“Jest dobrze”

Przeczytałem dziś wywiad z legendarnym inwestorem  Jimem Rogersem. Facet na pewno zna się na rzeczy. Rogers prognozuje że w ciągu kilku lat na rynku nastąpi kryzys , który jeszcze nie miał sobie równych ….a ma ten gość już swoje lata i wiele przeżył.

Coraz więcej wielu znanych postaci z rynku kapitałowego twierdzi że jest bardzo źle.

Robert  Kiyosaki twierdzi, że w najbliższym czasie znów runą niemal wszystkie rynki, w szczególności akcji, nieruchomości, złota, srebra i bitcoina. Że załamanie może być większe niż podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Z tym bym się do końca nie zgodził. Owszem uważam że runą rynki akcji , nieruchomości i bitcoina , ale złoto i srebro będzie się miało bardzo dobrze i gwałtownie wzrośnie.

Robert Kiyosaki w jednym z wywiadów na You tybe jak był w Polsce wypowiada się że Ameryka już jest bankrutem i dolar gwałtownie będzie spadał.

Zgadzam się z nim całkowicie.

Jedno co łączy te wypowiedzi to jest to że oni prognozują że to wszystko nastąpi już niedługo .Nie podają określonej daty ani zasięgu krachu.

Moim zdaniem ten krach już się rozpoczął na przełomie roku 2021/2022. Zarówno dla WIG , DJI jak i np.,. DAX.

W swojej aktualnej prognozie podaje bardzo dokładne punkty zwrotne dla rynków:

WIG – 29490 pkt ,DJI – 9500 , DAX – 4200

Pisałem o tym już rok temu ,i nie znałem wtedy opinii tych ludzi.

Oni do tych wniosków doszli pewno zupełnie inna drogą , ale jedno co jest bardzo ciekawe że wnioski są bardzo podobne.

Nie wszyscy jednak biznesmani i ludzie znający się na giełdzie są takiego samego zdania. Robert Kiyosaki wymienia w swojej książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec „ kilku milionerów którzy przed 1929 r. byli bardzo bogatymi ludźmi , ale po krachu stracili wszystko. Świadczy to o tym prawdopodobnie że  nie wszyscy zdają sobie sprawę z nadchodzącego kryzysu i jak mówi stare powiedzenie giełdowe

 „większość nigdy nie ma racji „

Moim zdaniem dotyczy to nie tylko początkujących inwestorów tzw. leszczy ale i  tych z dużym doświadczeniem z mniej lub większym zasobem gotówki , jak i maklerów , doradców inwestycyjnych pracujących w dużych korporacjach finansowych.

Nie chodzi mi wcale o to żebym się przechwalał jaki to ja jestem mądry ,bo i tak nikt mnie nie zna i nie ma przekonania o tym co pisze …..ale przedstawiam swój punkt widzenia.

Jeśli  sprawdzi się  to o czym pisze  będę mógł śmiało powiedzieć że miałem racje i będę mógł to udowodnić.

Przecież kiedyś Jim Rogers jak zaczynał przygodę z giełdą tez był nikomu nie znanym inwestorem.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. pijakizlodziej

  Poziom WIG20 w tej chwili jest już poniżej tego co ja wyobrażałem sobie jako koniec bessy, czyli totalne dno na 1450 -1500 pkt.
  Więc ja juz na pewno nie mam racji w prognozowaniu z przed roku o końcu bessy jeżeli chodzi o poziom WIG20, natomiast nadal prognozuję jeśli chodzi o czas to IV kwartał 2022r. lub I kwartał 2023r.
  Jestem nadal poza rynkiem akcji, ale nie mam również żadnej pozycji krótkiej.

  Pozdr.

  P.S. I obserwujemy co dalej …

  1. admin

   O ile AT daje mi informacje o ważnych punktach zwrotnych ( chodzi mi o ta formacje siedmioletnia A/B/C na WIG którą opisuje na blogu ) to z czasem mam bardzo duże problemy.Nie jestem w stanie tego przewidzieć.Mam nadzieje że to co prognozuje tzn. spadek WIG do poziomu 28490 pkt stanie sie w tym roku.
   Ja tez wiele razy popełniałem błędy , ale na własnych błędach najlepiej się uczyć.Ważne żeby się nie spłukać do zera bo potem ciężko się podnieść i zaczynać od początku.

 2. Ewcia

  Dalej słuchaj Kiyosakiego. Gość, który dorobił się tak naprawdę na sprzedaży książek. Już miał spore wtopy na rynku nieruchomości.
  Gość daje rady dotyczące rynku akcji a sam przespał wielką hossę. Na takiej hossie Buffett zrobił miliardy. A Kiyosaki wielkie nic. Zresztą jego firma upadła 10 lat temu bo jego biznesy też były scamem i to w sądzie udowodniono.

  Właśnie dzięki takim głosom wielu “guru” można powiedzieć, że już dużo rynek nie spadnie. Nastawienie ulicy rekordowo niedźwiedzie. W USA i w Polsce. W prasie dużo gadania o bessie.
  No i nawet z akcji zwykły Kowalski wyszedł.

  Wystarczy lekka kontra i te niedźwiedzie zagrania zaraz będą stratne.

  1. admin

   Ciesze się że masz swoje zdanie i otwarcie o tym mówisz .
   Tak naprawdę o Kiyosakim niewiele wiem bo nie interesowałem się jego życiorysem , ale książka mi się podoba.Wielu ludzi w biznesie upada , bunkruje i się podnosi.Liczą się tylko ci co potrafią przezwyciężyć te problemy i są na powierzchni.
   Poza tym nie sugeruje się opinia większości.Nie badam nastawienia ulicy i opinii jakie są w prasie itp. Psychologia rynku mnie kompletnie nie interesuje chyba że np. gdy ja twierdziłem na przełomie roku 2021/2022 że rozpoczął się krach stulecia i na 99% negatywnych opinii na FB miałem jedynie jedna odpowiedz że to jest możliwe.
   Dla mnie było to potwierdzenie że mogę mieć racje bo zgodnie ze starym powiedzeniem”większość nigdy nie ma racji “.
   Myślę że jesteś w błędzie mówiąc że rynek już dużo nie spadnie.Ale to jest moje zdanie a dlaczego tak masie stać pisze o tym szeroko na blogu.
   Czas rozstrzygnie kto ma racje.
   Ciekawie wygląda ta ostatnia korekta wzrostowa.Pisze korekta bo uważam że tak faktycznie jest i rynek lada chwila zawróci i będzie kontynuował spadek.

 3. Sławek

  Czy to jest chwilowa korekta czy dluzsza dowiemy się za jakiś czas. Po takim totalnym wyprzedaniu i złych danych z gospodarki wielu było bez akcji. To psychologia podpowiada kupuj. Nasza gieda ostatnio była najgorsza na swiecie w ujęciu dolarowym – 50% gdy USA kilkanascie. Epol indeks odzwierciedlający polskie aktywa najniżej od 2009 i tam widacna wykresie dolną bandę kanału spadkowego. To jest czas na mocniejszą kontrę. Na wielu spółkach od kilku sesji widać zwiększone obroty patrz Banki Energetyka na PGE zauważyłem objęcie hossy. Czy to już hossa nie sądzę gdyż jak patrzę na epol tam zawsze był ruch powrotny tyle że dołek był już nie był mocno przebijany.A przeważnie bessy trwają około 1,5 roku Co ciekawe w stanach w listopadzie wybory do kongresu i nie sądzę by tam astapila jakas mocniejszą wyprzedaż do tego okresu. A na koniec co do naszego podwórka gdy rośniemy dolar spada czyli zagranicą kupuje nasze akcje, Obserwuję kilka małych spółek, które od dwóch miesięcy, które poruszają się w bok i już nie spadają, Czyli dołek nie jest daleko gdy giełda się będzie zbliżać do dna one odpala

  1. admin

   Zwróć uwagę na ta lukę tygodniową na WIG którą opisałem dzisiaj.Napisz sobie na kartce jej poziom ,przypnij do tablicy korkowej na ścianie jeśli taką masz a za rok spójrz w te stronę bo ma ona swoją wagę .Tak uważam.zawsze patrze na rynek w skali mikro i makro.
   To co się w chwili obecnej to wg mnie to korekta , ale jaka ona będzie ??? Czy otwarta luka tygodniowa na WIG się domknie czy nie tego nie wiem .
   Zakładam że nie .

Dodaj komentarz