Prognoza na 2023 rok

Mógłbym ją napisać bardzo prosto – WIG osiągnie poziom 28 490 pkt.

Ale myślę że trzeba do tego dodać pewne wyjaśnienia.

Nie jestem jasnowidzem i nie mam szklanej kuli tylko do prognozowania rynku posługuje się analizą techniczną w czystej formie. Zjawiska tzw. około rynkowe mnie nie interesują bo i tak nie wiem jaki będą miały wpływ na giełdę.

Kiedy odkryłem że giełda rządzi się swoimi prawami i ma  swoje własne ścieżki tak jak rzeka która zawsze płynie w dół nie ma sensu walczyć z prądem bo kijem się rzeki nie zawróci. Trzeba ją zrozumieć i czekać na okazje. Giełda nie da nam zarobić kiedy my bardzo chcemy , ale wtedy kiedy uda nam się dostrzec pewne jej zachowanie. Dotyczy to różnego okresu czasu od dziennego, tygodniowego, miesięcznego jak i  rocznego czy dekadowego.

Wszystkie te okresy przećwiczyłem na własnej skórze przez ostatnie kilkanaście lat inwestowania i mogę powiedzieć że ma to sens i sprawdza się. Kiedyś dawno temu byłem na kursie doradców inwestycyjnych gdzie Zenon Komar wykładał analizę techniczną. Wspomniał wtedy o wykresie pięciofalowego cyklu hossy i trzyfalowego cyklu bessy z zaznaczeniem i pytaniem gdzie jesteśmy.

Rysunek ten można by narysować tak jak wyżej. Ale co w nim było najważniejsze dla mnie to prawidłowe zaznaczenie początku wykresu i określenie aktualnego miejsca gdzie jesteśmy. To mi dało bardzo dużo do myślenia. Opracowałem własne narzędzie do analizy technicznej wg. której mogłem przewidzieć w jakim kierunku i do jakiego miejsca dąży wykres. Na swoim blogu przedstawiłem tą formację na chwile obecna już ośmioletnią gdzie zaznaczyłem początek tzn. 8.05.2015 i koniec tzn. poziom WIG 28 490 pkt. Niestety daty kiedy on osiągnie ten poziom nie znam. Nie potrafię jej wyznaczyć., ale sam docelowy poziom spadku WIG powinien się sprawdzić z bardzo dużą dokładnością ( mniejsza od 1 % ). Formacja ta występowała już na naszej giełdzie i nie tylko w różnych czasokresie. Od wykresu dziennego , kilkumiesięcznego i teraz odkryłem ta ostatnią ośmioletnia.

Na blogu przedstawiłem kilka takich przypadków zarówno dla okresu dziennego jak i tygodniowego czy miesięcznego i sprawdzały się. Teraz czekam na sprawdzenie się formacji ośmioletniej.

Nie znalazłem w naszej prasie ani też informacji w intrenecie o podobnym podejściu do analizy technicznej dlatego rozumiem że większość  osób podchodzi do tego bardzo sceptycznie. Rozumiem to ale nie jestem w stanie nikogo bardziej przekonać do tego jak tylko przedstawić to na wykresie i aktualizować .Puki co od przełomu 2021/2022 kiedy to WIG zaczął spadać wszystko się zgadza. Od swojego szczytu w dniu 8 listopada 2021 i poziomu 74 431 pkt. jest 22% poniżej .Czy to jest dużo czy mało …..trudno to ocenić…..ale uważam że WIG obecnie znajduje się tzw. równi pochyłej fali „C” formacji ośmioletniej opisywanej w blogu i dąży do poziomu 28 490 pkt. Wszystkie wzrosty to korekty w trendzie malejącym, większe i mniejsze.

Jestem przekonany że w przyrodzie występują pewne zjawiska na podstawie których można prognozować co się stanie w przyszłości. Problem polega tylko na tym ze trzeba je odkryć i prawidłowo interpretować.

I tak np. nisko latające jaskółki prognozują deszcz. Można by sobie zadać pytanie dlaczego przed deszczem jaskółki nisko latają….bo owady którymi się żywią nisko latają ….ale dlaczego te owady nisko latają przed deszczem itd,.  To nie ma znaczenia i tak wszystkiego nie zrozumiemy ale dla nas jest najważniejsze żeby przewidzieć nadchodzący deszcz śledząc nisko latające jaskółki.

Podobnie mam w domu pewien kwiatek” płaczący”. Przed deszczem na listkach pojawiają się krople wody. Kiedyś przed wyjściem do pracy przy pięknej słonecznej pogodzie stwierdziłem że mój kwiatek zwariował…coś mu się pomyliło…..na wszystkich listkach miał olbrzymie krople wody…..a na dworze była piękna bezchmurna słoneczna pogoda. Pogoda się załamała ok. godz. 13.00 przed moim wyjściem z pracy do tego stopnia że zaczęło lać jak z cebra i nie można było nawet bezpiecznie wyjść do samochodu. Kwiatek się nie pomylił !!!!!

Tak samo w przyrodzie są różne zjawiska które na co dzień nie dostrzegamy a które pozwalają przewidzieć ” przyszłość”. Nie ważne czy to jest deszcz czy spadki na giełdzie.

Jestem przekonany że odkryłem taką metodę która pozwala mi prognozować to co się dzieje na giełdzie. Nie jest to takie proste bo to nie ode mnie zależy czy oda mi się coś dostrzec na wykresie i można przez wiele dni, miesięcy i lat błądzić i szukać tej zależności ale jak się już ją odkryje to tak jakby ujrzeć wyłaniającą się z mgły latarnie morską która wskazuje prawidłowy kierunek ruchu. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji że droga docelowa będzie bez wybojów ale kierunek i docelowy punkt będzie  właściwy .

Jeśli ta fala korekcyjna A/B/C już ośmioletnia sprawdzi się to będę mógł powiedzieć że zjawisko tzw. okołorynkowe nie mają większego znaczenia na ruchy giełdy…..Ale nie do końca. Giełda czyta wszystko to co się na niej dzieje i na własny sposób interpretuje to. Można by powiedzieć zachowuje się irracjonalnie od skrajnego przewartościowania do skrajnego niedowartościowania.

Ale jeśli  można z bardzo duża dokładnością wyznaczyć ważne punkty zwrotne z większym lub mniejszym wyprzedzeniem to znaczy że giełda  jest przewidywalna. A to mi się kilkakrotnie już „udało”.

Dlatego uważam że czytanie i analizowanie wszystkich czynników makroekonomicznych czy politycznych nie ma sensu bo tak na dobra sprawę nie wiemy jakie czynniki i w jaki sposób mogą wpływać na giełdę. Być może to jest tak ze jakieś decyzje np. polityków ,czy banków centralnych są zauważalne na giełdzie dopiero po latach a może i nawet dekadach.

Zniesienie parytetu złota w 1971 r. i wszystkie z tym związane konsekwencje są w mojej ocenie przyczyna tego krachu o którym pisze , krachu stulecia który w moje ocenie rozpoczął się już na przełomie 2021/2022.Nie wiem ile potrwa ale być może kilka lat ale ceny akcji spadną podobnie jak w 1929 roku a być może jeszcze bardziej. Nie zamierzam nikogo straszyć ale przedstawiam tylko mój własny punkt widzenie na obecna sytuację.

Można się z tym zgodzić lub nie ,ale to my sami wybieramy sobie źródło informacji z wszelkimi konsekwencjami praktycznie bez możliwości reklamacji.

Bo co możemy zrobić naszym kochanym politykom czy bankierom  którzy drukują na potęgę bezwartościowe banknoty .Możemy jedynie przewidzieć konsekwencje ich bezmyślności i głupoty.

A może oni wcale tacy głupi nie są , tylko nas mają za głupców i ciągle mamią nas jakimiś obietnicami za które i tak my zapłacimy. A oni są przy władzy i im się krzywda nie stanie.

Ten post ma 21 komentarzy

 1. Slawek

  No widzę Andrzej ,że pomimo sporych strat , kurczowo trzymasz sie swojej teorii.To co widzisz z wykresow ma sens w bardzo długim terminie nie bierzesz pod uwage korekt i mega ważnej psychologi na ,której wielu doswiadczonych spekulantów zarabia.Nie moze byc tak by wszyscy zarabiali bo wiem ,że rynek będzie spadał kupie shorta i wygrałem .to niestety tak nie działa Rynek pojdzie w ta strone ,ktorej nikt się nie spodziewa ale zgodnie z AT dorysuje tylko kreski.U nas ewidentnie rzadzi kapitał z usa i to oni mają info z wyprzedzeniem czy bedzie wojna ,jaka będzie pogoda za trzy miesiace .Ponoć w te zime mielismy zamarzać tak podawano w mediach i co nic takiego sie nie zadzialo bo rmedia miały zadanie siać niepokój by ktos na tym zarobił I jak wszyscy mysleli ,że moze byc tylko gorzej I nagle przychodzi niespodziewana korekta na wig 20 w ujęciu dolarowym o 50 % .Ostatnio oglądałem w tvn24 prognozy pogodowe na przyszły rok .gosc mówi ,ze zima bedzie bardzo łagodna z paroma chłodniejszymi dniami a prognoze ma z amerykaskiego instytutu metrologicznego.Czyli są ludzie co maja wszystko wcześniej niż ogól ludzki.
  Wiekszość ma stracić by zarobiła mniejszość na tym to polega
  To jeden z wykresów ,który zamieściłem 4 listopada olbrzymie wsparcie na wykresie miesięcznym na wig zadziałało perfekcyjnie
  https://imgur.com/a/pQAsC3L
  A teraz zamieszcze wykres ,który może zmaterializować twoja prognozę długoterminową
  https://imgur.com/a/CYKldPR
  Jezeli miało by to się sprawdzić to ciekaw jestem jakiego czenego łabedzia mamy przed sobą .Kolejny wystrzał inflacji wojna u nas czy ostre hamowanie gospodarki???
  W połowie listopada pisałes ,że to koniec korekty wzrostowej ja pisałem ,ze wig spokojnie może podejść pod 58 tys i teraz pod te poziomy podchodzimy.Mysle ,ze rynek nie jest gotowy na przebicie tego mega oporu na wig ale zobaczymy
  https://imgur.com/a/BFO4hJs

  1. admin

   Jak widać nie zawsze udaje się przewidzieć perfekcyjnie krótkoterminowe ruchy indeksu.Przynajmniej ja mam z tym kłopot.
   Każdy z nas coś prognozuje i tego się trzyma ale tak naprawdę ważne jest to żeby w długim terminie być na plusie.
   W krótkim każdemu się to udaje.

 2. Sławek

  Ciekawe jaki będzie początek roku na rynkach akcji, historycznie był dobry w szczególności dla najmniejszych spółek swig 80. I jak widać zaczynamy z przytupem wczoraj +2 %

 3. pijakizlodziej

  Witam w Nowym Roku.
  Od pierwszego wpisu na tym blogu piszę o tym – nie bierzesz pod uwagi inflacji, czyli dewaluacji waluty.
  Za rok, za dwa, za trzy wszystko będzie droższe!!!
  Akcje również.
  O CPI poniżej 5% można zapomnieć w tym dziesięcioleciu.
  Więc trzymanie się kurczowo swojej teorii, że od tego momentu WIG spadnie o 50% jest moim zdaniem porażką.
  Przypominam, że pisałeś że w 2022r ten poziom będzie osiągnięty.
  Miałem cichą nadzieję, że przyznasz się do błędu i przynajmniej zamkniesz swoje pozycje.
  W tej chwili siła rynku jest tak duża, że przebiła moje najśmielsze oczekiwania.
  Myślę, że skończymy 2023r. dużo powyżej 2000 pkt na WIG20. – pomimo recesji (ona jest w cenach)

  Czego Tobie nie życzę …

  pozdr.

  1. admin

   Analiza techniczna ta na podstawie której opracowałem swoja prognozę nie podaje przyczyny spadku czy wzrostu.W tym moim przypadku spadku.
   Na bazie moich własnych doświadczeń uważam że zjawiska okołorynkowe nie mają większego znaczenia na notowania.Niestety nie podzielam Twojego poglądu że rynek jest bardzo silny.Jestem przekonany że to co się obecnie dzieje to tylko korekta w długoterminowym trendzie spadkowym.To dobrze że masz własne zdanie na ten temat , bo możemy wymienić się swoimi spostrzeżeniami a nie ślepo naśladować swoje ruchy.”Niestety” zostaje przy swoim i trzymam krótka pozycje .
   Wygląda to na pierwszy rzut oka na irracjonalne zachowanie ale zwróć uwagę co się aktualnie dzieje na DJI i na WIG.
   WIG nie wiadomo czemu rwie do góry ( na poziomie ok. 59000 ma bardzo silny opór ) a DJI tak jak wspominałem w ostatnim wpisie zakończył już wzrosty i sygnalizuje kontynuacje spadków ( “Moja latarnia morska świeci pełna mocą” ) .Nie warto zastanawiać się kto ma racje tylko trzeba poczekać na rozwój wypadków a życie samo zweryfikuje wszystko.
   Nie zawsze wszystko widać gołym okiem….to tak jak ten mój kwiatek plączący …rano wydawało mi się że zwariował a po południu okazało się że przyroda się nie myli , tylko my nie jesteśmy wstanie dostrzec pewnych zmian.
   To samo dotyczy AT.Nie pokazuje nam przyczyny ruchu w długim terminie i dopiero po jakimś czasie odsłaniają się przyczyny tego ruchu.A tak na dobra sprawę to są tylko domysły komentatorów którzy zmieniają swoje poglądy jak chorągiewka na wietrze zmienia kierunek.
   Serdecznie pozdrawiam

   1. Michał

    Przy obecnym wzroście fw40 chyba musiałeś albo musisz zamknąć pozycję.
    10k przy 4 futures to mało i po dzisiejszej sesji powinieneś 2 futy zamknąć. Dobrze podejrzewam? Czy może dokladasz do depo?

    1. admin

     Masz racje.Jak ktoś zna sie na kontraktach to dla niego wszystko jest jasne.
     Ja nie ukrywam strat ani zysków i tu się przyznaje że będę utrzymywał 2 krótkie nawet jak bym miał dopłacać do depozytu.
     Można by powiedzieć że wracam do poziomu startu to znaczy zaczynałem od jednego kontraktu i wracam do tego samego poziomu.
     Niestety grałem za ostro i dlatego tyle straciłem.
     DJI dał mi dobry sygnał ale nasza giełda okazało się że zachowała się irracjonalnie ( dokładnie tak jak czasami dzieje sie to na giełdzie ) od skrajnego niedowartościowania do skrajnego przewartościowania…tak to oceniam….. to nie ma nic wspólnego z siła rynku jak niektórzy tak to widzą.
     Musze się po tym wszystkim pozbierać i grac dalej.Ale najważniejsze jest że eis nie poddałem i dalej jestem przekonany do swojej racji.To tak jak z nauka jazdy na koniu , jak spadniesz i się poddasz bo jesteś pobijany to nigdy nie nauczysz się jeździć konno.Trzeba po upadku wsiaść na konia i kontynuowac lekcję,Innej drogi nie ma.

     1. Michał

      Ale przecież AT pokazuje, że rynek jest silny.
      Skąd twierdzenie, że jest inaczej?

     2. admin

      W jakim zakresie czasu AT pokazuje że rynek jest silny ?
      Ja rozpatruje zakres czasowy do AT za ostatnie osiem lat .
      A ty?

 4. Sławek

  Ryzykowne aktywa w akcji dolar spada obligacje cena rośnie, akcje ceny rosną. Opór pod 59 tys pęka. Kto tego się spodziewal

  1. admin

   Ja z pewnością tego się nie spodziewałem .Po tych ostatnich perturbacjach wracam do punktu wyjścia .Praktycznie zaczynam od zera.

 5. pijakizlodziej

  “DJI dał mi dobry sygnał ale nasza giełda okazało się że zachowała się irracjonalnie ( dokładnie tak jak czasami dzieje sie to na giełdzie ) od skrajnego niedowartościowania do skrajnego przewartościowania…tak to oceniam….. to nie ma nic wspólnego z siła rynku jak niektórzy tak to widzą.”

  Jeżeli nasze akcje są przewartościowane na tych poziomach – to nie mam nic więcej do dodania.
  Rynek w tym roku Cię wyleszczy na tych krótkich pozycjach.
  Przewartościowanie to dopiero będzie :)))
  Powodzenia …

  pozdr.

  1. admin

   My Polacy w dużej części mamy taką przypadłość że najbardziej nas cieszy jak się coś komuś nie uda .
   Pożyjemy zobaczymy

 6. Sławek

  Jest takie powiedzenie wzrosty na truposza zakończymy na babosza czyli od 1 listopada do 8 marca to już by cię całkowicie pogrążyło

  1. admin

   Gdyby tak się stało pewno tak.Ale giełda rządzi się swoimi prawami i przysłowia niekoniecznie muszą się sprawdzać.

 7. Slawek

  Andrzej wiem ,że przeżywasz ciężkie chwile ja tez je miałem i watpiłem ale trzeba przemysleć przeanalizować.
  Kiedys w jakimś watku pisałem ,ze mam pare małych spolek zakopalem w ogródku i czekam wtedy ty ostrzegałes choc akcje a kontrakty to dwie różne bajki.Ja zbankrutuje jak społka upadnie ty zbankrutujesz jak kontrakty pójda mocno w inną stronę jak zakładałes .Ale teraz do sedna Cena do Zysku c/z na spółki polskie na dnie wyprzedazy była w okolicy 6pkt jest to skrajne wyprzedanie ,które nie widziane było chyba nigdy, gdzie srednia do inwestowania to 12/13 pkt i jest niezle .W szczycie hossy pokoleniowej 2007 wartosci były koło 30 pkt skrajne wykupienie.Nawet jak ktos z tamtych poziomów z jesieni 22 kupił i liczył się ze spadkiem to historycznie zarobi w niedalekiej przyszłości w ciemno.Teraz widać gołym okiem ,ze zagranica ciagnie w góre a gdzie zrealizuje zysk ???? gdzieś na pewno tyle ,ze jak pomyslisz i wielu napisze ,ze juz to tak się nie stanie.
  Tak sobie czasami myslę jak to jest w takim biurze inwestycyjnym np Goldman jak ci ludzie muszą pracować by wyrolować innych uczestników jak zagrać by nikt się nie spodziewał .Mają swoje kontakty do danych ,,,,,,,,,których publicznie jeszcze nikt nie zna .To musi być ciekawa praca

  1. admin

   Kompletnie mnie nie interesuje jak inwestują np. w Goldman i inne tzw. grube ryby, bo i tak nie mam na to wpływu ani nigdy się nie dowiem co oni naprawdę robią.
   Może być tak ze np. za 2 lata zbankrutują i co wtedy.
   Trzymam się swojej strategii długoterminowej i tak na dobra sprawę nie rozumiem i nie chce wiedzieć skąd biorą się te wszystkie korekty.

 8. Slawek

  I jeszcze jedno bo wtedy nie zebrałem myśli .Swiat a tym bardziej Ameryka nie dopuści do krachu stulecia bo wie czym to się zakończy. Ogromny kryzys 1929 roku doprowadził do wygranych wyborów przez Hitlera, ponieważ ten krach rozlał się na cały glob i ogromną biedę na świecie .Żeby nie ta bieda ten diabeł nigdy by nie doszedł do władzy.
  I myślę ,że swiat odrobił tą lekcję i nigdy do takiej apokalipsy nie dopuści a wizje o 500 pkt na DJ to już Matrix nie do zrealizowania

  1. admin

   Sławek
   Obejrzyj te dwa filmiki na YOU Tube .
   Jestem przekonany że dzisiaj nie bedziesz to tego przekonany , ale za rok jak wrócisz do tych filmów to będziesz inaczej patrzył na to wszystko .
   Ja to wszystko zobaczyłem najpierw na AT a dopiero potem znalazłem informacje na You Tube. I wszytko dla mnie było już bardziej proste i oczywiste
   https://www.youtube.com/watch?v=Tc-OhSYU_24 Nowy porzadek świata Ray Dalio – Troche lepiej
   https://www.youtube.com/watch?v=iLIa5X5q29A&t=25s Wielki kryzys w Ameryce – prosta ekonomia

 9. Daniel

  Bull trap….już niedługo opuszczą nas Fundy z za wielkiej wody….które ciągnąć WIG 5 zrobiły hossanne na naszym grajdole….kupili tanią złotówkę w październiku dostając aż 5 za USD…a teraz dystrybucja i odkup USD po 4,5…..wiem,wiem to już hossa… kapitał i wig5…aby podłączyła się ulica…już niedługo przyjdzie odpływ, zobaczymy kto nago plywal

Dodaj komentarz