Lokomotywa ruszyła……w dół

Wygląda na to że lokomotywa ruszyła…….w dół

Najpierw — powoli — jak żółw — ociężale,
Ruszyła — maszyna — po szynach — ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej

DJI po 3 miesiącach trendu bocznego ruszył w dół. Tak przynajmniej ja to widzę. Pociągnie za sobą inne indeksy …WIG , S&P 500 , DAX.

15 XII 2022 napisałem post „Moja „latarnia morska” świeci pełną mocą” prognozując że wzrosty korekcyjne się zakończyły .Musiałem czekać 3 miesiące aby te spadki się rozpoczęły. Ale było warto.

W chwili obecnej jestem przekonany do tego że DJI powróci do spadków i w niedługim czasie spadnie poniżej aktualnego dołka wyznaczonego w dn. 30 IX na poziomie 28 725 pkt.

To jest oczywiście moja prognoza ,ale z tego co piszecie w swoich komentarzach nie jesteście do tego za bardzo przekonani.

Każdy ma swoje przemyślenia , i każdy z nas robi błędy. Ale ważne jest żeby je weryfikować na bieżąco .Cały czas się uczymy i nigdy nie będziemy mieć w 100 % racji.

Mam nadzieje że to o czym pisze się sprawdzi bo inaczej po tej ostatniej  korekcie wzrostowej która rozpoczęła się w październiku 2022 straciłbym wszystko. A teraz mam szansę na odrobienie strat.

To o czym pisze w blogu to nie są jakieś  tam przemyślenia kilkudniowe ,czy nawet kilkumiesięczne , ale to jest prognoza bardzo długoterminowa oparta na ośmioletniej formacji A/B/C  na której  opieram swoją prognozę.

Od przełomu 2021/2022 mamy trend spadkowy i tego się trzymam.

Jestem przekonany że większość z was którzy włączyli się do komentarzy nie jest przekonana do mojej strategii ,ale tak naprawdę tylko czas zweryfikuje kto z nas ma rację.

Każdy z nas stosuje swoją metodę do analizy rynku , a tak naprawdę chodzi o to żeby ona była skuteczna. Nie ważne czy tzw. większość się z nią zgadza czy nie.

Ten post ma 12 komentarzy

 1. Michał

  No i znowu podkreślasz to kto ma mieć rację. Giełda jest po to aby zarabiać a nie udowadniać kto ma rację. Ja znam takich co mieli rację a już na giełdzie nie za bo konto zeszło do zera. Ja wtedy racji nie miałem ale jestem dalej i nie narzekam …

 2. Michał

  Poza tym spojrzałem archiwalne posty. W lipcu też tak samo pisałeś, że krach się zaczyna. 68k na WIG miało by. Szczytem. A wig wykręcił 75k wiele tygodni później.
  Więc mam wrażenie, że od 2 lat piszesz ciągle o krachu za chwilę a tak naprawdę to jest bessa ale nie jakaś mocna. I wiele akcji dało w sumie dobre zyski bo są na szczytach. Shortujesz mwig40 a zobacz, że są spolki z dość dużym udziałem w mwig40 i one są na historycznych szczytach. Budimex, Intercars. To nie spada tylko rośnie. I ma solidne podstawy.

  Traktuj to w ramach kontrargumenty.

  1. admin

   Mam inne zdanie na ten temat.Krach się rozpoczął na przełomie 2021/2022.
   W że nie nabiera rozpędu tak jakby to przystało na krach to już zupełnie inna sprawa

 3. PR2

  Jednak ktoś, coś wiedział. Jak na razie panika jest większa niż spadki, a dołek cykliczny przed nami. Technicznie to SP500 wykonał już korektę ostatniego wzrostu, ale jeszcze mógłby spaść w rejon 3800 i dalej raczej nie powinien. Gdyby coś jednak mocniej trzasnęło, to ostatni punkt obrony jest koło 3650 .https://przemyslawkwiecien.pl/okiem-doktora-svb-straszy-rynki/

  1. admin

   Coś w tym jest.Ja tez uważam że kryzys energetyczne nie został wywołany przez wojnę na Ukrainie

 4. Slawek

  Czy będzie 28450 na wig to sie okaze.Choc nie przykładałbym sie do tej wartosci. gdyz jak ktoś pisze publicznie o wartosciach docelowych zazwyczj nigdy się nie sprawdzi Ostatnia hossa w Usa trwała bez mała 13 lat najdłużej w historii Wielu inwestorów tak naprawdę tam nie zna pojecia bessa .Czyli co….. teraz powinno byc jedno z największych bess.To,ze rosło z małymi korektami przez dekady nie znaczy ,że bedzie rosło w niskonczoność.tu zgodzę się z Andrzejem.
  Pisane tu było ,że spółki dały zarobic setki % .Czy w tych warunkach jest to mozliwe oczywiście ,że nie bo tak naprawdę te spadki to jest nic na wykresie długoterminowym jakies małe ząbki.
  Aby grube ryby znów zarobiły setki % potrzebna jest bolesna bessa by odzielić ziarno od plew .Wiekszość naszych zarzadzających mówi ,że dołek juz był hmm,czy na pewno??? Osobiście ciekaw jestem ile bedzie na liczniku Wig,Dax CaC 40 na koniec roku co ciekawe te ostatnie podochodziły do podwójnych szczytów

  1. admin

   Ten poziom spadku na WIG to nie są moje domysły ani przewidywania tylko czysta matematyka na podstawie AT.Myślę że jeszcze w tym roku to się stanie.Prawda jest że tak pisałem rok temu , ale z określeniem czasu mam zawsze największy problem.
   Tylko naiwni i bardzo mało doświadczeni inwestorzy mogą myśleć że hossa będzie trwała “wiecznie” bo FED coś na pewno zaradzi.
   FED nic nie zaradzi , a o tym to się dopiero przekonamy …myślę że jeszcze w tym roku.
   Nie znam żadnych grubych ryb i trudno mi oceniać ich sposób inwestowania.Co prawda od października 2022 giełdy bardzo urosły ale czy była to zasługa grubych ryb ??? …a może zadziałały inne zjawiska o których my naprawdę nie mamy zielonego pojęcia.

   1. Slawek

    Nasz blue chips jest zdominowany przez amerykanskie instytucje i to ich nazywam grube ryby.W necie jest ,jaki udzial w obrocie w ostatnim roku na wigu 20 zrobiły poszczególne instytucje.W pierwszej piatce sa cztery z Usa i nikt im nie podskoczy.bynajmniej nie nasz krajowy.A jakie zjawiska zadziałały otóz powtarzam po raz enty psychologia !!!!! obraz rynku był na jesieni tak dramatyczny i zdominowany przez zle informacje takie jak wojna ,zblizajaca się zima straszeniem braku wegla gazu itp to że do dna bessy jeszcze przynajmniej kwartał moze dwa.Wtedy duzy kapitał zareagował na takim sentymencie i poszedł na całość .Pamietam jak dzis Buczek przewidywal dalszy spadek i dno w pierwszym kwartale 23 ale niestety to tak nie dziala rynek zrobił wszystkim psikusa.Teraz Buczek zmienił narrację ,ze dolek juz był.Znam jego wypowiedzi ale ten gosć przynajmniej myli się co do aktywów przynajmniej o dwa kwartały podobnie było z obligacjami

    1. admin

     Bardzo dużo emalii napisałem do Buczka ze swoimi prognozami na przestrzeni 2010 – 2021 r. Zawsze otrzymałem odpowiedz…..bardzo krótką ….lakoniczną , ale otrzymałem.Nie przekonałem go do swojego podejścia do rynku , więc stworzyłem swojego bloga aby każdy kto ma ochotę mógł tu zajrzeć i podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
     Z mojego punktu widzenia ,a prognozuje na podstawie WIG nie jestem przekonany że giełdą rządzą jakieś tam grube ryby.Mam wrażenie że giełda rządzi się swoim prawami które bardzo trudno tak naprawdę zweryfikować.
     To jest oczywiście mój punkt widzenia.

  1. admin

   Przyznam się że nie miałem przekonania do bithub.pl Ale widać piszą tam ludzie którzy szukają ciekawych informacji i przekazują je z dalej z mniejszym lub większym własnym komentarzem.
   Mnie te wszystkie spekulacje tzw. grubych ryb kompletnie nie interesują bo i tak nie mam żadnego wpływu na to i nic mi to nie da że będę o czymś wiedział po fakcie.
   Dawno temu kupiłem kiedyś udziały w Amber Gold bo zachwalali że swoje zyski czerpią z rynku złota.Ponieważ zawsze miałem bardzo duże zaufanie do złota to spróbowałem .Po ok 1/2 roku otrzymałem swoją premię bo to był czas kiedy ludzie kupowali.Ale jak zrobiłem sobie analizę ile oni dają zysku a ile “wzrosło” tzn. w tym okresie spadło złoto , to bardzo szybki sprzedałem swoje udziały.Nie miałem wtedy z tym żadnego problemu.Stwierdziłem że to jest zwykłe oszustwo i żadne gwarancje KNF czy inne mi nie były potrzebne.Po ok. roku czy więcej już dokładnie nie pamiętam Amberd Gold upadł i rozpoczęła się afera. Ja na całe szczęście byłem już dawno poza tym.
   Nie można nikomu wierzyć ,a każdą swoją własną inwestycje musi bardzo dokładnie zweryfikować.Nie zawsze jest to takie proste.
   Do tego co piszę również musicie mieć dystans , bo ja tez mogę się mylić .A na pewno nie przekaże we właściwy sposób wszystkich swoich prognoz i przemyśleń. To co dla mnie jest jasne i oczywiste wcale nie musi być tak odbierane przez kogoś innego….

Dodaj komentarz