas.
   Bardzo często patrząc na wykres czy rynek patrzę z perspektywy bardzo szerokiej , kilka lat czy nawet dekada , ale tez biorę lupę i patrzę co się dzieje dzisiaj. Tak podchodzę do AT i mam nadzieje że mój długi post przyda ci się do czegoś.
   Ja na nim skorzystałem bo zwróciłem uwagę na to że w maju pojawiają się ciekawe zjawiska dotyczące rozpoczęcia korekt zarówno w krótkim terminie np. DJI , WIG,WIG 20 ,MWIG 40 jak i dłuższym DJT , jak i WIG w okresie siedmioletnim. A czy to Tobie w czymś pomoże ,nie wiem ale jeśli tak to daj znać.

 2. Sławek

  Ja jestem zwykłym spekulantem .Próbuje łapać dołki i po kilku ,kilkunastu % kasuje zysk. Jezeli podbiorę cos i z wykresu wychodzi mi ,że popełniłem błąd wywalam ze stratą .Nie walczę z trendem dziś nie jest on sprzymierzeńcem hossy wręcz odwrotnie .Po prostu liczę na odreagowanie .Troche interesuje się psychologia i teraz wiem .że przy dużym strachu jest szansa na ugraniu paru pln. To co opisałeś wzrostach np wig 20 to nie uwzglednileś dywidend ,które wiekszość spólek z tego indeksu wypłaciła dlatego ten indeks daje fałszywe sygnały bo wig te dywidendy tych spółek już uwzględnia.Oprócz banku mam jeszcze kilka innych spółek o których się nie wypowiadam i jedna z nich dała mi sporo zarobić. Co ciekawe obserwuje kilka małych spółek ,które juz nie spadają czyli ,ktoś stwierdził ,że są tanie i zaczynają je zbierać bo przy tak małej płynności tych spółek leciały by dalej a tak się nie dzieje.A jezeli chodzi o wig banki z AT wychodzi mi ,że powinno przyjść w końcu odreagowanie po ogromnej fali wyprzedaży. Oczywiście wszystko zweryfikuje czas

  1. admin

   No to mi się dużo wyjaśniło.Inwestujesz zupełnie inaczej ode mnie i to o czym ja pisze w długim terminie prawdopodobnie jest dla Ciebie mało użyteczne.
   Z drugiej strony jeśli spekulujesz na chwilowych ruchach kupując i sprzedając po zwyżkach to zdecydowanie to łatwiej robić na rynku rosnącym w długim terminie niż teraz kiedy rynek w długim terminie jest już malejący ( takie jest moje zdanie ).To trochę tak jak łapanie brzytwy w locie.
   Nieważne jaki sposób inwestycji preferujesz ważne żeby był skuteczny.Rafał Zaorski spekuluje krótkoterminowo i rezultaty ma fantastyczne , a jest przecież takim samym facetem jak my.
   Z tego co piszesz dysponujesz o wiele większą gotówka ode mnie.Ciekaw jestem jakbyś np. zainwestował zgodnie z moją prognozą część swojego kapitału ..oczywiście pod warunkiem że jesteś do tego przekonany co by z tego wyszło.Ale decyzja należy do Ciebie.

 3. Sławek

  I jeszcze jedno wig 20 TR to on odzwierciedla cały indeks wig 20 plus dywidenda i jest on teraz na poziomie 3177 pkt a gdy wig przebijał historyczny szczyt na 73 tys pkt Wig 20 TR był na poziomie 4600 pkt i to jest prawdziwy obraz wig 20 liczony tak jak szeroki indeks Wig

 4. Sławek

  8 maj 2015-Wig 20 Total R 4054 pkt 5 listopada -2021 4633 pkt zysk 14,28%

 5. Sławek

  Wsparcia trzeszczą i struna się napina Na wig 51400 napina się coraz bardziej .1600 na wig 20 tez trzeszczy. Luka na wig 51990 za chwile zostanie domknięta. Czytamy indeks wig 20 najgorszy na swiecie ,przedostatnie giełda rosyjska i trzecia od końca Sri lanka pogrążona w mega kryzysie Indeks wig 20 w ujeciu dolarowym jest już niżej niż w covidowym dołku.Ten tydzień zadecyduje czy zamknę swoje stratne pozycje

  1. admin

   Każdy ma swoją strategie i swój punkt widzenia.Ja się patrzę na to długofalowo i wszystko jest dla mnie wtedy o wiele prostsze.Pod warunkiem oczywiście że mam racje.A uważam że tak jest.Jak WIG pokona poziom 51 400 pkt. będzie to dla mnie tylko potwierdzeniem że jednak mam racje.Ale już wiem że tak jest. W chwili obecnej czuje się bardzo komfortowo bo zaczynam odrabiać straty jakie miałem na kontraktach, po tej korekcie.Niedługo DJI pokona poziom oporu na 29888 i wtedy będzie ciekawie.A “zabawa” się zacznie jak DJI pokona poziom 29400 i będzie kontynuował spadek.Wtedy odezwą się wszyscy mędrcy inwestycyjni i będą szukać przyczyny dlaczego ……i na pewno odnajdą ta przyczynę , tylko dlaczego nie dostrzegali tego na początku roku ???? Ja już dwa lata temu przedstawiłem swoją prognozę i w niczym ona się nie zmieniła pomimo tego że sytuacja na świecie się zmieniła diametralnie.Niestety AT pokazuje tylko ważne punkty zwrotne na rynku a nie podaje przyczyny dlaczego tak się dzieje.I ja się tego trzymam bo mam do AT zaufanie.A jak ktoś chce analizować rynek pod katem sytuacji gospodarczej i tego co się dzieje aktualnie na świecie ( bo tak robi większość ) np. co powie Powell itp. to będzie miał poważny problem .

 6. Sławek

  28400 niedomknięta tygodniowa luka hossy. W przeciągu 100 lat tylko jedna nie domknięta z lat 70 XX wieku Także nie pisz.,ze niewielu ten spadek widzi bo wielu czeka na ten spadek. No chyba że po 50 latach znów nie domkna jako drugiej Ale ja zwykły leszcz ją widzę

  1. admin

   Ok sprawdziłem , masz racje tyle że ja nie wiem jak można takie informacje wykorzystać.Czy zamierzasz wykorzystać tą informacje i w jaki sposób.
   Widzieć coś i wykorzystać tą informacje to są dwie rożne sprawy.
   W sierpniu br. tez mamy tygodniową lukę spadkową.
   Jak byś to zinterpretował.Która jest ważniejsza. Jaka trzeba by przyjąć strategię.

  2. admin

   Sławek mam pewien problem .Z jednej strony jest ta niedomknięta luka na 28 400 ale i powstała luka na poziomie 33 000 w tym miesiącu.
   Nigdy specjalnie nie interesowałem się świecami i chciałbym się Ciebie spytać jak ty to widzisz.
   Jeśli rynek ma dążyć do zamknięcia luki 28 400 to znaczy ze rynek będzie spadał.Ale pozostaje otwarta luka na 33 000.Jak rynek zaczął by ostry zjazd w dół to moim zdaniem luka ta pozostała by otwarta na bardzo długo .Być może rynek w najbliższym czasie szykuje jeszcze krótkotrwały wzrost żeby zamknąć ta lukę na 33 000 i dopiero potem będzie ostry zjazd w dół.Co o tym sadzisz.

 7. Sławek

  Trudne pytanie. Ta ostatnia tygodniowa luka teraz bessy, którą widać to silny sygnał sprzedaży. Dół luki to teraz silny opór. Jeżeli rynek miałby być silny to musi ja szybko zamknąć. Ale na swieczkach jeszcze widać na moje oko gwiazdę wieczorną to zły znak dla byków. Ten tydzień wiele wyjaśni Ogólnie sentyment jest bardzo zły. Wracając do polskiego rynku w ujęciu dolarowym jesteśmy 40% na minusie od początku roku i na potrójnym dnie od 2009 Dla Amerykanów akcje polskie są mega tanie co nie znaczy że będą jeszcze tańsze. Dolar również na potrójnym szczycie 4,85 Jeżeli mamy lecieć dalej to moim zdaniem dolar przebije 5 PLN jeżeli nie to nasza waluta się umocni. Pozdrawiam

  1. admin

   Ale podobno wszystkie luki tygodniowe na DJI na przestrzeni 100 lat zostały zamknięte.Więc sugeruje to że i ta luka w bliżej nieokreślonym czasie tez powinna być zamknięta.

 8. Can I simply say what a relief to uncover someone who really understands what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I cant believe you arent more popular since you certainly have the gift.

  1. admin

   Dziękuje bardzo ,taki komentarz potwierdza ze warto o tym pisać.Zbieram siły żęby ponownie napisać do Roberta Prechtera z moją aktualna prognozą (pisałem już do niego 2 razy na przestrzeni 10 lat ,ale bez odzewu ) , może teraz się uda .

Dodaj komentarz