Spadamy

Pod koniec tygodnia spadki nabierają tempa. Zarówno WIG jak i DJI zaczynają mocno spadać.

Nie było to dla mnie takie oczywiste jeszcze np. miesiąc temu bo co prawda prawidłowo zinterpretowałem korektę a/b/c na DJI …wpis z dn. 7.06.2022 – „Czy DJI i WIG mają coś wspólnego , czy coś je łączy”….ale niestety nie jestem jasnowidzem i nie mogłem przewidzieć ze ta korekta przedłuży się o 2 miesiące  i powstanie korekta a/b/c/d/e którą opisuje 21.08.2022 – Czy coś łączy DJI i DJT……Przez ten cały czas tzn. od maja 2022 utrzymywałem pozycje krótką na kontraktach i musiałem ją nawet ostatnio ograniczyć aby nie mieć za dużo strat. Teraz odbudowuje straty i jest już bardzo dobrze. Ale jeszcze 2 tygodnie temu nie było wcale różowo .

Można sobie zadać pytanie co się tak naprawdę dzieje.

Czy WIG pokona wsparcie na poziomie 51 400 pkt. ( patrz wpis z dn. 12.08.2022 – nie spodziewałem się takiej korekty na DJI – rys 4. WIG ).

Czy DJI obroni poziom 29 888 pkt. i dalej mocny opór na 29 500 pkt. z lutego 2020 r.

Moim zdaniem spadki będą kontynuowane niezależnie od tego co zrobi FED , RPP i inni specjaliści od gospodarki światowej.

Tak jak pisze już od roku WIG i inne ważne indeksy np. DJI są obecnie na równi pochyłej i zmierzają do poziomu WIG 28 490 pkt . a DJI do poziomu 9470 pkt.

Zdaje sobie sprawę że wygląda to bardzo mało wiarygodnie  , ale tak pokazuje mi AT.A ja mam do niej zaufanie. Jedynie czas w jakim to się stanie ,tego nie wiem .Ale zakładam że stanie się to jeszcze w tym roku.

Czynniki zew. nie będą miały na to wpływu bo AT pokazuje jedynie ważne punkty zwrotne a nie wyjaśnia przyczyn tych zjawisk.

Przyczynę na pewno znajda nasi experci od giełdy , tyle ze po fakcie.I ile będą one warte każdy musi sam na to pytanie odpowiedzieć.

Czy sprawdzi się to o czym pisze zdecyduje jedynie czas ,a nie chęci czy decyzje expertów ratujących gospodarkę polską i światową.

Z drugiej strony ciekaw jestem jak sobie z tym poradzi Rafał Zaorski który postawił gruba gotówkę na wzrosty.

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Can I simply say what a relief to uncover someone who really understands what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I cant believe you arent more popular since you certainly have the gift.

  1. admin

   Dziękuje bardzo ,taki komentarz potwierdza ze warto o tym pisać.Zbieram siły żęby ponownie napisać do Roberta Prechtera z moją aktualna prognozą (pisałem już do niego 2 razy na przestrzeni 10 lat ,ale bez odzewu ) , może teraz się uda .

 2. Sławek

  Nieprawdopodobne historia dzieje się na naszym parkiecie .Indeksy typu Japoński Nikkey jest w tym roku już na plusie .Giełdy USA po trzech sesjach spadkowych około 13 % na minusie .Giełdy naszego rejonu Węgierski Bux czy Dax poruszają się w bok .Tylko u nas spadek za spadkiem dzień w dzień silna przecena.Co się dzieje ? Swoje pozycje trzymam strata na akcjach nie jest duża bo te pozycje,które posiadam zachowują się lepiej niż rynek .Najmniejsze spółki trzymają się mocno.I co ciekawe za spadek całego WIG winowajcą jest WIG 20 co daje niby fałszywe sygnały ale jego wartość dla WIG jest ogromna.Wsparcie na WIG 20 to 1500 pkt .I jeszcze jedno kolejna niedomknięta luka hossy na WIG to 49 tys .Czy rynek ją teraz do mnie z rozpędu ,czy choć po małej korekcie

  1. admin

   Bardzo dobre spostrzeżenie odnośnie tej luki.Diabeł tkwi w szczegółach.Dzisiaj jak byłem w pracy znalazłem odpowiedz na to pytanie.Ale nie powiem wprost o co chodzi.Będę pisał nowy wpis.W analizowaniu rynku tak jest że masz pytanie…..nie wiesz o co chodzi…..ale nie możesz odpuścić i zapomnieć o problemie.Ja czasami szukam odpowiedzi i dopiero po kilku latach ja znajduje.Ale ile ona jest wtedy warta …może być bezcenna.
   Po każdym wpisie na TJS zawsze mam dużo więcej tzw. gapiszonów na moim blogu ( nikogo nie obrażając ) . Ale wygląda to tak że ktoś zajrzy poczyta parę linijek i być może nawet do końca wpisu nie przeczyta i komentuje na TJS że to są kompletne bzdury a wykres przypomina mu jedynie nietoperza jak leci głowa wdól.Analiza rynku nie jest łatwa ale niestety większość podchodzi do tego bardzo lekko,łatwo i przyjemnie.

   Tak jak wielokrotni już wspominałem , a myślę że śledzisz ostatnio to co pisze na bieżąco Nie jestem zwolennikiem wykładania kawy na ławę.
   Zrobiłem to jak zacząłem pisać bloga i podałem docelowy poziom spadku dla WIG aby przekonać czytających z czasem że mogę mieć rację.
   Ale teraz nie będzie już tak łatwo.
   To tak jak z wędkowaniem.Nie zamierzam nikomu robić prezenty w postaci gotowego koszyka ryb do konsumpcji ,tylko dam wędkę i wskazówki jak się łapie ryby.
   Jak ktoś będzie zainteresowany i będzie chciał pogłębiać swoja wiedze to sam po pewnym czasie będzie mógł samodzielnie łowić ryby bez mojej pomocy czy tez np. inwestować.
   Żeby prawidłowo zinterpretować rynek trzeba być bardzo cierpliwym ,Można by powiedzieć że regułą jest taka że tylko ok. 1 % z przeczytanych informacji może ci się przydać w inwestowaniu.Jak ktoś nie ma tej cierpliwości to lepiej niech odpuści inwestowanie.

   1. Sławek

    Jak na najgorszy indeks na swiecie idziemy jak burza kolejna tygodniowa luka na wig została domknięta .Lapanie spadajacego noża nie przyniosi mi spektakularnych zysków jestem na minusie .Choć zakładalem dno bessy na pierwszy kwartał 2023 to ostatnie dni przynosza potworna wyprzedaż bez zabka odreagowania. Czasami myslę kto stoi za tą wyprzedażą .No oczywiście amerykańskie instytucje ,które grają jak u siebie i region ,który się znajdujemy na europę wschodnią .W Rosji nie handlują. Inne indeksy światowe zachowuja się spokojnie .U nas dzień dnia praktycznie paniczna wyprzedaż .Dziś np powod do wiekszych spadków był taki że ineks ism w usa był lepszy od prognoz a to zly znak bo fed będzie szybciej podnosil stopy % ha ha ha to jakies jaja
    Kolejna ciekawostka tygodniowa luka hossy na wig kolejna to 41700 ciekawe kiedy ją domkniemy.I jeszcze jedno wig juz zostawił po sobie 3 tygodniowe luki bessy wig 20 ,który przewaznie szybko je domyka sa już dwie .Jedna dosć wysoko ale ta ostatnia nisko.
    A co ze złotem zakładałeś ze będzie rosło a ono testuje wsparcie na 1700 pkt.i dolar ciagle mocny wyprzedza euro ?????

    1. admin

     WIG i WIG 20 mocno lecą w dół zgodnie z moja prognoza długoterminową.Nie było to takie oczywiste jeszcze w połowie sierpnia ,ale przetrzymałem tą korektę wzrostową i teraz zarabiam.Przyczyny tak gwałtownego załamania naszych indeksów nie znam bo AT nie daje odpowiedzi na to pytanie.
     Co do złota i dolara to to złoto zbiera siły do wzrostu.W mojej opini złotoa od marca 2021 zaczyna rosnąć , w lipcu 2022 osiągnęło podwójne dno i ponownie rośnie również z dużą korektą .Fala druga korekcyjna jest bardzo często bardzo znaczna i sięga początku fali nr. 1.
     Początki wzrostów powstaje zwykle przy bardzo pesymistycznie nastawionym rynku i dopiero fala trzecia i piąta tak naprawdę daje zarobić.Ale trzeba mieć cierpliwość żeby zacząć inwestować na fali pierwszej i skończyć na piątej.To potrwa parę ładnych lat i tak to widzę z punktu widzenia długoterminowego.Złoto jest dla mnie inwestycja bardzo długoterminowa i nie przewiduje żadnych ruchów na przestrzeni kilku lat.Inaczej widzę rynek akcji,Tam w tym roku będzie się bardzo dużo działo i jest bardzo duza szansa na to że WIG spadnie do wyznaczonego prze zemnie poziomu 28490 pkt.

 3. Sławek

  I jeszcze jedno spadek WIG 20 USD od początku roku to 48 % EPOl odzwierciedlający polski rynek dla zagranicy to 43% w dół .Przecież to krach najgorszy rynek na świecie.Atak spekulantow grających na spadki ogromny

  1. admin

   Można na to spojrzeć inaczej , tak jak ja to widzę.Patrzę tylko na WIG bo dla mnie jest jedynie wiarygodnym narzędziem do analizy GPW.Oczywiście możną się tez posługiwać indeksem WIG 20 , ale dla mnie nie jest on miarodajny.
   Jeśli WIG 20 poleciał np. 43 % w dół to niektórzy pewno mogli by to oceniać jako duży spadek i bardzo dobra okazje do zakupów.
   Tak by na pewno twierdzili w w listopadzie 2021 gdyby ktos zapytał co zrobisz jak WIG 20 spadnie o 43 %.Pewno 90 % osób odpowiedziało by że napewno by go kupowali . A czy dzisiaj tak uważają.Pewno zaczynają wpadać w panikę bo nie wiedza co się dzieje.
   Przecież ja w czerwcu 2021 pisałem że WIG spadnie do poziomu 28 490 pkt. Czy wtedy ktoś to traktował poważnie.Dzisiaj tez pewno nikt tej mojej prognozy nie traktuje poważnie ale myślę że niewiele osób kpi sobie z niej , a są na pewno tacy którzy zastanawiają się o co tu chodzi .To nie spekulanci robią ten spadek czy inne grupy wzajemnej adoracji.To jest tylko AT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Teraz nie masz do tego przekonania ale jak sie sprawdzi to czym pisze bedziesz miał kawe na ławe o co w tym chodzi.To że mnie nikt nie zna i mogę się przebić przez ten tłum pseudo expertów wcale nie oznacza że nie moge miec racji.Bardzo podobał mi się ten ostatni wpis gościa chyba z Izraela.Krótko i na temat.

Dodaj komentarz