Tak tu cicho i spokojnie aż ……..

WIG odbił się od poziomu 66 000 pkt. i zaczyna spadać. Bardzo powoli ale spada. Patrząc na to z punktu psychologii tłumu to można by powiedzieć  że inwestorzy nie są pewni co będzie dalej. Ci co wierzą we wzrosty  ostatni kupują , ci co maja kupione akcje czekają a  indeks powoli  się obsuwa w dół bo tych co wierzą we wzrosty jest za mało .

A tak naprawdę to rynek dyskontuje skutki zniesienia parytetu złota do dolara które odbyło się w 1971 r. I tak naprawdę to co się dzieje dzisiaj np. wojna na Ukrainie ,decyzja RPP  czy decyzje FED nie maja na niego większego wpływu. Nie ma najmniejszego sensu żebym musiał to udowadniać bo i tak nikt w to nie wierzy , ale rynek sam zweryfikuje czy mam racje .Puki co od listopada 2021r. rynek powoli ale systematycznie obsuwa się w dół i to potwierdza to co pisze.

W poprzednim wpisie określiłem co się będzie działo w długim terminie i teraz mogę tylko to potwierdzić.

Zarówno WIG ,DAX jak i DJI będą powoli spadać .Bardzo ciekawie zachowuje się DJI. Tam wiara inwestorów jest na tyle duża że ta obecna korekta na DJI jest bardzo mała , ale systematycznie się pogłębia. Myślę że z czasem jak zabraknie optymistów którzy wierzą w dalsze wzrosty rynek będzie szybciej spadał by w końcowej fazie spadki mogły być nawet po 10 % w ciągu dnia.

To są moje takie dywagacje ale analiza techniczna wyraźnie mi podpowiada że dno spadku dla DJI ma wynieść ok. 9400 pkt.

Złoto i srebro będzie powoli rosło.

Ten post ma 13 komentarzy

 1. Sławek

  https://imgur.com/a/jHRGXzT

  Tu jest link do mojej analizy szerokiego rynku Wig.AT jak najbardziej się sprawdza .Cały czas jesteśmy w kanale wzrostowym po wbiciu ponownym in -out do kanału zapoczątkowanym w 2009 .Wybuch wojny zatrzymał wykres dokładnie na mega wsparciu
  56 400 a zarazem linii trendu wzrostowego. Ten poziom na teraz jest kluczowy jest to 50 % zniesienia fibo ostatniej fali wzrostowej od covidowego dołka i dolna banda kanału wzrostowego. Jak to by pękło kolejnym targietem jest 61,8 fibo okolice 52 800 pkt .Ale moim zdaniem najwazniejsze na te chwile jest wsparcie 56 400.Pozdrawiam

  1. admin

   Wszyscy niby widzimy to samo ale każdy może je inaczej interpretować.Super że tak to widzisz.Ja mam trochę inne na to spojrzenie które przedstawiam w blogu.to wsparcie o którym piszesz 56400 moim zdaniem zostanie pokonane w najbliższym czasie .U Ciebie ten poziom wsparcia wynika z wykresu , u mnie nie.Nie spodziewałem sie tak gwałtownego spadku po wybuchu wojny i tym bardziej tej miesięcznej wzrostowej korekty.Ale to nie zmienia mojej długoterminowej prognozy.Cały czas zajmuje pozycje krótka na kontraktach i uważam że WIG nie przebije poziomu 66 000 pkt.Jeśli tak się stanie to pewno zbankrutuje i będzie po mnie.Stawiam wszytko na jedna kartę.Przez te ostatnie siedem lat przeżyłem już bardzo dużo a najgorsza było to fałszywe wybicie w dół ma marcu 2020.Byłem na pozycji długiej na kontraktach i czekałem na zakończenie fali “B” na poziomie ok 67 600 pkt.Przeżyłem to fałszywe wybicie ale z potwornymi stratami ,teraz dopiero zaczynam odrabiać straty.Na chwile obecna wygląda to bardzo prosto ale tak naprawdę nie było takie proste.Odzyłem jak WIG doszedł w czerwcu 2021 do poziomu 67999pkt.To był dla mnie szok.Indeks po 7 latach dotarł dokładnie do tego poziomu do którego prognozowałem z dokładnością ok. 1 %…….rozumiesz to …po 7 latach……to dla mnie jest jednoznaczne z tym że czynniki zew. nie maja bezpośredniego wpływu na giełdę , a wszystko to odbywa się w drodze skumulowanej ( czynniki zew. długoterminowo oddziaływują na giełdę i nie ma sensu szukania przyczyn spadku czy wzrostu indeksów patrząc na to co się dzieje dzisiaj w polityce lub gospodarce – chyba że mówimy o chwilowych turbulencjach takich jak wojna z Ukrainą). Fajnie że komentujesz to co pisze bo mogę w ten sposób lepiej skomentować to o czym już pisałem .To co dla mnie jest jasne i oczywiste nie zawsze uda mi się w taki sam sposób przenieść na papier .pozdrawiam

  1. admin

   Na wykresie wig40 najważniejszy jest podwójny szczyt.W oparciu o niego można długoterminowo prognozować spadek tego indeksu poniżej poziomu 1250 pkt…..co jest oczywiście niewyobrażalne dla wszystkich dzisiaj .Ale tylko czas pokaże że tak się stanie …..spójrz na to inaczej= bardziej prosto , wyobraź sobie że ten podwójny szczyt został wyznaczony na przestrzeni ok. 1 roku ,a nie 15 lat….czy wtedy byłby możliwy spadek indeksu poniżej 1250 pkt.po wyznaczeniu podwójnego szczytu????

   1. Sławek

    Tego oczywiście nie wiem i myslę ,że nikt do końca nie wie .Poziom 1250 to jest dno luty 2009 może i możliwy. Choć muszę jeszcze jedno powiedzieć nasze indeksy ledwo co przez te kilkanascie lat przebiły dopiero szczyty wszechczasów a gdy rynki bazowe pięły się nieustannie w górę .W usa C/Z 30 gdy w Polsce C/Z 12.Oczywiscie jak jest bessa to i nas nie oszczędzą tylko moze nie w takim wymiarze gdyż dax , czy nasdaq maja z czego lecieć .
    A jezeli chodzi o podwójne szczyty to pamiętam sp 500 rok 2000 to były okolice 1500 pkt by w 2007 zrobic podwójny szczyt na 1550.I co się stało dno intra to chyba było 666 a zamkniecie 740 pkt czyli spadek o 50 % .Ale to nie były czasy rynków rozwiniętych tylko rozwjających się jak Polska.
    A co jeszcze do mwig 40 to kluczowy będzie poziom około 3200 tam przebiega linia trendu ever i 50 5 zniesienia fibo
    Zobaczymy ta bessa moze być wyniszczająca
    https://imgur.com/a/g0TRyRn

 2. Sławek

  https://imgur.com/a/QuX3GP5
  Tu jeszcze AT na wig 20 ,zakładałem dojscie wig 20 w tej hossie do 2600 pkt ale coraz wiecej komentarzy mówiło o tym poziomie to niestety nie mogło się to tak zakonczyć gdyż większość na gieldzie nie ma racji awig banki najbardziej ważący w indeksie doszedł do swoich maksimów wszechczasów .Wykres poniżej
  https://imgur.com/a/mP6iJsq
  A co dalej dobrze to już chyba było. Pozdrawiam

 3. Sławek

  https://imgur.com/a/QuX3GP5
  Tu jeszcze AT na wig 20 ,zakładałem dojscie wig 20 w tej hossie do 2600 pkt ale coraz wiecej komentarzy mówiło o tym poziomie to niestety nie mogło się to tak zakonczyć gdyż większość na gieldzie nie ma racji awig banki najbardziej ważący w indeksie doszedł do swoich maksimów wszechczasów .Wykres poniżej
  https://imgur.com/a/mP6iJsq
  A co dalej dobrze to już chyba było. Pozdrawiam

  1. admin

   Do analizy nie stosuje WIG 20. Daje fałszywe wskazania .Tylko WIG w długim terminie mi się sprawdza

   1. Sławek

    Przecież to głównie WIG 20 daje kierunek gpw

    1. admin

     Nie wiem który indeks nadaje główny nurt na giełdzie ale ja stosuje do analizy tylko WIG.WIG 20 dla mnie daje fałszywe wskazania.Bardzo dobrze sprawdza mi się to na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i nie zamierzam tego zmieniać.Zdaje sobie sprawę że bardzo dużo osób posługuje się WIG20 ale mnie się to nie sprawdza.Jak sobie przypomnę jakiś przykład to ci o tym napisze .WIG 20 z 14 luty 2022 2161,79 pkt. wsparcie ,zostaje przebite w dniu 30.03.2022 na poziomie 2179,56 pkt…..WIG tego wsparcia nie przebił…….to było tak na szybko …..jak sobie coś jeszcze przypomnę ciekawego to napisze.

    2. admin

     Zwróć uwagę na WIG i WIG 20 w okresie siedmioletnim.Na wykresie WIG widać wyraźnie falę A/B/C którą opisuje.Fala B wykracza poza początek fali A ,a patrząc na szczegóły tzw. wstępna fala B zatrzymuje się na poziomie 67 339 pkt w dn. 24.01.2018, a zasadniczy koniec fali B to poziom 67999 pkt w dn. 28.06.2022.
     To są szczegóły ale to jest bardzo ważne z mojego punktu widzenia.Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach . Tzw. większość nie dostrzega tego i nawet jak o tym pisze i rysuje wykres jest to bagatelizowane przez tzw. większość . Czas zweryfikuje czy mam racje a nie tytuły i opinia lub ich brak tzw. autorytetów rynków finansowych.Jak spojrzysz na WIG 20 to tego w ogóle nie widać .Nie ma fałszywego wybicia w dół jakie było po marcu 2020 r. jak i fałszywego wybicia w górę jakie było po 28.06.2022 r. WIG 20 wygląda zupełnie inaczej dlatego dla mnie nie jest miarodajny.Patrząc na WIG i WIG 20 krótkoterminowo to każdy coś tam zobaczy ale to nie ma większego znaczenia dla mnie.

 4. Sławek

  Tez uważam że to wsparcie zostanie przełamane tylko ,ze wtym rejonie uaktywni sie kapitał spekulacyjny na mały odwrót ,zapewne nie taki jak w czasie wybuchu wojny bo teraz to juz wielu widzi to wsparcie wtedy to był ogromny spadek i więksi odbierali akcje przy -12 %.Na podstawie AT można przeciez prognozować ruchy na kontraktach i chwilowo przy mocnych wsparciach zmieniać longa na short .Przy tak ogromnym spadku w czasie wojny kolega nie mógł sprzedać shorta i kupić longa ?.I jeszcze jedno grasz tylko na kontraktach czy równiez na akcjach. No bo 7 lat wtopy to szmat czasu.Pozdrawiam

  1. admin

   Interesują mnie tylko główne kierunki giełdy np. WIG i gram tylko pod to na kontraktach.Akcje mnie nie interesują.
   Faktycznie 7 lat to szmat czasu i sporo w tym czasie straciłem ale mam nadzieje że teraz to odrobię z nawiązka.
   Jak się zna główny kierunek giełdy to można przetrwać najgorsze …by potem wygrać

Dodaj komentarz