Jest dobrze …….???

Niektórzy z was odczytują obecną sytuacje jako dobrą , bo CAC osiągnął nowy szczyt , DJI zbliża się do ostatniego szczytu z 5 stycznia 2022 , podobnie jest z DAX , WIG jest powyżej szczytu z 10 stycznia 2022 …..to są dla symptomy siły rynku .

Każdy kto posługuje się AT do analizy rynku wie że są tzw. formacje podwójnego szczytu. Moim zdaniem DJI i DAX tak właśnie wyglądają .Co prawda CAC pokonał ostatni szczyt , ale to może być tzw. fałszywe wybicie.

Ja to widzę zupełnie inaczej , bo to co się dzieje na rynku oceniam na podstawie szerszego spojrzenia na rynek a nie tylko ostatnich miesięcy.

Zachowanie indeksu DJI  wciągu ostatnich miesięcy a dokładnie od grudnia 2022 , daje mi sygnał końca korekty wzrostowej zapoczątkowanej w październiku 2022 r.

Przedstawiam to na poniższym rysunku.

Korekta wzrostowa ….z podkreśleniem korekta…..która rozpoczęła się w październiku 2022 zakończyła się trójką nieregularną a/b/c którą zaznaczyłem na wykresie.

Potem nastąpiła korekta tej trójki która zakończyła się w dn. 13 XII 2022 na poziomie 34 108 pkt.

To że nikt inny z analityków którzy publikują swoje prognozy tego nie dostrzegł to nic na to nie poradzę.( ja przynajmniej nie spotkałem się z taka interpretacją …..ale mało czytam innych więc mogłem coś przeoczyć ).

Co prawda ten poziom wsparcia 34 108 pkt. został kilkukrotnie chwilowo pokonany , ale ostatecznie notowania zeszły poniżej tego poziomu. Takie fałszywe wybicia w AT się zdarzają i jak tak to widzę.

W chwili obecnej DJI i wszystkie indeksy światowe będą kontynuowały spadek , a DJI i WIG w najbliższym czasie pokonają swój dołek z października 2022.

Dlaczego DJI nie zaczął kontynuować  spadku zaraz po zakończeniu korekty w dn. 13 XII 2022 tego nie wiem. Trzeba było czekać aż 4 miesiące aby to się stało.

Teraz tez nie mam pewności na 100 % czy tak się stanie , ale te 95 % mi wystarczy żeby o tym napisać , i kontynuować swoją strategie kontynuacji spadków dla giełdy.

Możecie się oczywiście ze mną nie zgodzić ale czas rozstrzygnie czy mam racje.

Opinie w tym zakresie wszelkich expertów i specjalistów od giełdy mnie nie interesują także nie będę się na nikogo powoływał .To jest moje własne zdanie w tym temacie.

Ten post ma 46 komentarzy

 1. Slawek

  hm jest dobrze po wzroscie wig 20 w ciagu dwóch tygodni o 10 % no nie wiem
  Ale do rzeczy to nie jest wspinaczka po scianie to jest euforia w odbiciu tak sadzę oczywiście też mogę się mylić
  Na wykresach krótkoterminowych np 4h jest pięć fal ,oczywiscie piatka moze być wydłużona i zakladam że w poniedziałek rynek będzie przynajmniej w pierwszej fazie sesji wzrostowy i dążył do RGR.,choć na wykresie dziennym brak jeszcze piątki a na tygodniach to brak jakichkolwiek sygnałów spadkowych poza górnym cieniem ale cały czas obowiazuje prowzrostowa gwiazda poranna ,Co moze straszyć to luka dzienna z 30 marca
  Jest wykupienie zagranica z usa robi co chce i jak chce ma szmal do podbijania i zanizania i nie ma sensu nad tym się rozwodzić

  1. admin

   Nie patrze co robi zagranica , ale patrze to co widzę na AT.
   To jest wskaźnik dla moich inwestycji.

   1. Slawek

    Analizujesz AT ale odbicie półroczne kompletnie nie zauważyłeś czy ta twoja strategia wogule nie zakłada odbić? Zagranica cie nie interesuje ale licznik ci wyzerowala

    1. admin

     Dla mnie fala spadkowa na WIG zaczęła się na przełomie roku 2021/2022. To jest fala “C” w trójce nieregularniej A/B/C – ośmioletniej.
     Niestety nie przewidziałem tej ostatniej korekty ( a dokładnie tego ze będzie taka mocna ) , dla tego wyzerowała mi ona konto .
     Z drugiej strony inwestuje bardzo ryzykownie .Zyski reinwestuje w następne kontakty i dlatego miałem takie straty.
     Ale swojej strategii nie zmieniam i jestem przekonany że po tych dużych ostatnich korektach nastąpią gwałtowne spadki i wtedy będę miał szanse odrobić te straty.Nie znam przyczyny co może wywołać te spadki – może to będzie następny czarny łabędź ,tak jak było to z wojną na Ukrainie.

 2. Slawek

  Aha no i Usd -pln wciąż brak sygnałow by zagranica opuszczała nasz parkiet ,choc to w kazdej chwili moze się to zmienić

  1. admin

   Jak się pokażą sygnały to Bedzie już za późno.
   To będzie znaczyło że wszyscy już o tym wiedzą.

 3. Andrzej

  Dobrze? Jak mozna taka sytuajce postrzegac jaka dobra? Wyzsze ceny akcji = nizsze zwroty. Miec nadzieje ze cos spadnie bo mi sie skonczyly pomysly na sensowne zakupy. Kwartalne dywidendy mi sie zainwestowaly wczoraj na rekordowych poziomach. Stala dyspozyjcja z wyplaty weszla w indeksy. Dramat ….

  1. admin

   Sytuacja jest bardzo dobra bo zaczynają się spadki.
   Przynajmniej ja tak to widzę

   1. Slawek

    A apropo tych spadkow to jak ty rozpoznajesz że trend się już odwrócił??? po jednej sesji spadkowej. Aby trend się na stałe odwrócił to jest masawsparc przed nami. Indeks wig jest teraz wbity w kanał wzrostowy od roku 2009 i może dążyć do jego górnego ograniczenia a tzn rekord wszechczasow. Średnie ruchome 200 sesyjna jest na dole trzy białe kruki na tygodniach, które oznaczały zmianę trendu.
    Jest wykupienie i korekta zapewne będzie może i głębsza a dalej zobaczymy. Ty po każdej jednej sesji spadkowej piszesz o spadkach i tak od pół roku. To że za darmo dajesz jakieś wskazówki to nie znaczy że reszta zarabia no niestety

    1. admin

     Dla mnie korekta wzrostowa która rozpoczęła się w październiku 2022 została zakończona trójka a/b/c na DJI w grudniu 2022.Od tego czasu DJI i inne indeksy są w trendzie horyzontalnym .Co prawda mija już czwarty miesiąc tego trendu ale moja prognoza w tym temacie się nie zmieniła.
     Nie jestem pewien czy spadki zaczną się od poniedziałku czy za miesiąc lub dwa , ale obstawiam że na pewno będą.
     Z określeniem czasu zawsze mam największe problemy.
     Jeśli te spadki się w końcu zaczną to potencjał spadkowy będzie po tych czterech miesiącach bardzo duży ….moim zdaniem.
     Indesky mogą też wybić się górą , ale to będzie niezgodne z moja prognozą.

 4. Kasia

  Masakra korekta wzrostowa została zakończona tak pisałeś w połowie marca jak padały Banki w USA.
  To jest chyba ostatni mój wpis na tym blogu .
  Analityk techniczny nie wie co to świece japońskie – zgroza!!!! nie zna pojęcia psychologia rynku, radzę poczytać jest ich wiele.
  No i oczywiście wrozenie z fusów.
  Inwestowanie to cisza a nie rozglos ale bloger o tym nie wie więc pisze tylko po to by mieć rację a nie by wygrać. Rozglos nigdy nie da wygranej a tym bardziej poziomy docelowe,ktore kiedyś mu się przysnily.
  Bloger to człowiek już nie młody i nie zarobił na giełdzie nic bo albo były fałszywa wybicia albo nie spodziewał się takiej korekty.
  To znaczy że ten blog zostanie zamknięty już niebawem z braku środków blogera

  1. admin

   Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru .

 5. pijakizlodziej

  Są wzrosty, a ten dalej na krótko :)))

  oj bedzie wtopa!

  1. admin

   Jednemu rośnie , drugiemu nie …….mam taka koleżankę która mówi że w jej rekach wszystko rośnie….cokolwiek to znaczy

   1. admin

    Nie mam pojęcia jak oni to zrobili że rok wcześniej mieli ok. 10 mld zysku a teraz 17 mld straty.
    Jeśli wynika to z inflacji ,to przy moich założeniach dotyczących stóp funduszy federalnych post z dn. z d. 20 03.2023 ….Fed 2 i co dalej…… można wyciągnąć wniosek że przy wzroście stóp w najbliższych latach długi banków centralnych będą ciągle rosły co może doprowadzić do katastrofy w finansach banków.Nie znam się na bankowości bo nie jestem ekonomistą ale tak to sobie wyobrażam.
    Jakie mogą być dalsze skutki tego wszystkiego chyba nie muszę mówić.
    To są tylko moje przypuszczenia , ale musisz przyznać że to co pisze teraz to może mieć sens.
    Przy założeniu że czeka nas krach wszechczasów wszystko zaczynać być proste.

  2. Andrzej

   To akurat teraz moze granie po duzych wzrostach na krotko miec sens.

 6. Slawek

  sprzedaj w maju i wyjedz na wakacje,-sell in may go away może zatrybić w tym roku

  1. admin

   zobaczymy czy się sprawdzi w tym roku ???

 7. Slawek

  Ale na dziennym brak piątej fali czyli shorty jeszcze będą w opałach tak mysle

  1. admin

   Ja nie analizuje rynku pod katem fal Eliotta.Chociaż na WIG wg. mnie ułożyło się już pięć fal od 20 03.2023.

 8. Slawek

  Na 4 godzinowym już tak Ale na dziennym widzę 4 Na 59 k to tylko podfala byla

  1. admin

   Przyznam się że nie analizuje rynku pod katem fal Eliotta ale ja widze na WIG wyraznie 5 fal.

 9. Slawek

  Jak nie analizujesz a korekty a, b, c to składowe czego są, no chyba to korektą fal eliota. Po, któreś fali następuje korekta a, b, c no chyba, że ja czegoś nie kumam.
  Apropos jeszcze USD-PLN wyraźnie idzie na 4 PLN formacja flagi się kłania i równość fal abc

 10. Slawek

  Andrzej nie wiem skad czerpałes wiedzę Analizy technicznej ale zaczynam watpić w to co piszesz .To tak jak byś nie znal podstaw .Przeciez to co ja piszę to jest prosty elementarz dla inwestora ..Odnoszę wrazenie nieraz ,że ty w ogóle nie kumasz o czym ja piszę.
  Na sam początek proponuje ksiazkę i Analiza techniczna rynków finansowych John J. Murphy i tam dowiesz sie co to świece japońskie,wsparcia opory i wiele teorii fal w tym najważniejsza eliota.No ale ,że ja muszę to pisać na twoim blogu o rynkach finansowych????

  1. admin

   Sławek Analizę techniczną Murphygo przeczytałem kilka razy ok. 20 lat temu.Dobrze znam ta książkę i inne dotyczące analizy technicznej i nie tylko.
   To że nie stosuje świec japońskich do swojej analizy wynika tylko i wyłącznie z mojego wyboru.Kiedyś dobrze znałem tą technikę ale teraz nie stosuje jej , bo mam inna metodę którą się posługuje w AT.Teorię fal Eliotta Roberta Prechtera przeczytałem ok. 5 razy , a niektóre rozdziały po 10 razy.Z całej tej teorii stosuje praktycznie ok. 5 % wybranych zagadnień … i to mi wystarcza.Reszta jest dla mnie na chwile obecna niepotrzebna.
   Na wydziale elektrycznym na którym studiowałem dawno dawno temu uczyli nas rożnych rzeczy.Fizyki , matematyki , ekonomi , elektrotechniki , maszyn elektrycznych i wielu innych przedmiotów zawodowych.Najbardziej utkwiły mi w pamięci wykłady z maszyn elektrycznych ,a dokładnie stany dynamiczne maszyn elektrycznych …..żeby to zrozumieć trzeba było umieć rozwiązywać równania pochodne , całki , różniczki , i macierze z równaniami pochodnymi …..kosmos po prostu. Pisałem z tego nawet pracę magisterską która oczywiście obroniłem .
   Potem w życiu zawodowym jak inż elektryk wykorzystywałem ok. 2-3 % tej wiedzy która kiedyś się musiałem nauczyć w całości .
   To samo dotyczy Analizy technicznej .
   Jest mnóstwo książek na ten temat ….sam przeczytałem ok. dwudziestu dawno temu , i wybrałem sobie zagadnienie które są w mojej ocenie niezbędne dla mnie.
   Tak na dobrą sprawę dzisiaj do analizy rynku wystarczał by mi papier milimetrowy , linijka , ołówek,gumka i kalkulator z funkcja logarytmiczną i oczywiście wyniki notowań z giełdy.Komputer i wszystkie dane które mogę w ten sposób uzyskać są tylko pomocniczym narzędziem w mojej pracy.
   Podstawowe dane ekonomiczne dotyczące gospodarki , inflacja , bezrobocie itp.do mojej analizy nic nie wnoszą i nie są mi potrzebne.
   Ważne jest to co widzę na wykresie Analizy Technicznej.
   Nie jestem expertem od gospodarki i giełdy i nie potrafiłbym udzielić odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania dotyczące tych spraw tak jak robią to np.Traider 21 czy Piotr Kuczyński i inni .
   Ale jestem przekonany że tak naprawdę oni o aktualnej sytuacji na giełdzie nic nie widzą.Ich prognozy są uzależnione od 20 rożnych czynników które tez mogą się zmienić z dnia na dzień , także tak naprawdę niewiele z ich wypowiedzi wynika.
   Moja prognoza jest prosta i przejrzysta.
   Bedzie krach stulecia i tego jestem pewien.
   Mogę się oczywiście pomylić ale to czy mam racje zweryfikuje czas , a nie jacyś tam experci.
   Mieć bardzo dużą wiedze na temat rynków finansowych i giełdy i napisać np. kilka książek na ten temat wcale to nie znaczy że się potrafi skutecznie inwestować.

   1. Slawek

    Andrzej nie wierzę że przeczytałeś tą książkę. Brak u ciebie podstawowych zasad analizy technicznej. Ja tą książkę też czytałem bardzo dawno ale pewnych rzeczy się nie zapomina i basta. Wiele tu wykresów przytaczałem i mam wrażenie, że ty z tego nic nie rozumiales. Może i kiedyś będzie krach państwa są po uszy zadłużone ale ty już nie będziesz miał gotówki niestety

    1. admin

     Byłem wczoraj w piwnicy i z kartonu wyciągnąłem zakurzoną Analizę techniczną Johna Murphy .Nie zaglądałem do niej chyba od 15 lat a może i nawet więcej .Oczywiście wcześniaczej dawno dawno temu ją przeczytałem , ale na dzień dzisiejszy nie korzystam z niej.Na odwrocie jest komentarz do tej książki Zenona Komara.Bardzo znanego w tym czasie analityka i inwestora giełdowego.
     Byłem nawet uczestnikiem kursu na doradców inwestycyjnych chyba w 1994 r. gdzie P. Zenon Komar prowadził wykłady z analizy technicznej .Bardzo ciekawa postać.Jak znajdę to podeśle ci skrypt P. Komara który wtedy dostałem na kursie.
     Z wszystkich zagadnień które dotyczą analizy technicznej w chwili obecnej zajmuje się bardzo wąskim zakresem także zarówno świece japońskie jak i ta książka jest mi nie potrzebna do mojej analizy.Tak samo jak rozwiązywanie macierzy z równaniami różniczkowymi ( które miałem na studiach ) na dzień dzisiejszy jest mi do niczego nie potrzebne …a kiedyś to potrafiłem .

     Pozdrawiam

  1. admin

   Coś w tym jest.Notowania CDS-ów to tak jak szeroki rynek na giełdzie .W dłuższym czasie …..z podkreśleniem w dłuższym czasie nie da się go oszukać.
   Skro rosną gwałtownie w ostatnim czasie to wyraźnie coś sygnalizują.
   Można oczywiście te sygnały zbagatelizować bo przecież jest FED który uratuje giełdę drukując nowe dolary.Ale czy na pewno.
   Jadąc samochodem jak zapali się czerwona lampka braku oleju to tez można ja zbagatelizować, zakleić np. plastrem żeby nie przeszkadzała i jechać dalej.
   Tylko jak daleko będzie można jeszcze jechać …..tego nie wie nikt.

   1. PR2

    Wygląda to jak krach. Lato może być gorące.

 11. Andrzej

  No i wszystko w gore. Dramat. Nie wiem dlaczego tyle uwagi wszyscy zwracaja do AT. Przeciez to bzdura jest z tymi wszystkimi falami. Jedyne co sie liczy to przy jakich wycenach sie kupi akcje. Kupisz w dole to zwroty beda dobre, kupisz na gorze to beda marne.

  1. admin

   A teraz przy obecnych cenach trzeba kupować czy sprzedawać ….

   1. Andrzej

    Zalezy Co. Jakbym mial na przyklad zloto to bym teraz sprzedawal. Amerykanskie akcje wydaja sie drogie wiec duzych zwrotow bym z nich nie oczekiwal wiec tylko dywidendy reinwestuje. Ropa, zloto wysoko. Chinskie wydaja sie tansze (nawet po ostatnim odbiciu) wiec tu moze byc wiekszy potential. Indie drogie. Europa mnie nie interesuje. Jedyne rozsadne rozwiazanie jakie widze to chiny albo akcje firm wydobywczych RIO i BHP bo na szczescie ruda zelaza poszla troche w dol.

    1. admin

     No to mamy różny punkt widzenia na obecna sytuację.
     Złoto bym kupował na długi termin ok 3-5 lat.
     Jeśli chodzi o akcje to pozbyłbym się wszystkiego co posiadam ( jakbym miał ).
     Akcje mnie interesują tylko rynek główny i pochodne z tym związane.
     Jak czytasz to jestem na pozycji krótkiej.

     1. Michał

      Sporo spółek obecnie na polskiej giełdzie w silnym trendzie wzrostowym i robi szczyty.
      Rok temu było taniej. Więc dziwne, że do akcji podchodzisz tak zero-jedynkowo.

     2. admin

      To ty tak to widzisz że spółki sa w silnym trendzie wzrostowym.
      Dla mnie to jest tylko korekta.
      Ilu inwestorów tyle różnego podejścia do inwestycji.

     3. Andrzej

      Mi sie wydaje ze zloto moze przyniesc straty w krotkim terminie 5-6 lat. W dluzszym terminie 10-15 lat moze pokonac inflacje. Wszystko zalezy od sentymentu i kosztow wydobycia jak z kazdym surowcem. Jedno pozostaje niezmienne – na zlocie mozna tylko zarobic jak sie sprzeda. Lepiej inwestowac w aktywa ktore przynosza staly dochod/dywidendy bo wtedy nie trzeba sie takich rzeczy pozbywac by zarobic a co wiecej lepiej jak dywidendy sie reinwestuja na nizszych wycenach bo wtedy wiecej sie automatycznie kupuje. W dlugiej perspektywie dywidendy robia niesamowita roznice. Niestety zadnych specjalnych przecen w tej chwili nie widze. Miec tylko nadzieje ze jakies okazje sie powtorza w ciagu paru lat. Statystycznie swiat konczy sie co 7 lat… Podobnie jak ty licze na te spadki.

     4. admin

      Inwestując należy przewidywać co się stanie w przyszłości.A przyszłość prognozuje się na podstawie przeszłości , tego co już było.Z tego co piszesz wnioskuje że zakładasz że to co było powtórzy się w najbliższym czasie.Tzn. będą spadki tak jak piszesz statystycznie co 7 lat i to będą okazje na tanie zakupy.Potem znowu będą wzrosty itd.Dlatego twierdzisz że złoto to kiepska inwestycja na najbliższe kilka lat.
      Ja mam zupełnie inne podejście do aktualnej sytuacji na giełdzie stąd tez kompletnie inaczej to wszystko oceniam i inaczej prognozuje przyszłość.
      Jak wiesz prognozuje że czeka nas krach stulecia …a własciwie moim zdaniem już się rozpoczął na przełomie 2021/2022 zarówno w Polsce jak i na rynkach światowych.To że te spadki od przełomu 2021/2022 nie są tak znaczne a własciwie obecnie korekcyjnie dochodzą do swoich poprzednich szczytów nie oznacza że długoterminowo nie mam racji
      To co się działo na giełdzie i rynkach światowych przez ostatnie 100 lat ( hossa stuletnia ) już się nie powtórzy.Rynek zmieni się całkowicie z hossy na bessę w długim terminie i wszelkie prognozy w oparciu o to co się działo przez ostatnie kilkadziesiąt będzie bez znaczenia.To tak jakby główny nurt rzeki zmienił koryto w którym płynie.
      Stąd moje prognozy są zupełnie inne niż twoje.
      Nie zrozum mnie źle , nie krytykuje Ciebie bo sam nie mam 100 % pewności że mam racje , ale tak to widzę i stad domyślam się z czego wynikają nasze różnice w prognozowaniu przyszłości.Czas zweryfikuje nasze oczekiwania i to co prognozujemy.

 12. Kasia

  Po tych wzrostach to chyba musisz uzupełniać depozyt inaczej zegnaj Gienia. Został ci jeszcze tylko jeden kontrakt nie ma czego się chwalić. Nawet jeżeli rynek nagle zawróci będziesz miał tyle zysku co kot naplakal

  1. admin

   Droga Kasiu .Depozyt mam wystarczający , nie muszę go uzupełniać.Nie wiem dlaczego tak mi źle życzysz.cytuje “Nawet jeżeli rynek nagle zawróci będziesz miał tyle zysku co kot napłakał” .
   Przecież ja nic złego Tobie nie zrobiłem , tylko przedstawiam swój pogląd widzenia na obecna sytuacje .
   Skąd tyle złych emocji w Twoim opisie ???

 13. Andrzej

  Krach stulecia mogl byc juz za nami. Przyszlosci nikt nie zna. Przeciez normalne jest to ze w zwiazku z niesamowitym postepem technologicznym jestesmy jako ludzkosc bardziej produktywni niz 100 lat temu. Zyjemy obecnie w najlepszym i najbardziej spokojnym czasie chyba od czasu pax romana. Mozna zakladac ze bedziemy mieli jakies katastroficzne wydarzenia w ciagu nastepnych 100 lat i kupowac zloto. Ale rownie dobrze mozna by kopac bunkier i robic zapasy jedzenia. Czy bedzie to mialo znaczenie jakie masz portfolio jak beda dookola spadaby bomby – kompletnie nie. Dla mnie zloto to taki sam surowiec jak ropa czy bursztyny. Zloto, rynki(szczegolnie amerykanski) moga byc na takim samym poziomie za 20 lat ale roznica jest w dywidendach. Z akcji masz dochod, ze zlota nic.

  1. admin

   ok. znam już Twój punkt widzenia.

 14. Sławek

  I co Andrzej widziałeś piątą falę a piątka była w czwartek plus 3% czy jeszcze jej nie nabija czas pokaze

  1. admin

   Masz racje .Zasugerowałem się wykresem świecowym dziennym i tam zobaczyłem piątkę , ale przecież trzeba rozpatrywać ceny zamknięcia i wtedy tej piatki jeszcze nie było.Pokazała się tak jak piszesz w piątek .
   Sory za ten błąd z moje strony ale ja już od dawna nie stosuje do prognozowania fal oznaczeń wg Eliotta tzw. piątki jako fale impulsu.Sa one bardzo trudne do identyfikacji w trakcie ich trwania i dlatego zrezygnowałem z tej metody.Tak na dobra sprawę dopiero po fakcie można prawidłowo coś opisać.

  2. Sławek

   Ha ha gdy ktoś ewidentnie coś widzi to longi nadbijaja piątkę by wycisnąć krótkie pozycje.

Dodaj komentarz