Mój pierwszy wpis

Analiza techniczna jest jednym z narzędzi do prognozowania tego co było i co będzie w przyszłości na giełdzie. Są oczywiście inne metody np. analiza fundamentalna ,zjawiska około rynkowe i analizowanie bieżącej sytuacji ekonomicznej ze wszystkimi wskaźnikami itp.

Uważam jednak że ANALIZA TECHNICZNA w czystej formie jest najlepszym sposobem do prognozowania rynku i tą metodą posługuje się przy bieżącej i historycznej interpretacji tego co się dzieje na giełdzie zarówno naszej GPW w Warszawie jak i innych rynkach np. Wall Street .

Zjawiska tzw. około rynkowe ,to co się dzieje na bieżąco na rynku np. wypowiedzi znanych polityków np. Donald Trampa ,wypowiedzi szefa FED i innych nie mają większego znaczenia na to co się dzieje na rynku bo rynek jest mądrzejszy od nich i znacznie wcześniej weryfikuje wszystko to co się dzieje na świecie .

W 1977 roku prezydent USA  Franklin Roosevelt zniósł parytet złota i od tego czasu politycy i bankowcy mogli swobodnie drukować puste bezwartościowe ( nie mające pokrycia w złocie ) pieniądze aby spełnić swoje wyborcze obietnice. Przez następne 5 dekad doprowadzili swoją polityką do nieprawdopodobnego zadłużenia wszystkich państw na swiecie. Do dzisiaj puste bezwartościowe pieniądze są drukowane na potęgę żeby uratować gospodarkę od krachu ale to właśnie ich drukowanie i zadłużenie wszystkich Państw doprowadzi  do powstania KRACHU WSZECHCZASÓW  który moim zdanie będzie porównywalny z tym z 1929 roku z WALL STREET.

Jakie może mieć dzisiaj znaczenie wypowiedz np. Donalda Trampa o planach współpracy gospodarczej np. z Chinami , czy wypowiedz szefa FED  czy tzw. pandemia korono wirusa na to co się dzieje na rynku skoro przez pięć dekad ( 50 lat ) ci sami politycy lub ich podobni niszczyli gospodarkę powodując zadłużanie się wszystkich Państw doprowadzając do KRACHU.

To nie koronawirus doprowadzi do krachu a nieodpowiedzialne decyzje nieodpowiedzialnych polityków i ekonomistów .

Nie jestem ekonomistą ale tak to widzę a dlaczego uważam że czeka nas KRACH WSZECHCZASÓW porównywalny do tego z 1929 roku na Wall Street o tym poniżej.

Podstawa do mojej prognozy jest ANALIZA TECHNICZNA w czystej formie. Odczytuje to co widzę na wykresie i na tej podstawie prognozuję co będzie w przyszłości. Zjawiska tzw.około rynkowe mnie nie interesują bo nie maja większego znaczenia na to co się dzieje na wykresie. To że większość analityków , doradców inwestycyjnych i tzw. ekspertów rynku kapitałowego uważa inaczej i zawsze argumentują swoje wypowiedzi uzależniając  swoje wypowiedzi  od aktualnej sytuacji , próbują przewidzieć jaki humor będzie miał Donald Tramp i czy dogada się z Chińczykami  czy będzie im grał na nosie nie ma żadnego znaczenia .Jest takie stare powiedzenie „ większość na giełdzie nigdy nie ma racji „  .

Dotyczy to zarówno inwestorów indywidualnych i tzw. grubych ryb , analityków giełdowych ,doradców inwestycyjnych i innych ekspertów od rynku kapitałowego z tytułami i bez. Gdyby oni mieli racje to krachów by nie było.

To że będzie krach przewidziałam ok. 10 lat temu i od tego czasu pisałem do znanych analityków i fachowców o d giełdy przedstawiając im swój punkt widzenia .W większości nikt nie odpowiadał lub nie brał poważnie tego co ja przedstawiłem. Udało mi się jedynie nawiązać kontakt z jednym z Prezesów TFI i od ok. 8 lat przesyłam mu swoje prognozy – każdego maila nazywałem Widmo krachu i konsekwentnie przedstawiałem swoje bardzo pesymistyczne nastawienie do tego co się będzie działo w przyszłości.

Było ich w sumie 35. Dzięki temu mam zarchiwizowane swoje podejście do tego co się działo na rynku przez ostatnie 8 lat.

Ale do rzeczy.

Na rys. 1. Wykres Indeksu DJ  – przedstawiłem swoja prognozę z października 2019 r. i aktualna prognozę kontynuacji spadku indeksu DJ do poziomu ok. 14 000 pkt.

Ta ostania fala wzrostowa na indeksie DJ to jest jedynie korekta w bessie. Jednoznacznym potwierdzeniem tego będzie przebicie aktualnego dna znajdującego się na poziomie 18 591 pkt. Z dn. 23.03.2020 r.

Na wykresie zaznaczyłem  dwa  charakterystyczne punkty zwrotne indeksu DJ

 1. 26 828 pkt z dn. 3 X 2018
 2. 21 792 pkt z dn. 24 XII 2018

Na ich podstawie wyznaczyłem trzeci charakterystyczny docelowy punkt zwrotny zwyżki  indeksu na poziomie 29 547 pkt. Chciałbym zaznaczyć że poziom ten wyznaczyłem w październiku 2019 r.

Faktycznie indeks DJ dotarł do poziomu  29 551 pkt w dniu 12.02.2020.

Błąd obliczeniowy jaki zrobiłem wyznaczając  ten poziom wynosi 0,013 %.

Wniosek moim zdaniem jest jednoznaczny. Analiza techniczna się sprawdza – trzeba tylko wykresy prawidłowo opisać i zinterpretować .W październiku 2019 r. nic nie wiedziałem o koronawirusie a „mimo to” indeks DJ dotarł bardzo precyzyjnie do wyznaczonego poziomu w dniu 12.02,2020 r.

Czy rynek wiedział cos o koronawirusie ????? , czy podąża swoja drogą nie patrząc się na to co robią politycy i ekonomiści !!!!!!!!!

Proszę sobie zadać takie pytanie  !!!

Poziom indeksu DJ 29 551 stanowi moim zdaniem szczyt hossy która rozpoczęła się po krachu na Wall Street w 1929 roku.

Indeksy giełdowe na rynkach światowych i na naszej polskiej giełdzie spadną o ok. 95 %.

Będzie to KRACH porównywalny do tego z 1929 roku na Wall Stret.

Docelowy poziom dna krachu mam również wyznaczony podobna metodą z tym że przed nami jeszcze daleka droga do tego co nas czeka.

Dlaczego znani specjaliści od giełdy i tzw. eksperci tego nie widzą i cały czas się łudzą że w najbliższym czasie pokonamy te wszystkie problemy …to im trzeba by zadać takie pytanie

Dla mnie sytuacja jest jednoznaczna;

12.02.2020 indeks DJ osiągnął poziom 29 551 pkt który jest szczytem hossy   rozpoczętej po krach na Wall Strett w 1929 roku. Hossa ta trwała 91 lat.

W chwili obecnej czeka nas KRACH WSZECHCZASÓW gdzie indeksy spadną o ok. 95 % i zawali się cała gospodarka na świecie.

Wygląda na to że ten krach podąża swoim drogą nie zważając na to co robią politycy i ekonomiści na całym świecie. Ma swoja wytyczona drogę która nie ma nic wspólnego z analiza fundamentalną i działaniami prewencyjnymi.

Jeśli w dalszym ciągu moje prognozy będą się sprawdzały to będzie znaczyło że mam rację

A teraz przestawię swoja prognozę dla indeksu WIG

Na rys 2 przedstawiłem aktualna sytuację dotyczącą indeksu WIG.

Szczyt hossy został wyznaczony w dniu 24.01.2018 roku na poziomie 67 339 pkt.

Potem przez 2 lata indeks dryfował aż w lutym 2020 nastąpiło gwałtowne załamanie rynku.

Indeks gwałtownie spadał do poziomu 37 164 z dn. 12.03.2020 i zaczął ponownie rosnąć.

Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć że indeks dotarł do szczytu na poziomie 51 493 pkt. w dn. 5.06.2020.Ten wzrost to niestety tylko korekta w bessie i indeks ponownie zacznie spadać do poziomu 28 490 pkt. Zgodnie z dołączonym rysunkiem nr. 2 .

Po tym spadku indeks ponownie będzie mocny rósł ( poziom tego korekcyjnego wzrostu mam wyznaczony ) i ponownie zacznie spadać przebijają poziom 21 484 pkt z dn. 24.02.2020.

Będzie to dla większości jednoznacznym sygnał że jesteśmy w dalszym ciągu na etapie BESSY.

Na pierwszy rzut oka wydaje się że nie ma korelacji indeksu DJ i WIG.

Dla DJ szczyt wystąpił w dniu 12.02.2020 na poziomie 29 551 pkt , a dla WIG szczyt wystąpił na poziomie 67 339 pkt w dniu 24.01.2018 r.

A jednak tak korelacja jest ale o tym napisze w następnym artykule.

Analogicznie do DJ indeks WIG spada po ściśle określonym torze który nie ma nic wspólnego z analiza fundamentalną i działaniami interwencyjnymi polików i ekonomistów którzy próbują „ratować „gospodarkę. Szkód jakie w gospodarce przez ostatnie 50 lat wyrządzili nieodpowiedzialni politycy i ekonomiści nie da się naprawić .Dzisiaj politycy i inni ekonomiści czy bankierzy nie są w stanie nic zrobić. Rynek sam doprowadzi się do równowagi ,a najważniejsze jest to żeby nasi politycy jeszcze bardziej niczego nie popsuli. Wystarczy że skutecznie zablokowali całą gospodarkę „ratując” nas przed koronawirusem????

Czas zweryfikuje wszystko i to kto ma w tym wszystkim  racje.

Jest tylko jedno zasadnicze pytanie …..kto za to zapłaci i czyim kosztem się to stanie ????????????

Ja wiem a wy co o tym sadzicie

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Katarzyna

  Ciekawy artykuł

 2. Tomek

  Panie Andrzeju, kurde nie znam Pana, ale darzę sympatią, mam nadzieję, się Panu powiedzie, tylko proszę się zastanowić w jakim horyzoncie czasowym Eliott badał giełdę, tworząc swoją teorię, a w jakim Pan analizuje. Eliott mógł przeanalizować max 50 lat, a Pan zakłada, ze teoria sprawdzi się, bo wykres rysuje się według Pańskiej myśli na przestrzeni 100 lat. Wychodzi, że jeżeli giełda zanurkuje, to dopiero Pan potwierdzi prawdziwość teorii, a przez te wszystkie lata była bezużyteczna. Nie jestem biegły w tym temacie gdyż słabo znam analizę techniczną, raczej opieram się na fundamentach. Myślę, że AT wymyśliły grubasy żeby kierować leszczami.
  Pozdrawiam, Tomek Mażuchowski

  1. admin

   Analiza techniczna i teoria Eliotta nie wymyśliły grubasy.To są przemyślenia wielu ludzi którzy próbują lub próbowali analizować to co będzie w przyszłości i na podstawie tego co widzą dzisiaj. Ja nie badałem rynku przez 100 lat tylko biorę pod uwagę to że krach który nastąpi będzie porównywalny z tym z 1929 r. na Wall Street.Mam swoje własne obliczenia odnośnie spadku indeksu DJ które zrobiłem w 19.05.2015 r. i wychodzi mi że DJ spadnie do wartości trzycyfrowej znacznie ponizej 500 pkt.( wartość dna ma bardzo dokładnie wyliczoną ale nie będe jej ujawniał …..stanowczo za wcześnie ) …dzisiejszy poziom to 35 400 pkt.Stąd moje prognozy.Wygląda to katastroficznie ale co ja mogę jak mi tak wychodzą obliczenia….Od tego czasu tzn.05.2015 indeks DJ wymknął mi sie spod kontroli Podąża cału czas w górę i nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy zweryfikować to co się na nim dzieje ….ale na szczęścicie zauważyłem pewna zależność na indeksie WIG który od 05.2015 dryfuje i ukształtowała sie na nim bardzo ciekawa formacja – fala korekcyjna nieregularna ( siedmioletnia ) ABC którą opisuje szczegółowo w blogu.Proszę zauważyć od 2015 r. DJ ustanawia nowe szczyty a WIG dryfuje ….o co tu chodzi ……próbuje to rozwiązać choć od wczoraj tj. 30.08.2021 WIG zamiast spadać zaczął ponownie rosnąć ….właśnie siedzę nad ta sprawa i próbuje to wyjaśnić ….a swoje przemyślenia opiszę w następnym poście….bardzo dziękuję za komentarz i zapraszam do śledzenia tego co pisze na swoim technicznym blogu

 3. Sławek

  No wlasnie czyli AT tez jest omylna gdyz zalożenie było,że 29000 tyś to max na DJ a tu doszlo do 35000 pkt także wig doszzedł do 76 tyś a zakładałeś ze 67 tyś. I teraz czy te 28500 tyś na WIg to pewne ,może być różnie .A 500 pkt docelowo na DJ to juz by byl chyba koniec świata i globalna wojna światowa ??? Wycena z przed 100 lat????.Pozdrawiam

  1. admin

   Analiza techniczna się nie myli ….to ja się pomyliłem .W moim pierwszym wpisie z dn. 25 czerwca 2020 r. WIG wymknął mi się z pod kontroli bo w marcu 2020 roku zaczął gwałtownie maleć czego nie przewidziałem. Później oznaczyłem ten ostry zjazd jako fałszywe wybicie z siedmioletniej formacji A/B/C którą przedstawiłem na wykresie w następnym wpisie. Miało to bezpośrednie przełożenie na indeks DJ który wzrósł do poziomu ok. 36 000 w styczniu 2022.W chwili obecnej mogę to oznaczyć jako tzw. zygzak A/B/C gdzie fala A kończy się w marcu 2020.r , fala B kończy się w styczniu 2022 r. a obecnie jesteśmy na etapie fali C która zatrzyma się na poziomie ok. 14 000 pkt.
   Swoją prognozę ograniczyłem obecnie do 1 roku gdzie WIG powinien spaść do poziomu 28 490 pkt.
   Jak tak się stanie to będę mógł kontynuować to co piszę.
   Jak będzies miał jeszcze jakieś pytania to proszę bardzo

Dodaj komentarz