Prognoza na 2022 rok

Zastanawiamy się jaki będzie nowy rok 2022 w zakresie inwestycji. Niestety oficjalne prognozy analityków czy innych expertów od giełdy są bardzo trudne do rozszyfrowania. W zdecydowanej większości są one uzależniane od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju świata ,polityki itp .Prognozy dla np.WIG wg. expertów zawierają się w widełkach od 6000 pkt. do 7800 pkt.

I jak tu inwestować .Prognozy można przedstawiać ale jak ktoś chce inwestować musi sam zdecydować czy WIG będzie rósł czy czeka nas spadek. Więc takie prognozy są nic nie warte.

Ja chciałbym przedstawić swoja własna prognozę na 2022 rok.

Tak jak wspominałem już wcześniej w swoich postach opiera się ona na analizie technicznej w czystej formie. Zjawiska tzw. około rynkowe np. polityka USA wobec Chin , polityka FED ,stopy bezrobocia w USA i w Polsce , stopy procentowe w Polsce i bezrobocie nie maja dla mnie większego znaczenia. Mogą spowodować chwilowe turbulencje na rynku ale na  prognozę  długoterminowa nie maja żadnego znaczenia .

Zdaje sobie sprawę że mam zupełnie odmienne zdanie od tzw. większości ale tym się nie przejmuje bo wiem że na rynku tzw. większość nigdy nie ma racji.

Dotyczy to zarówno początkujących inwestorów ,jak i expertów czy analityków , włączać to nawet tzw. grube ryby .

Uważam że jesteśmy już na etapie krachu wszechczasów który zdyskontuje hossę która rozpoczęła się na Wall Street w 1932 r. po krachu w 1929.

Czeka to cały rynek światowy jak i nasza giełdę .Trudno jest mi określić dokładnie czas w jakim się to stanie ale można by szacować to na ok. 3-4 lata.

Natomiast jeśli chodzi o rok 2022 to prognozuje że indeks WIG spadnie do poziomu 28 490 pkt.

Na koniec roku 2021 WIG zamknął się na poziomie  69 296,26 pkt.

Oznacza to że WIG powinien spaść o 58,8 %.

Zdaje sobie sprawę że wydaje się to bardzo mało prawdopodobne ale moje obliczenia tak prognozują i tak tez będę inwestował własne środki.

Tak jak wspomniałem we wcześniejszych postach w czerwcu 2021 zająłem pozycje krótka na kontraktach na WIG 40 i będę ja utrzymywał do czasu aż WIG spadnie do prognozowanego poziomu 28 490 pkt. Zdaję sobie sprawę że jest to bardzo nietypowa strategia  ale będę ja utrzymywał i w miarę regularnie komentował co się aktualne dzieje na rynku.

Dla ułatwienia poniżej przedstawiam wykres WIG na którym zaznaczyłem swoja prognozę .

Prognoza moja wynika z ukształtowania się na wykresie WIG w okresie ostatnich 7 lat fali korekcyjnej płaskiej nieregularnej A/B/C .

28.06.2021 r. dotarliśmy do końca fali „B” na poziomie 67 999 pkt i obecnie WIG oscyluje wokół tego poziomu. Zakładam że w najbliższym czasie poziom 67 999 pkt. zostanie pokonany i WIG zacznie spadać co będzie dodatkowym potwierdzeniem mojej prognozy

Jedna z bardzo ważnych rzeczy w prognozowaniu jest dla mnie określenie gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Zaznaczyłem to na wykresie i w odróżnieniu od opinii prognoz ogólnie dostępnych w gazetach czy Internecie dokładnie zaznaczyłem gdzie jesteśmy o dokąd zmierzamy.

Co powinniśmy zrobić w takim przypadku:

 1. Pozbyć się jak najszybciej wszystkich akcji znajdujących się w portfelu lub zająć na nich pozycje krótką
 2. Kupić złoto i srebro bo uważam że na etapie całej bessy która nas czeka inwestycja ta pozwoli nam powiększyć kapitał od 5 – 10 razy.

Są to oczywiście moje przemyślenia i tylko czas zweryfikuje czy mam rację.

Nie wiem kiedy wypadnie ten dołek na WIG na poziomie 28 490 pkt . ale zakładam że stanie się to w tym roku.

Co będzie potem ?????

Mam swoja następną prognozę ale muszę poczekać aż ta moja w/w się spełni .

Zdaje sobie sprawę że jest to bardzo szokująca prognoza , ale tak to widzę i tak będę inwestował swoje własne środki  .Jeśli będziecie mieli jakieś pytania chętnie odpowiem .

Poniżej przedstawiam rozliczenie mojej inwestycji z 2021 roku.

 1. Portfel nr. 1   -Pozycja krótka na kontraktach     – strata 301 zł       strata – 3  %
 2. Portfel nr. 2  – Złoto,Srebro i Querqus Short       – strata 7zł           strata – 0,7 %

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Tomasz

  – Krach na giełdzie (USA) o którym piszesz, będzie kwiecień/maj 2023. Po tym wszystkim wprowadzony zostanie nowy system monetarny.
  – WIG – do tego czasu tendencja wzrostowa – ucieczka części kapitału z przegrzanego rynku USA na polską giełdę wywoła hossę na naszym malutkim rynku.
  – srebro i złoto – pełna zgoda – jednak uwaga – tylko w formie fizycznej bo papier będzie “g” warty.
  Pozdrawiam i do zobaczenia w przyszłości:)

  1. admin

   Dziękuje za komentarz ale moim zdaniem krach który zakończy hossę na Wall Strett która rozpoczęła się w 1932 roku już się rozpoczął.Z pewnością zmiana systemu monetarnego o którym piszesz na pewno będzie miała jakiś wpływ na rynek.To samo dotyczy naszej giełdy a konkretnie WIG-u bo jest on dla mnie podstawą mojej prognozy.Zgodnie z tym co piszę WIG jest obecnie na etapie fałszywego wybicia z siedmioletniej formacji A/B/C która zakończyła sie 28.06.2021 r. na poziomie 67 999 pkt.Uważam że w najbliższym czasie WIG spadnie do tego poziomu i przebije go ,co będzie dla mnie potwierdzeniem mojej długoterminowej prognozy i kontynuacji spadku WIG do poziomu 28 490 pkt. Mogę się oczywiście mylić ( bo nikt nie jest nieomylny ) ale jestem przekonany w 95% do swojej prognozy i tak inwestuje swoje skromne środki .Każdy musi zdecydować się na kierunek inwestycji wzrost lub spadek i czas transakcji.Dla niektórych jest to jeden dzień lub tez godziny , dla mnie mój czas inwestycyjny to ok 6 – 12 miesięcy ( mam tu na myśli inwestycje w kontrakty terminowe ) a jeśli chodzi o złoto i srebro to czas inwestycyjny wyznaczam na ok. kilka lat ( 3-5 ). Zdaję sobie sprawę że dla większości inwestorów może się to absurdalne ale zweryfikuje to czas i wynik mojej inwestycji którą na bieżąco będę aktualizował i komentował .Nie interesuje mnie opinia tzw. większości a moje prognozy są wynikiem moich własnych przemyśleń i analiz .Pozdrawiam serdecznie i życzę tylko dobrych inwestycji

   1. Sławek

    Zgadzam się z tobą ,że czeka nas ostry zjazd ,tylko określenie czasu jest u ciebie nie spójne gdyż raz piszesz że to może być 3,4 lata a raz że w tym roku.
    Po takim mega wykupieniu w USA będzie jazda na sankach a jak rynki bazowe lecą to leci cały świat bez wyjątku. Aktualny cykl surowce, następnie obligacje i znów akcje. Też jestem trochę na rynku mocno gram w oparciu o AT .No to jak nazwać falę spadkowa z 2007 to nie jest fala A? No bo zaczynasz dopiero od 2015 roku. Wiem że każdy się uczy do końca życia ale tego nie kumam.Tak jak w 2009 mwig 40 tworzył książkowo pieciofalowy wzrost pod 5700 i korektę abc gdzie c w kovidowym dołku tak to widzę.I jeszcze jedno czy świat stać na 3’4 lata recesji przy tym dodruku coś wątpię.A co chodzi z wszelakimi turbulencja mi wojna kto tak jak piszesz to jest jak spłoszenie koni brak dłuższego wpływu.Ostatnie rok to mega inflacja tak jak rok 2006/07 i mega zwala na rynkach niestety.Pozdrawiam

    1. admin

     Bardzo się cieszę że zadajesz te pytania bo nie mam doświadczenia w pisaniu takich artykułów i to co moim zdaniem jest jasne nie zawsze mój przekaz jest jednoznaczny dla innych . Krach stulecia który moim zdaniem rozpoczął się w na naszej giełdzie w listopadzie 2021 a na Wall Street w styczniu 2022 potrwa moim zdaniem ok 3-4 lat a indeksy w moje ocenie spadną o ok. 95% w skali arytmetycznej , a okres 1 roku o którym pisze to tzw. ” korekta” na WIG do poziomu 28490 pkt.Większość będzie ja uznawała za krach ale to będzie dopiero początek KRACHU STULECIA o którym pisze.Jak WIG spadnie do poziomu 28 490 pkt. to bedzie mocne odbicie a potem znowu WIG poleci na dół i tym razem przebije poziom 28 490 pkt….i wtedy dopiero się zacznie strach i panika…..Nie mam zdania na temat fali A z 2007 roku o której piszesz , bo widzę to trochę inaczej . wolałbym sie skupić na tym co nas w najblizszym czasie czeka i co prognozuje …..spadek WIG do poziomu 28490 pkt.Jak ten poziom osiągniemy i WIG zacznie rosnąc to będzie znaczyło że mam racje i również mam kontrole nad tym co sie na rynku dzieje.Nie znajdziesz nigdzie potwierdzenia tej prognozy bo to jest moja własna prognoza,nie powielona gdzieś tam.Sam fakt ilości negatywnych komentarzy świadczy że nikt w to nie wierzy.Ale ja się tym nie przejmuje i mam własne przekonanie w 95% że jest ona słuszna. Tylko czas zweryfikuje kto ma racje.W swoich prognozach opieram się na WIG i np. DJ. WIG 20 dla mnie nie jest wiarygodnym do prognozowania ,dlatego tez nie chciałbym sie wypowiadać co do WIG 40 .
     Jeśli chodzi to czy świat na 3-4 lata recesji…..ale weź pod uwagę to że od ok. 1970 roku kiedy został zniesiony parytet złota i zaczęto drukować pusta bezwartościową walutę z histerycznym dodrukiem w ostatnich 2-3 latach to rynek to musi sam zrekompensować i dlatego będzie krach.Giełda ma to do siebie że bardzo czesto wpada w skrajności przewartościowania i niedowartościowania zarówno w okresie kilkuletnim jak i wieloletnim ,dekadowym i to niestety nas czeka w najbliższej przyszłości.Ale nie patrzmy za daleko.Supmy sie na aktualnej sytucji na WIG i jak rynek bedzie spadał pomimo tego że jeszcze pare miesiecy temu nikt w to nie wierzył a ja juz pisałem o tym zrobiłem swój wykres z długoterminowa prognozą

 2. Sławek

  Patrząc na AT WIG bo tym się głównie zajmujesz , ja także często się posiłkuje.I wnioski jakie wyciągnąłem.Od lutego 2009 zaczęła się pieciofalowy korekta wzrostową do roku 2018 ,może nie była książkowa gdyż fala 3 naszła trochę na falę 1. I w tym wzroście tworzył się kanał wzrostowy ze szczytem bodajże około 66 tys. Następnie zaczęła się bessa a kulminacja jej to dobudowy dołek ty to określiłeś jako fałszywe wybicie.Ale wybicie z kanału wzrostowego dołem skutkowało zjazdem książkowo o szerokość kanału.Od dołka mieliśmy mocne odbicie i zatrzymanie na linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego od 2009.Po mocnej korekcie nastąpiło wbicie inout w wyżej wymieniony kanał co zgodnie z AT winien znów być wypełniony z bandą około 78 tysięcy tak zakładałem.Wykres tam nie doszedł gdyż dotarł do około 76tys. I teraz pytanie zakładasz że te 28 tys WIG osiągnie w tym roku tak ? A teraz do ilu może odbić jakieś poziomy???Pozdrawiam i proszę o wypowiedź.Dobrze że znalazłem tą stronę będę wpisywał swoje spostrzeżenia .Pozdrawiam

  1. admin

   A teraz do ilu może odbić jakieś poziomy??? – nie za bardzo rozumiem pytanie .W mojej ocenie na przestrzeni roku ,może to być oczywiście szybciej WIG osiągnie poziom 28 490 pkt.
   Jak tak się stanie to będzie oznaczało że mam rację i będę mógł kontynuować to co piszę o krachu stulecia.
   Pisz jak masz jakieś wątpliwości.

 3. Sławek

  Przepraszam fala 4 spadkowa naszła na 1 pierwszą

  1. admin

   Nie widzę tego tak .Dla mnie istotne jest to co zauważyłem na WIG na przestrzeni siedmiu lat i oznaczyłem jak fale korekcyjna A/B/C

 4. pijakizlodziej

  Inflacja nominalnie nie pozwoli nam na takie spadki! pozdr.

Dodaj komentarz